Ochutnajte svetovú kávu v pohodlí domova

desať druhov káv Nero

Popredný slovenský špecialista na elektroniku Datart ponúka svojim zákazníkom desať druhov káv Nero z rôznych kútov sveta. Deväť single origin káv a jednu bezkofeínovú praží exkluzívne pre Datart slovenská pražiareň Barzzuz.

Priemerný Slovák vypije 3,3 kg kávy za rok, čo je takmer o pol kilogramu viac ako pred piatimi rokmi.* „Spolu s rastúcou spotrebou kávy stúpajú aj nároky na jej kvalitu. Zákazníci presúvajú svoj záujem k menším baleniam, vďaka ktorým majú možnosť vyskúšať nové chute kávy z rôznych kútov sveta: z Brazílie, Kolumbie, Kostariky, Etiópie, Salvadoru, Guatemaly, Indie, Indonézie a Tanzánie,“ hovorí Iva Pavlousková z Datartu. Zároveň rastie počet tých, ktorí si chcú kvalitnú kávu vychutnať aj v pohodlí domova; jednou z možností je príprava v nových kanvičkách Nero na french press s objemom 0,35 l a 1 l.

Kvalitná surovina
Čerstvá zrnková káva, najlepšie 100 % arabica s výraznou chuťou, je základom pre domácu prípravu. O kvalite kávy veľa napovie už prvý pohľad na zrná. „Kvalitná káva má veľké vytriedené zrná rovnakej veľkosti, tvaru a farebného odtieňa. Naopak, menej kvalitné zmesi majú zrná rôznej veľkosti a farby, niekedy rozlámané s častým výskytom nedopražených či prepražených zŕn,“ hovorí Marek Hudaček z pražiarne Barzzuz. Káva Nero sa praží tradičnou technológiou na bubnovom pražiacom stroji. Pred samotným pražením aj po ňom sa z kávy ručne vytrieďujú nevhodné zrná, ktoré by mohli narušiť jej harmóniu a výslednú chuť.

Ani skvelá vstupná surovina však nezaručí vynikajúci výsledok. Pred prípravou je kávu potrebné čerstvo namlieť na správnu hrúbku a použiť adekvátne množstvo. Rôzne spôsoby prípravy vyžadujú rôznu hrúbku zomletia. Na espresso a zalievanú kávu je najvhodnejšia najemno namletá káva. Na chuťovo výraznú kávu z mokka kávovaru je ideálne stredne hrubé mletie a french press vyžaduje najhrubšie mletie zŕn.

Dokonalé espresso
Respondenti v prieskume, ktorý Barzzuz zrealizoval so spoločnosťou GroupSolver, definovali ideálnu chuť kávy. „Najčastejšie sa objavovala požiadavka na horké, čokoládové a orieškové chute, bohaté telo, slabú kyslosť, sladkú chuť, intenzívnu kávovú vôňu a bohatú penu,“ konštatuje M. Hudaček. „Kávy spracované mokrou cestou, napríklad z Kene, majú kyslejšiu chuť. Naopak, neprané kávy z Brazílie sú sladšie a tie z Jávy alebo Sumatry sú ťažšie a bez acidity,“ dodáva. V káve pripravovanej pre Datart je kyslosť takmer úplne potlačená, preto sa skvele hodí na prípravu espressa.

Okrem správneho výberu suroviny je pre prípravu kvalitného espressa dôležitý aj čas prípravy. Doba extrakcie espressa by mala byť v rozmedzí 20 až 30 sekúnd, ideálne 25 sekúnd. Dá sa ovplyvniť hrúbkou mletia. Ak nápoj tečie rýchlejšie, je potrebné nastaviť jemnejšie mletie, ak pomalšie, hrubšie. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje kvalitu kávy, je šálka. Tá by mala byť predohriata, v opačnom prípade bude totiž výsledné espresso chladné a oleje tvoriace cremu sa zmenia na mastné fľaky.

Špecialita baristu:

Caffe macchiato (espresso s mliečnou penou)

  • Do 0,35 dcl espressa, pripraveného najlepšie z etiópskeho Harraru pridáme lyžicu mliečnej peny a podávame s tiramisu.

* Zdroj: Štatistický úrad SR

desať druhov káv Nero