Očistné upratovanie

Aj naše telo je po zime vyčerpané. Aby sa dobre naštartovalo vrátane celého imunitného systému, treba z neho odstrániť toxíny. Chce to poriadne jarné upratovanie zvnútra.

Všeobecne platí, že pôst aj detoxikácia sú vhodné len pre dospelých ľudí bez vážnejších zdravotných problémov, preto ak máte nejaké pochybnosti, konzultujte ich s lekárom.

Existuje viacero postupov a možností, ako podporiť prečistenie svojej telesnej schránky. Niektoré sa vám môžu javiť drastické a sami si na ne netrúfnete. My vám poradíme také, ktoré zvládnete určite aj sami.

Zelenina, semiačka, citrusy

Spočíva v tom, že množstvo zeleniny musí dva- až trikrát prevyšovať iné druhy jedla. Výhodnejšie je jesť ovocie vcelku, ktoré obsahuje aj vlákninu potrebnú pre črevo. Koreňovú zeleninu treba krátko tepelne spracovať, listovú zeleninu a vňať použiť za surova, avšak predtým opláchnuť prevarenou vodou.

Očistu čriev od nánosov a hlienov dosiahneme konzumáciou ľanového semiačka. Jednu polievkovú lyžicu namočíme na 24 hodín a potom zjeme. Ľanové semienko si treba vždy čerstvo zomlieť.

Očistu organizmu od minerálov úspešne dosiahneme každodenným jedením ryže alebo surovou šťavou zo zemiakov, zeleru a kalerábu.

Očista krvi sa dosiahne zmeskou štiav z cvikle, mrkvy a čiernej reďkovky.

Vyčistiť lymfu dokážeme nalačno požitím grepovej alebo citrónovej šťavy zriedenej s vodou.

Ak vydržíte aspoň 10 – 14 dní jesť čisté prírodné potraviny a vylúčite všetky spracované jedlá a pochutiny, začnú vo vašom tele prebiehať metabolické procesy, ktoré ho zbavia škodlivých a nepotrebných látok.

Jeden deň bez jedla

Dodržiavanie hladovky jeden deň v týždni nie je len výmysel filmových hviezd, ale aj užitočný návyk. Odporúča ju aj väčšina lekárov. Nemusíte však hladovať úplne. Jedna z najznámejších a najúčinnejších odľahčovacích kúr spočíva v dodržiavaní buď zeleninového, alebo ovocného pôstu. To znamená, že v určený deň sa na vašom jedálnom lístku objaví iba ovocie alebo zelenina v prírodnej a neupravenej forme, doplnené množstvom tekutín. Ak vám nevyhovuje ovocie a zelenina, zvoľte ryžový alebo vločkový deň – jedzte iba varenú ryžu alebo vločkový odvar. Na jednodňovú očistnú kúru je najlepšie vybrať si taký deň, keď to určite zvládnete bez stresu.

Treba sa pripraviť aj na to, že po prvých troch hodinách bez tradičnej kávy, cigaretky či sladkostí príde prvá kríza, ktorá sa bude v pravidelných polhodinových intervaloch vracať.

Dožičte si teplé kúpele, teplú sprchu, saunu a dôkladnú masáž pokožky kefou, zvýši sa tak vylučovanie škodlivých látok.

Očistný deň

Pravidelne jeden deň v týždni pite len zázvorový čaj, horúcu vodu s čerstvou citrónovou šťavou a minerálnu vodu bez bubliniek. Zázvorový čaj si pripravíte tak, že koreň zázvoru olúpete, nastrúhate a zalejete vriacou vodou. Čaj nezlievajte, len ho prelejte do termosky a pite postupne počas celého dňa.

Očistný poldeň

Ak máte pocit, že by ste nevydržali celý deň bez jedla, skúste inú alternatívu: zostaňte bez jedla aspoň pol dňa – od popoludnia do nasledujúceho rána. Počas diétneho poldňa pite len vlažnú vodu bez bubliniek.

Sprievodné prekvapenia

Ak je organizmus plný toxínov, počas detoxikácie či pôstu sa môžu prejaviť bolesti hlavy, podráždenosť, slabosť, únava, fonofóbia, teda precitlivenosť na zvuky, zhoršenie spánku, závraty. Nie je to nič nezvyčajné, tak sa neľakajte a vydržte. Pripravte sa aj na to, že neprítomnosť návykových látok, ako sú napríklad káva alebo cukor, môže počas prvého týždňa spôsobiť bolesti hlavy a poruchy koncentrácie.