Odišiel GIOVANNI GASTEL – jeden z najznámejších talianskych fotografov, portrétista, autor módnej fotografie a majster estetiky a krásy

Taliansky módny svet smúti. 13. marca 2021 vo veku 65 rokov odišiel fotograf, básnik, umelec a skvelá duša,  Giovanni Gastel.

Jeden z najznámejších talianskych fotografov známy celosvetovo  bol tvorcom precítených módnych fotografií, inšpirovaný predovšetkým portrétmi, klasickou krásou a eleganciou.

V roku 1975 začal pracovať ako fotograf pre britskú aukčnú sieň a v roku 1981 vstúpil do sveta módnej fotografie s dlhoročnou spoluprácou s Vogue Italia.

Jeho matkou bola Ida Visconti di Modrone, sestra legendárneho filmového režiséra Luchina Viscontiho.

Alain Delon, Luchino Visconti a Claudia Cardinale pri natáčaní  ‘El gatopardo’, 1963.

Okrem modeliek Gastel za svoj život vyfotil mnohé talianske a svetové osobnosti.

Herečka Monica Bellucci a modelka Bianca Balti.

Dizajnérka Luisa Beccaria s dcérou pre Vanity Fair Italia s titulkou “Io sono Milano”– Ja som Miláno, fotené v roku 2020 na začiatku koronavírusovej pandémie v Taliansku.

 

VÝSTAVA GIOVANNI GASTEL V MÚZEU MAXXI V RÍME

Od roku 2000 sa Gastel zameral viac na portréty, z ktorých 200 tvorili významné  osobnosti ako  prezidenti Ameriky alebo herci. Výstava prebehla v múzeu moderného umenia MAXXI v Ríme.

Prezident Barack Obama a herečka Catherine Deneuve.

90. rokoch začal spoluprácu s najprestížnejšími francúzskymi luxusnými domami, Dior, Nina Ricci a Guerlain. V Paríži žil viac ako desať rokov.

 

PIERRO PIAZZI

Prezident modelingovej agentúry Women Management Milano: Jediná fotografia, ktorú mám pred sebou vo svojom ateliéri je jeho a som poslednou fotografiou v jeho knihe Ľudia, ktorých mám rád. Bol to úžasný, jedinečný človek a zanecháva tak veľkú prázdnotu v tisícoch ľudí. Skutočne ho všetci milovali, pretože bol priateľský, ohľaduplný, altruistický a láskavý. Génius prichádza potom. “

 

DONATELLA VERSACE

Existuje určitá bolesť, ktorú slová nedokážu opísať. Bolesť, ktorú naše mysle nie sú schopné pochopiť, pretože prichádza tak náhle a neočakávane. Bolesť, vďaka ktorej sa cítite stratení.

Obrázky: lissoniandpartners. com, maxxi.art, arterivista. it, giovanni gastel, pinterest
Autor: Ing.arch. Miroslava Vaňharová; myamirell.com