Nové nápady na farebné muškátové dekorácie na stôl

Pri stretnutiach s rodinou či priateľmi dokážu muškátové dekorácie na stôl navodiť príjemnú letnú atmosféru aj dobrú náladu. Nikdy neomrzia, pretože ich rozmanitými kvetmi a rôznymi možnosťami použitia ulahodia každému. Zapojením vlastného tvorivého ducha môžete mať pôsobivú dekoráciu na vašom slávnostnom stole!

 

Odborníci z iniciatívy Pelargonium for Europe (PfE) prinášajú niekoľko nápadov na muškátové dekorácie, ktoré sa hodia na každú príležitosť, od spoločných rodinných večerí cez grilovačky až po narodeninové oslavy či nedeľné oddychové posedenia.

 

Neobmedzené možnosti ich využitia

Či už ide o rastliny zasadené v dekoratívnych kvetináčoch, o rezané kvety vo vázach alebo o lupienky kvetov rozrášené po stole, muškáty sú ideálnou voľbou na výzdobu stola. Okrem klasických vzpriamených muškátov môžu ako nádherné stolové dekorácie poslúžiť aj ušľachtilé odrody. Pri správnej starostlivosti sa môžete tešiť aj z kvitnúcich muškátov v kvetináčoch, ktoré vám budú prinášať radosť mnoho mesiacov.

Okrem vyššie uvedených, krásnymi rezanými kvetmi môžu byť aj závesné odrody. Strihanie kvetov muškátom dokonca vyhovuje, keďže to stimuluje ich kvitnutie a produkovanie ďalších kvetov.

Obrázok vpravo: Tento okrúhly prútený podnos, na ktorom sú umiestnené farebné keramické vázičky s rezanými muškátmi a kraspédiou (Craspedia globosa), je krásnou dekoráciou, ktorá rozžiari akýkoľvek stôl.

 

Stolové dekorácie vytvorené upcykláciou starých predmetov

V tomto elegantnom očarujúcom starožitnom štýle zdobia krásne prestretý stôl svieže kvety  rezaných muškátov v pestrých farbách, ktoré sú naaranžované v pohároch a sklenených vázičkách. Točené sviečky v mosadzných svietnikoch poskytujú tejto dekorácii ďalšie farebné akcenty, zatiaľ čo babičkin porcelán a príbory jej dodávajú nostalgický nádych.

Tento vlastnoručne vyrobený poschodový stojan zo starých šálok a tanierikov, na vrchu ktorého je sklenená vázička plná rezaných muškátov, dokonale vyzdobí akýkoľvek letný stôl Túto upcyklovanú dekoráciu s využitím porcelánových šálok a tanierov rôznych veľkostí, pištole na tavné lepidlo a tavného lepidla na keramiku si viete jednoducho vyrobiť aj sami. Mohli by byť tieto pochutiny prezentované ešte atraktívnejšie?

Obrázok vľavo: Stará polievková misa, ktorá dokonale zapadá do tohto elegantného starožitného štýlu, vie poslúžiť ako alternatívny kvetináč pre tieto svieže kvitnúce muškáty. Pri zalievaní nezabudnite z misy odstrániť prebytočnú vodu po približne 15 minútach od ich zaliatia. Muškáty totiž nemajú veľmi rady premočenú pôdu.

 

Kvetinová dekorácia na stôl s využitím techniky papier-maché

Ak milujete originalitu, potom sú podomácky vyrobené veci pre vás to pravé. Táto kreatívna dekorácia je vyrobená s využítím pletiva a aplikovaním techniky papier maché, pričom kombinuje viacramenný svietnik a držiak na kvety. Vďaka tomuto jedinečnému nápadu pre domácich majstrov môžete efektne naaranžovať rezané muškáty. S trochou zručnosti a správnymi materiálmi si túto kreatívnu dekoráciu môže vyrobiť v niekoľkých krokoch každý.

Budete potrebovať: drôtené pletivo, nožnice na drôt, veľké kamene, tapetové lepidlo, noviny, bielu farbu v spreji, malé držiaky na sviečky, dlhé biele sviečky, skúmavky a rezané muškáty rôznych farieb a tvarov.

 

Návod na prípravu:

Krok 1: Odstrihnite kus drôteného pletiva a omotajte ho okolo kameňov. Váha kameňov zabezpečí, že tento kombinovaný svietnik bude bezpečne stáť.

Krok 2: Vytvarujte pletivo do rúrok rôznej výšky v štyroch rohoch vytvoreného základu. Z pletiva vymodelujte ďalšie rúrky a pripevnite ich k základnej časti. Zároveň sa uistite, že je polovica rúrok dostatočne široká na to, aby sa do nich zmestili malé svietniky a do druhej polovice skúmavky.

Krok 3: pripravte si tapetové lepidlo, noviny si natrhajte na úzke prúžky, naneste na ne lepidlo a nalepte ich na celú drôtenú konštrukciu. Potom naneste na prvú vrstvu novín viac lepidla a prilepte ďalšie prúžky novín. Tento postup opakujte, kým nebude celé pletivo pokryté niekoľkými vrstvami novinového papiera. Povrch má byť hrboľatý. Tip: Pred nalepením papierových prúžkov vložte do drôtených rúrok skúmavky a držiaky na sviečky. Zabránite tak náhodnému zalepeniu otvorov. Po zaschnutí vyberte z rúrok skúmavky a držiaky na sviečky a umyte ich teplou vodou.

Krok 4: Akonáhle je celá konštrukcia úplne suchá, nastriekajte ju bielou farbou v spreji  (vrátane držiakov na sviečky, ak sa vám to hodí) a nechajte farbu zaschnúť.

Krok 5: Na záver vložte sviečky do držiakov, skúmavky naplňte vodou, umiestnite ich do rúrok a naaranžujte do nich rezané muškáty. Umiestnite dekoráciu na stôl.

 

Muškáty na podstavci v upcyklovaných kvetináčoch

Tieto upcyklované črepníky s veselými prúžkami doslova postavia zakvitnuté muškáty na piedestál a dokonale predvedú ich krácu. Tento dekoratívny nápad je ideálny pre vašu ďalšiu záhradnú párty a viete si ho vyrobiť jednoducho len v niekoľkých krokoch.

Na tieto farebné prúžkované muškátové podstavce budete potrebovať: kvetináče, okrúhle misky, pištoľ na tavné lepidlo, tavné lepidlo na keramiku, maskovaciu pásku, vodoodolnú farbu v spreji v rôznych farbách a zakvitnuté muškáty.

Návod na prípravu:

Krok 1: Dôkladne umyte črepníky, nalepte na ne zvislé alebo vodorovné prúžky pomocou maskovacej pásky. Pevne ju pritlačte ku kvetináču, aby sa pod ňu nedostala farba.

Krok 2: Nastriekajte črepníky a misky vodoodolnou farbou podľa vlastného výberu. Akonáhle budú farby zaschnuté, môžete odstrániť maskovaciu pásku.

Krok 3: Misky položte na stôl hore dnom a naneste tavné lepidlo na ich spodný okraj pomocou lepiacej pištole.

Krok 4: Položte namaľované črepníky na otočenú misku a počkajte, kým lepidlo nezaschne.

Krok 5: Na záver zasaďte zakvitnuté muškáty do kvetináčov na podstavci a potom ich už stačí len naaranžovať na stôl podľa vašich predstáv.

Zdroj: pelargonium-for-europe.com/sk/.