Ó, šaty!

Slovenskú národnú galériu zasa raz pekne „vyobliekame“. Po výstave Nech šije! z roku 2017, ktorá priniesla rozsiahly pohľad na módu socialistického Československa, sú v našom hľadáčiku aktuálneho projektu Ó, šaty celkom súčasné odevné praktiky a podpora živého umenia.

 

V podaní slovenských odevných dizajnérov spustíme do vôd galérie umenia vlajkovú loď módneho návrhu: spoločenské šaty. A hoci súčasná móda hľadí na dress code bez zbytočného rešpektu, odev pre zvláštnu, ritualizovanú chvíľu ako Ples v opere, Met Gala, svadba alebo maturitný večierok, si aj dnes nárokuje intenzívnu pozornosť dizajnéra i nositeľa. Formát spoločenských šiat je hedonistický, pompézny, hlasný – pre návrhára je zároveň jeho esenciálnou, profilovou výpoveďou.

Príležitosť ukázať práve tento odtieň módy a premiérovo uviesť silnú zostavu slovenského odevného dizajnu sme dostali vďaka daru, ktorý SNG venovala Nadácia Tatra banky. Súčasťou galerijnej zbierky úžitkového umenia a dizajnu sa tak stala mimoriadna kolekcia spoločenských šiat reprezentujúcich dekádu špeciálneho ocenenia udeľovaného v rámci Ceny Nadácie Tatra banky za umenie (CNTBU), ktoré odevným návrhárom poskytuje príležitosť navrhnúť šaty pre múzu/moderátorku galavečera Adelu Vinczeovú. Desať odevných dizajnérov, medzi ktorými sú zvučné mená aj shooting stars domácej scény, na výstave podporujú tvorcovia spolupracujúci na šperkových objektoch, grafickom alebo textilnom dizajne šiat.

„Sme veľmi poctení, že Slovenská národná galéria prijala náš dar vo forme zbierky desiatich dizajnových šiat, ktoré majú hodnotu umeleckého diela. Šaty vznikali počas posledných desiatich ročníkov Ceny Nadácie Tatra banky za umenie ako vizuálne veľmi silný výtvarný prvok v rámci celej scénografie večera. Od počiatku sme mali v úmysle budovať unikátnu zbierku spoločenských šiat najlepších slovenských dizajnérov vytvorených princípmi haute couture pre jeden špeciálny večer. To, že sa stanú akvizíciou SNG, je pre nás splnený sen, ktorý uchová túto ojedinelú zbierku pre súčasné a budúce generácie,“ uviedla Milada Halová, členka správnej rady Nadácie Tatra banky a riaditeľka odboru brand managementu Tatra banky.

Téma spoločenského odevu je zároveň previazaná s hutným digitálnym exkurzom do výtvarných zbierok a archívu SNG. Cez indície ako šaty, gala, múza, glamour, ples, dress code nahliadame do mondénnej francúzskej módy, „predvádzame“ večerné róby slovenského realizmu a moderny, úbory nonkonformných múz, či svadobné alebo abiturientské divy v šatách ich života.

Výstavný projekt sprevádza séria originálnych fotografií jedenástich šiat od desiatich dizajnérov. Fotograf Martin Deko (SNG) situoval modelku Katarínu Sido (SNG) a jednotlivé odevy do provizória depozitárneho domu v Hurbanových kasárňach – prostredia plného umenia. Sugestívne spojenia a kontrasty – umenie presvitajúce spod ochranných vrstiev v prítmí jeho dočasného, časom výrazne poznačeného domova spolu s protikladným, živým a novým elementom, inšpirovali aj autorov scénograficko-mappingového návrhu výstavy.

Módou dnes silno rezonuje téma udržateľnosti – návrhári odmietajú navrhovať na jedno použitie, rýchlo a globálne. Princípy ako slow, upcycling, re-dizajn, etika, ekológia pokladáme za natoľko aktuálne a dôležité, že sme sa rozhodli razantne ich aplikovať do výstavného modulu Ó, šaty! Namiesto vytvárania novej, jednorazovej výstavnej architektúry využívame a recyklujeme materiály a prvky z galerijných depozitárov, ktoré doteraz slúžili ako ochrana pri preprave diel či ako mobiliár. Stali sa tak súčasťou inscenovaného, voľne zostavovaného „environmentu“ výstavy, ktorý asociuje prepojenie starého a nového, dočasného i stáleho, vzácneho aj banálneho.

Túto špecifickú a doposiaľ zriedkavú akvizíciu šiat v galérii komentujeme a interpretujeme aj metódami divadla a mappingu v spolupráci s divadelným a televíznym scénografom Jurajom Kuchárekom a s grafickým dizajnérom a multimediálnym umelcom Jánom Šickom, ktorý je aj autorom vizuálnej identity výstavy a grafického spracovania jej sprievodcu, ktorý k výstave vychádza.

Vypožičiavatelia

Za zapožičanie diel, techniky a mobiliára na výstavu ďakujeme:
Mariana Berecová
Marián Hornyak
Kristýna Španihelová
Moravská galerie v Brně
Slovenská filmová a televízna akadémia
Slovenské múzeum dizajnu, Bratislava
Súkromní vypožičiavatelia

Zdroj: Klára Hudáková