Oblečte sa do umenia

Umenie ako špecifická činnosť, ktorou sa ľudstvo líši od zvyšku sveta je fascinujúce. Sochárstvo, maliarstvo, literatúra. Ide o takmer nevyčerpateľnú studňu inšpirácie. Do tejto studne chodia pomerne často po vodu dizajnéri, architekti, výrobcovia šperkov. A samozrejme módny tvorcovia.

V istom zmysle by sme módu mohli vnímať ako súčasť tohto farebného kolosu subjektívnych myšlienok. Určite by sme ju mohli označiť ako úžitkové umenie… Okrem toho, že je v istom zmysle umením sama o sebe, je veľmi často a aj priestorom, na ktorom je možné vzdať hold konkrétnemu umelcovi či obrazu. Práve tohto sa chytili návrhári pri tvorbe kolekcie na zimu 2013. Móla doslova zaplavilo umenie…

 

DIOR

Sa inšpiroval dvomi, v dobrom slova zmysle, šialenými umelcami. Najznámejším predstaviteľom francúzskeho umeleckého hnutia surrealizmu- Salvadorom Dalím a ikonou pop artu- Andym Warholom. V prvom prípade použili obrázok topánok, ktoré pochádzajú Warholovej pop-artovej grafiky. Dalí je zas prítomný v podobe aplikácií v tvare oblaku a topánok s motívom očí.

 

VALENTINO

Sa zas inšpiroval niektorými výzormi z plátna Francisca Goyu. Modelky na móle vyzerali akoby práve zostúpili z obrazu. Aj šaty posiate kvetmi sú akoby z iného sveta. Ako zo sveta veľkého umelca.

 

HELMUT LANG

Sa inšpiroval jedným z najväčších umelcov 20. storočia – Pabla Picassa. Prvky jeho čierno-bielych obrazov a skíc sa objavili v jeho zimnej kolekcii. Na jednotlivých kúskoch môžete zreteľne rozpoznať Picassovu štúdiu hlavy a mnohé ďalšie ikonické diela.

Umelecké diela tohto všestranného umelca sa stali inšpiráciou pre mnohé klenotnícke domy. Medzi inými aj legendárne klenotníctvo Tiffany. Momentálne tam nájdete hlavne kúsky inšpirované kubistickou líniou a čiernobielym kontrastom.

 

FREY WILLE

Klenotníctvo už tradične ponúka umelecké kúsky, ktoré sú začarované v náramkoch, náušniciach, náhrdelníkoch. Ich nezabudnuteľným počinom sú šperky, ktoré sa inšpirovali secesným umeleckým dielom Gustava Klimta. Ten doslova ožil v detailoch ručne namaľovaných v striebre, bielom, červenom alebo žltom zlate.

 

 

 

Zdroj: www.telegraph.co.uk, ikifashion.com, ikifashion.com, hipstersleek.com, www.fahrenheitmagazine.com, cristinahh.wordpress.com, thebestfashionblog.com, alessionesi.it, en.paperblog.com, blog.stylesight.com, hipstersleek.com, racked.com , www.mycompanion.cz, mayaruhi.blogspot.com, www.advantageaustria.org