Odložte si egreše na zimu, posilňujú imunitu

Voľakedy sme na bežne utekali do záhrady a trhali ich priamo z kríkov. Potom akoby padli do nemilosti a takmer sa na ne zabudlo. Našťastie sme ich opäť objavili. Prvé zmienky o ich pestovaní pochádzajú z Ruska, odkiaľ sa rozšírili aj do Európy a Ameriky. Egreše sa často porovnávajú s ríbezľami. I keď sú menej známe, ich hodnoty sú oveľa vyššie. Obsahujú totiž podstatne viac vitamínu C, ktorý posilňuje imunitu. Dopriať by ste si ich mali najmä v čase chrípky, keď slúžia ako prevencia.

 

Stačí si z nich urobiť čaj alebo ich zamraziť a potom urobiť nejaký chutný ovocný pohár. Pripadne urobiť rôsol a ten konzumíovať keď už je slniečka málo a vonku fúka studený vietoer. Egreše obsahujú vitamín E, ktorý prospieva kráse, vitamín A a viacero zástupcov zo skupiny B. Z minerálov vysoký obsah železa, draslíka, horčíku, mangánu, medí a vápnika. To všetko pozitívne vplýva na činnosť vnútorných orgánov a cítime sa lepšie. Navyše, egreše majú minimum kalórií, takže sa odporúčajú aj pri diéte.

 

Rôsol z egrešov

Potrebujeme:1 kg egrešov, 1,5 litra vody a 0,6 g kryštálového cukru. Použite iba zdravé a polozrelé plody. Pri varení pridajte na 1 kg ovocia 0,1 až 0,2 l vody. Varíme do úplného zmäknutia, asi 5 min. Šťavu precedíme a na zvyšné ovocie nalejeme opäť 0,1 až 0,2 l vody a varíme 3 min. Zmes znovu precedíme a získanú šťavu zmiešame s prvým podielom šťavy. Na 1 l šťavy pridáme 0,6 kg cukru. Rôsol potom za tepla plníme do pohárov a uzavrieme. Pre väčšiu bezpečnosť pred plesňami môžeme horúci rôsol sterilizovať asi 15 min pri 85 stupňoch. Uskladňujeme ho v chladnej miestnosti, bez priameho svetla.

Autor: Marta Z.