Obrazotvornosť a fantáziu detí treba podporovať, nie potláčať

Hoci dospelým sa niekedy môže zadať detský svet zvláštny, je to práve neobmedzená fantázia, ktorá napomáha deťom prekonávať prekážky a vysporiadať sa so situáciami, ktoré pred ne život kladie. Je logické, že nie vždy máme trpezlivosť podieľať sa na tom, ako si deti tvoria svoj vlastný svet. Keď sa však naskytne príležitosť, nemali by sme ju premárniť.

 

Nepodceňujte hračky pre deti
Hračky, na ktoré väčšinou pozeráme ako na nástroj, čo deti ľahko zabaví nemožno zatracovať ani podceňovať. Väčšina je tvorená tak, aby boli populárno-náučné. Zábavnou formou deti zbierajú skúsenosti, informácie a rozvíjajú motorické schopnosti spolu s obrazotvornosťou a fantáziou. Ideálne sú rôzne stavebnice, plastelíny, skladačky, a pod. Obľúbená je najmä plastelína nealergická a netoxická, ktorej základom sú drobné guľôčky z mäkkého a zároveň pevného materiálu, čo drží pri sebe špeciálne vyvinuté elastické spojivo. Plastelína zostáva aj na vzduchu stále tvárna, netvrdne, nelepí sa k iným povrchom a je predovšetkým zdraviu nezávadná. Keď budete vyberať, vyberajte len kvalitu, k dispozícii je veľa druhov a všemožných setov na rôzne účely.

Pokiaľ ide o ostatné hračky, vhodné je aj rôzne zostavovanie a maľovanie zvieratiek či navliekanie korálok. Hra by mala byť pre dieťa výzvou, nesmie však byť veľmi zložitá, aby dieťa neodradila svojou náročnosťou. Vyvarujte sa hračkám, ktoré neumožňujú zapojenie detskej predstavivosti, takže obmedzujú schopnosť objavovať nové veci a deťom len uľahčujú prácu. Vhodné nie sú ani rodovo podfarbené hračky, ktoré automaticky vyčleňujú určitý typ hračiek len ako chlapčenské či dievčenské. Reč je o bábikách, autíčkach, a pod. Tieto hračky ochudobňujú deti o ostatné rozvíjajúce hry, čo sa môže negatívne prejaviť v pokročilejšom veku. Neznamená to však, že by ste dieťaťu nemali zaobstarať bábiku a auto.

Ako môžu pomôcť rodičia?
Ako rodičia môžete tiež rozvíjať fantáziu detí. Občas však musíte odložiť masku dospelého a vydať sa s dieťaťom do miest, kam ste mysleli, že sa už nikdy nevrátite. Nebojte sa obývaciu izbu na chvíľu pretvoriť na pirátsku loď a spálňu na zem plnú magických síl. S dieťaťom počas týchto hier strávite plnohodnotné chvíle. Utužia vzájomné vzťahy  a vy sa tiež odreagujete. Pripravte sa aj na to, že sa musíte obrniť trpezlivosťou a donekonečna dieťaťu vysvetľovať, čo je čo a prečo to tak je. Jeho večné otázky však nie sú len prejavom zvedavosti, deti si takto „obrusujú“ aj jazykovú zásobu slov a trénujú reč. Aby sa ich slovná zásoba rozširovala, odporúča sa im pravidelne čítať rozprávky a iné ich veku prijateľné knihy.

Zdroj: KB
Foto: Shutterstock