Nika Karch brázdi svet so skupinou Rednex

Veronika Karchová alias Nika Karch  si na nudu určite sťažovať nemôže. Rodená Michalovčanka  žije aktuálne  v Nitre.  Precestovala kus sveta, momentálne  je  na turné so švédskou kapelou Rednex, kde je speváčkou. Na svadbe v minulom roku  jej zaspievala Beáta Dubasová, ale aj  česká – kedysi chlapčenská –  skupina Lunetic. Nika je aj  bývalá vokalistka Desmodu.

S Beátou Dubasovou sa často  objavujete s ňou na verejnosti, čo vás spája? Asi pred piatimi rokmi sme absolvovali spoločné turné s názvom Sme také aké sme. V minulom roku sme mali zase spoločné koncerty v New Jersey a v Chicagu pre našich krajanov. Ameriku som mala spojenú so svadobnou cestou, takže Beátka mi bola nielen na svadbe, ale zažila s nami aj svadobnú cestu.

Ako  prijal manžel, že ste na svadobnej ceste pracovali?
V pohode, všade sme stretávali milých ľudí, rozprávali nám svoje príbehy odkiaľ pochádzajú, ako dlho žijú v Amerike, vypytovali sa na domovinu, bolo to veľmi fajn. Postíhali sme pamiatky, dominanty, koncerty…
Nika Karch – Čerešne  https://www.youtube.com/watch?v=04a_eM8uIuM

Ako vôbec pred rokmi prišlo k tomu že ste na turné vyrazili práve s Beátkou, aj keď obe ste východniarky…
Kedysi sa vysielala hudobná relácia Legendy popu,  kde som sa dostala do kola s pesničkami Beáty Dubasovej. Tam sme sa spoznali, ja som mala za sebou dve turné, kde som vystupovala ako predkapela Desmodu a  Cigánskych diablov. S manažérom sme premýšľali čo ďalej a napadlo nám dať to dokopy s Beátou, čo sa podarilo a bolo to príjemné a úspešné.

Na konte zatiaľ máte jedno CD, idete skôr formou singlov. Nechcete potešiť svojich fanúšikov albumom?
Už to bolo  v pláne, potom prišla od kapely Rednex spievať s nimi, takže sa všetko posunulo. Ale práve chystám novú pieseň od chorvátskeho producenta a slovenský text práve dokončuje Kuly.
Rednex – Cotton Eye Joe  https://www.youtube.com/watch?v=mOYZaiDZ7BM

Ako vzniká text od Kulyho pre mladú dámu ako ste vy, musíte veľa komunikovať, vysvetľujete čo tam chcete mať, či ako?
Dlho sa poznáme, takže naozaj nie je pre neho ťažké strafiť sa do mojich pocitov a toho, čo chcem piesňou povedať.
Nika Karch – In my head  https://www.youtube.com/watch?v=wK4BVVsa5wQ

Rednex je  záležitosť, ktorá nie je každodenná, aby si vybrala kapela tohto svetového mena slovenskú speváčku…
Môže za to náhoda, aj keď vraj náhody neexistujú. Na festivale im nedorazila načas speváčka, mali zvukovú skúšku a ja som poznala ich piesne, tak som sa im ponúkla, že na skúške ju nahradím. Im sa to zapáčilo a ponúkli mi, či nechcem byť ich členkou, lebo práve sa chystali robiť konkurz na novú speváčku. Vraj to to prijmem, už nebudú. Toto sa neodmieta.

Odvážnemu vraj šťastie praje, ste vždy taká odvážna, že sa okamžite chopíte príležitosti?
Áno, kamarátka mi povedala, že hanbu mi vyoperovali pri pôrode, ale samozrejme tejto výzvy som sa na moment aj zľakla. No len na chvíľu,  sú fajn a potešilo ma to, že som nezaváhala.

Máte za sebou prvé koncerty s Rednexom…
Prvý koncert sme mali v Linzi, Rakúšania oslavovali  „ružový pondelok” a s ním spojený karneval. Publikum bolo mladé, ale pesničky poznali samozrejme všetky.
Chlapci z kapely boli veľmi zlatí, už po zvukovke ma veľmi vychválili, takže som sa  ukľudnila. A po koncerte ani nehovorím. Vraveli mi, že ani necítili, že toto bol môj prvý koncert s nimi. Mali pocit ako keby som s nimi vystupovala roky. A ja rovnako.. Veľká súdržnosť, naozaj ako veľká rodina. Preberali sme všetko – od úplného súkromia až po playlist na koncerte. Bola a som strašne šťastná, že to dopadlo takto dobre. Hneď potom mi písal aj zakladateľ a náš hlavný šéf, že od chlapcov na mňa počul len samé chvály, videl aj nejaké videá, a že je veľmi šťastný, že som v Rednexe. Momentálne pracujeme na mojom imidži, obliekaní a mojom novom (už nie skúšobnom) mene.

Manžel bol s vami?
Môj manžel to so mnou prežíval na diaľku, od rána ma veľmi podporoval správami a dodával mi odvahu… Vedel, že tento prvý koncert je veľká vec, a že si na tom dávam záležať. Je to predsa už trošku iná káva, nie je to slovenské, je to svetové. Doma ma privítal s kyticou a so slovami, že je na mňa veľmi hrdý. Ako aj moja najbližšia rodina.

Kde budú ďalšie koncerty?
Zatiaľ ma čakajú vystúpenia v Zurichu, Londýne, Belfaste, v Čechách, Albánsku a pozor, črtá sa Slovensko. Hádam sa potom na mňa nebudú Slováci dívať divne, ale v Rednexe musíme rozprávať anglicky, takže platí to aj pre mňa. Ale isto chlapcov zopár slovíčok po slovensky naučím. Koncerty pribúdajú každý deň, takže sama uvidím, kam ešte pôjdem.

Ako zvládate premeny z nežnej devy na divošku,  ktorej chýba už len sedlo, kôň, prípadne kolt?
Tak toto by som dopriala každému! Každý, kto ma pozná odmalička by určite povedal, že nikdy som nebola úplne „normálna”. Vzhľadom na okolie, na životné situácie, človek väčšinou reaguje tak, ako sa od neho očakáva a ako by to malo byť. V Rednexe je povolené všetko. Čím viac nie si  „v pohode”, tým lepšie. Je to akoby som vypustila von svojho ducha, neskutočne oslobodzujúci pocit. Takže ja som tú premenu nemusela nijako extra zvládať, tá premenená – to som skutočná ja.

Koľko pesničiek máte v repertoári s Rednexom?
Pesničiek je tak 15 až 20, playlist na daný koncert sa skladá pár dní pred koncertom, konzultuje sa s promotérom, manažérom a aj medzi nami. Záleží na type akcie, dĺžke hrania a našej spokojnosti.

Vystupujete však aj pred slovenským publikom…
Áno,  so svojou kapelou, ale ak si to akcia vyžaduje, mám pripravené aj podklady na nosičoch, takže sa viem prispôsobiť.

Vedeli ste odmalička, že budete speváčka?
Spievala som odmalička, ale netušila som, že ma to bude živiť. Skôr ma to bavilo, tešila som sa z toho, robilo mi radosť spievanie. Potom prišla jedna učiteľka spevu, druhá učiteľka, prvá kapela v štrnástich a už to išlo.

Nika Karch a Beáta Dubasová – Sme také aké sme  https://www.youtube.com/watch?v=63svSpod-D8

Čo pekné ste si kúpili v Amerike, raj nákupov…
Nerada nakupujem,  v tomto nie som typická ženská. Pravdou však je, že s Beátkou sme na nákupoch za oceánom uleteli a dopriali sme si aj kabelky a topánky, aj handričky.

Anna Olvecká