Objavte prirodzenú jednoduchosť kúpeľne v Japandi štýle

Už vás omrzel škandinávsky štýl? Skúste ho oživiť a prepojiť s japonským minimalizmom. Práve to je aktuálny trend v bývaní, ktorému sa hovorí japandi. Pripravili sme pre vás niekoľko typov, ktoré vám pomôžu vytvoriť štýl Japandi aj u vás v kúpeľni. Ale najskôr si povieme niečo o jeho vzniku.

 

Starí známi

Harmonický štýl Japandi vznikol vďaka dlhodobým kultúrnym väzbám medzi Japonskom a Dánskom. Jedinečné štýly týchto dvoch krajín na seba začali vzájomne pôsobiť už pred viac ako 150 rokmi, keď dánski architekti, umelci a designéri odcestovali do Japonska hľadať novú inšpiráciu. Boli to jedni z prvých ľudí zo západu, ktorí do krajiny zavítali cez len krátko otvorené hranice, ktoré boli predchádzajúcich 220 rokov uzatvorené. Obdiv bol však obojstranný.

Dánsky štýl je už celé desaťročia vyhľadávaný vo všetkých kútoch Japonska. Oba štýly sa vyznačujú úctou k remeselníkom a ručne spracovaným výrobkom, prírodným materiálom a pozitívnemu prístupu k jednoduchosti. Podobnosť nájdete tiež v absolútnom využití priestoru vďaka správne zvoleným kúpeľňovým skrinkám.

Ak premýšľate, odkiaľ sa vzal výraz japandi, je to jednouché. Stačí si skombinovať slovo „japonský“ a „skandi“ a nový výraz máte na svete. Interiér v takom štýle pôsobí minimalistickým, hrejivým a upokojujúcim dojmom s prvkami vypovedajúcimi o láske k (ne)dokonalosti podľa filozofie wabi-sabi. Bude sa páčiť tím, ktorí túžia po pokojnom prostredí, ale zároveň im úplne nesedí určitá chladnosť striktne škandinávskych interiérov.

Vytvoriť si kúpeľňu v takom štýle nie je vôbec problém a ani vás to nemusí moc stáť. Stačí len pár zmien!

 

Prírodné materiály

Japandi je založené na používaní udržateľných materiálov, ktoré sú maximálne šetrné k životnému prostrediu. Siahnite teda po prírodných materiáloch ako je drevo (svetlé aj tmavé), bambus, ľan alebo vlna. Často sa používa tiež ryžový papier, napríklad na posuvné dvere alebo lampy. Obľúbenou textíliou je hodváb.

 

Nábytok

Pretože ide o kombináciu s japonským štýlom, kúpeľňové skrinky by mali byť nízke, aby podporili spojenie ľudí so zemou. Hodia sa teda napríklad skrinky pod umývadlo, ktoré zároveň ušetria priestor. Vybrať si môžete tiež z mnohých druhov dreva. Od klasických ihličnanov až po drahšie tropické dreviny, ako je napríklad mahagón, teak, eben alebo cedrela. Nemusíte sa báť, že by neboli odolné voči vlhkosti, kúpeľňový nábytok sa vyrába so špeciálnou povrchovou úpravou, aby bol na podmienky v kúpeľni pripravený.

Všeobecne platí, že je dobré nábytok vyberať starostlivo, mal by byť jednoduchých tvarov a z kvalitných materiálov. Čím kvalitnejší, tým odolnejší.

Každá kúpeľňová skrinka aj stolík môže byť úplný originál. Je možné použiť staršie kusy, ktoré upcyklujete. Spomeňte na filozofiu wabi-sabi: nič nemusí ladiť, harmóniu vytvára aj rôznorodosť interiéru. Japandi dáva prednosť tomu, aby bola kúpeľňa príjemná pre každodennú relaxáciu a priamo vyzývala k odpočinku.

Farebná paleta

Z farieb jednoznačne vedú teplejšie a zemitejšie farby. Víťazí krémová, béžová a rôznorodé odtiene hnedej. Všetky tieto farby kúpeľňu zútulnia a upokoja vašu myseľ. Výhodou je, že sa dajú bez problému kombinovať s farebnými doplnkami. Výraznejším farbám a vzorom sa radšej vyhýbajte, narušili by ste tým celkovú harmóniu miestnosti. Povolená je však čierna a sivá za predpokladu, že to s nimi nepreženiete!

Nebojte sa tiež zelených rastlín, kúpeľni dodajú vzdušnosť a sviežosť. Ale aj tu všetko s mierou. Japandi totiž ctí hlavne dostatok miesta pre pohyb, nie džungľu plnú rastlín.

 

Doplnky

Štýl Japandi rozhodne preferuje funkčnosť pred zdobením. Ak si teda do kúpeľne chcete obstarať nejakú dekoráciu, stačí pár kúskov kvalitného keramického riadu alebo váza. Skvele vyzerajú tiež sklenené doplnky, ktoré by ale mali mať umiernené farby. Vhodné je číre, čierne alebo mliečne sklo. Odporúčame si zvoliť jednu dominantnú dekoráciu a zvyšok už doplniť len pár drobnosťami. Kovové prvky v japandi kúpeľniach nenájdete.

Vyberte si to najlepšie z oboch svetov, či už je to útulnosť, harmónia a hrejivé textúry japonského dekóru alebo čistota a elegancia škandinávskeho designu, s dôrazom na remeselné spracovanie. Vždy voľte tak, aby ste sa vo svojej kúpeľni cítili dobre a po náročnom dni získali pocit pokoja a pohody.

Zdroj: Sanitino.sk