Od Sna k Realite – vernisáž výstavy slovenského módneho dizajnéra s medzinárodným presahom Richarda Rozboru

Vysoká škola managementu a marketingu v módnej oblasti, Mod Spe Paris CEFashion Business School,  pripravila 11. novembra 2021 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vernisáž slovenského módneho dizajnéra Richarda Rozboru.

 

Výstava je prierezom 20-ročného pôsobenia Richarda Rozboru v módnom biznise, jeho vývojom od promócie na londýnskej škole Central St. Martin’s (2001) až po dnešok.

Módny koncept je pre širokú verejnosť možné zhliadnuť do 19. novembra v čase od 16:00-18:00 hod. na treťom poschodí školy.

Slovenský módny návrhár Richard Rozbora pôsobiaci pod rodinnou značkou Rozbora Couture sa môže pýšiť nielen dlhoročným pôsobením na módnom poli na Slovensku a v medzinárodných vodách, no tiež vzdelaním na jednej z najprestížnejších svetových módnych univerzít Central St. Martin’s spolu s pedagogickou a vzdelávacou činnosťou v oblasti módy.

Ako jeden z mála Slovákov je Richard členom prestížnej britskej Kráľovskej umeleckej spoločnosti (RSA), čo mu dodáva na profesionálnom a odbornom poli kvalifikované skúsenosti dizajnéra s bezkonkurenčným razením.

Vernisáž zahájili a hostí privítali riaditeľka vysokej školy Mod Spe Paris CE – Fashion Business School Jana Lalová a generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková. Príhovor v slovenčine predniesol Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Veľkej Británie a severného Írska J.E. pán Nigel Baker, akademická maliarka, návrhárka a VŠ pedagogička Iveta Ledererová a záverom prehovoril  niekoľkonásobný minister Zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, viacnásobný poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan.

Zámerom tvorby Richarda Rozboru sú dlhodobo princípy udržateľnosti, slow fashion, enviromentalizmu a etiky v módnom dizajne, ktoré vyznáva už dlhší čas.

Umelecký rast slovenského dizajnéra podnietili osobnosti ako profesor Gianfranco Ferre, ktorý vychoval aj Alexandra McQueen, Stellu McCartney, Johna Galliano, Hussein Chalayana a Howarda Tangye (bol osobným ilustrátorom samotného  Christiana Diora),  Diane Pernet ASVOF  a pod.

Autor: Ing.arch. Miroslava Vaňharová; myamirell.com
Foto: @ Mya Mirell, rozboracouture, richardrozbora, reefe_photo