Nočný prúd má nové Legendy: Objavom roka podľa Českého rozhlasu je Slovák – Martin Harich!

Nočný prúd Českého rozhlasu udelil v uplynulých dňoch Výročné hudobné ceny Legenda Nočného prúdu za rok 2013. Medzi zvučnými menami ako Marie Rottrová, Miroslav Žbirka, Jitka Zelenková, Petr Kolář a inými, ktorí predávali ceny za rok 2013, bol poctený i Slovák Martin Harich, ktorý získal cenu Legenda Nočného prúdu v kategórii Objav roka.

V stredu 2. 10. 2013 to bolo presne 24 rokov, čo sa Nočný prúd poprvýkrát objavil v rozhlasovom éteri. Slávilo sa v nádhernom prostredí pražškého paláca Žofín, kde boli taktiež udelené Výročné hudobné ceny Legenda Nočného prúdu za rok 2013. Galavečerom ako po minulé roky sprevádzal moderátor Nočného prúdu Martin Hrdinka. „Ceny Legenda Nočného prúdu udeľujeme už po šiesty raz. Už po šiesty raz pozývame na toto pódium tých, ktorých si vážime a bez ktorých by Nočný prúd neexistoval. Logicky, keby skladateľ nezložil, textár neotextoval, muzikanti nenahrali a interpreti nenaspievali, nemali by sme, čo hrať a Nočný prúd by nemal význam. Inými slovami, sme taká linka, nočná hudobná linka, ktorá je medzi tými, ktorí hudbu vytvárajú a tými, ktorí ju počúvajú v rádiu,“ povedal Martin v úvode priameho prenosu.

2979487--objev-roku-martin-harich--1-610x0p0

Medzi zvučnými menami ako Marie Rottrová, Miroslav Žbirka, Jitka Zelenková, Petr Kolář a inými, ktorí predávali ceny za rok 2013, bol poctený aj mladý slovenský muzikant, autor a spevák v jednej osobe, Martin Harich, ktorý získal cenu Legenda Nočného prúdu v kategórii Objav roka. „Nesmierne si vážim túto cenu, ďakujem všetkým, ktorí podporujú domácu mladú muziku, bez Vás by sme tu neboli“ povedal Martin, keď si preberal cenu, ktorú v minulosti získali Tomáš Klus, Martin Chodúr alebo Alžbeta Kolečkářová. Nezabudol poďakovať najbližším, rodine a kapele za podporu.

Ceny si taktiež prebrali Petra Janú ako speváčka roka, Jiří Korn ako spevák roka, Kapelou roka sa stala a cenu získala skupina ETC s Vladimírom Mišíkom. Cena Legenda Nočného prúdu v kategórii In Memoriam bola tohto roku udelená len jedna. Získal ju moderátor Jakub Jakoubek, dlhoročný kolega a priateľ Miloša Skalku. Zvláštnu cenu získal moderátor Honza Beneš. V kategórii Udalosť roka bol ocenený hudobný dokument „Jsem slavná tak akorát“. Slávnostnú premiéru mal 29. 8. a cenu si prebrala Zuzana Michnová a režisérka Jitka Němcová.

2979476--tajemnik-generalniho-reditele-josef-havel-a-petra-janu--1-610x0p0

V priamom prenose, ktorý trval do neskorých nočných hodín, sa za mikrofónom okrem ocenených vystriedalo mnoho spevákov a umelcov, zaspieval aj írsky spevák J. Eoin. O hudobnú čerešničku na záver sa postaral Petr Kolář s hitom, ktorý začína viac než príhodne slovom „proudy“.

Foto: Eva Dvořáková

Viac info: www.martinharich.sk