Odporúčame medicinálnu pedikúru

Používanie sterilných nástrojov by malo byť samozrejmosťou aj pri ošetrení nôh, teda pedikúre.  Určite to platí pri medicinálnej pedikúre.   

 

„Pravidelne som chodievala na pedikúru. Dopriala som svojim nôžkam príjemný luxus. Raz sa však stalo, že mi pedikérka skalpelom poranila necht na palci. Na krvácajúce miesto natlačila vatičku namočenú v peroxide a bolo. Miesto sa mi však zapálilo a prst ma pri najmenšom tlaku topánky bolel. Chcela som mať na dovolenke dokonalé nôžky, na pedikúru som sa preto objednala deň pred cestou. Vďaka poraneniu na pedikúre som mala celú dovolenku pokazenú. Nielenže som krívala, ale čo je horšie, nemohla som sa kúpať. Nemohla som chodiť na turistiku, lebo ma príšerne tlačila topánka.  Odvtedy nedôverujem žiadnej pedikúre, ošetrujem si nohy sama. Výsledok nie je dokonalý, ale už nechcem riskovať,“ hovorí o nepríjemnom zážitku pani Zuzana. Pri ošetrení nôh suchou metódou sa niečo podobné stať nemôže.

 

Odborne a bez bolesti
Denne sa presviedčam o tom, že ľudia si nevedia správne robiť pedikúru. Akoby si ani neuvedomovali, aké dôležité je mať nohy v pohode,“ hovorí pedikérka Helena Ančincová. Čo si treba predstaviť pod pojmom medicinálna pedikúra? „Ide o odborné ošetrenie chodidiel suchou metódou. Ošetrenie sa nezačína kúpeľom nôh ako pri tzv. klasickej metóde ošetrenia. V tom je základný rozdiel medzi ošetrením klasickou metódou a medicinálnou pedikúrou. Suchá pedikúra sa robí pomocou vysokootáčkového mikromotora s rôznymi nadstavcami. Ošetrenie je prakticky bezbolestné a hoci to bude znieť paradoxne, šetrné. Základom je mechanické obrusovanie stvrdnutej kože a aj nechtov, čo je pre organizmus prirodzený spôsob zbavovania sa zrohovatených častí,“ vysvetľuje Helena Ančincová. Pri medicinálnej pedikúre by k poraneniu nôh dôjsť nemalo. „Nevyhnutná je opakovaná dezinfekcia nôh a samozrejmosťou je sterilizácia všetkých používaných nástrojov,“ zdôrazňuje pedikérka. Tento spôsob ošetrenia nôh odporúča ľuďom s problematickou zrážanlivosťou krvi a aj diabetikom, ktorí sú na ošetrenie nôh veľmi citliví.

 

Technikou na otlaky

Pedikúra nie je iba o upravených a nalakovaných nechtoch. Pedikúra je najmä o zdravých nechtoch a chodidlách. Pri ošetrovaní suchou metódou nevystačí pedikér iba s chirurgickým skalpelom. Potrebuje rôzne násadce a iné pomôcky, aby si poradil napríklad so zarastenými nechtami, s kurími okami, mozoľmi, otlakmi, prasklinami. Vysokootáčkový prístroj s diamantovými, antikorovými, keramickými či karbidovými frézkami s odsávaním je zárukou bezpečného a kvalitného ošetrenia. Ošetrenie je vhodné pre tých, čo majú nohy zdravé  a vďaka minimálnemu riziku poranenia ho môžu bez obáv absolvovať aj diabetici. Pedikérka Ančincová odporúča suchú metódu ošetrenia každému nielen v lete, ale počas celého roka. Najmä tí, čo svoje nohy nadmerne zaťažujú , by im mali tento malý luxus dopriať.  Po skončení ošetrenia nasleduje ešte veľmi príjemná procedúra – relaxačná masáž chodidiel. Pri medicinálnej pedikúre si skutočne aj výborne oddýchnete.

Zdroj: Karolína N.