Nezabudnuteľná karanténa: Cesta do minulosti vďaka rozhovorom so seniormi.

Súčasná situácia sa dotýka všetkých nás, no najmä našich rodičov a starých rodičov, ktorí patria do kriticky ohrozenej skupiny. Prežívajú ťažké časy, pretože sú často odlúčení od svojich najbližších, detí a vnúčat a musia karanténu zvládať osamote. Vyťažte z tohto obdobia čo najviac pozitív.  Prostredníctvom pravidelných telefonátov či video hovorov môžete spoznať svojich predkov, ich detstvo, dospievanie či režim, ktorý zažili. Teraz je ten čas, aby ste využili príležitosť a ešte viac sa so svojimi rodičmi či starými rodičmi zblížili. Už žiadne výhovorky na nedostatok voľného času! Teraz ho máte viac než dosť. Pripravili sme pre vás návod ako začať seriál zaujímavých rozhovorov, ktoré vás zavedú do ďalekej minulosti.

Poučné stretnutia na diaľku
Karanténa od seba oddelila členov rodiny. Dospelé deti nemôžu kvôli bezpečnostným dôvodom navštíviť svojich rodičov a vnúčatá nemôžu vyobjímať babku a dedka. Pokiaľ majú vaši rodičia či starí rodičia jeden druhého, je to pre nich ľahšie. Môžu s niekým tráviť čas, porozprávať sa, zdieľať svoje radosti aj starosti, no aj tak im chýbajú deti a vnúčatká. Ak však máte už iba jedného rodiča či starého rodiča, ktorý s vami nebýva v jednej domácnosti, nesmiete na nich zabúdať. Dohodnite sa na pravidelných stretnutiach prostredníctvom telefónov a veľa sa pýtajte. Seniori vám iste radi rozpovedia ich životný príbeh, ktorý bude ponaučením pre deti aj vnúčatá. Veď sa aj hovorí, že s vekom prichádza múdrosť. Dospelé deti a ich potomkovia si môžu pekne posadať každý týždeň, alebo obdobie, ktoré si spoločne určíte na gauč a dedko a babka vás zoberú na výlet do histórie. Verte, že keď sa pominú, budete s radosťou a láskou spomínať na krásne chvíle, ktoré ste oddelene, no zároveň v spojení spolu prežili.

Milé videá od vnúčat na potešenie
Keďže sa rodiny momentálne nestretávajú osobne a starí rodičia nemôžu šantiť a zabávať sa s vnúčatami, môžu im ich deti poslať aspoň milé videá. Babka s dedkom sa nimi iste veľmi potešia, zlepšia si deň a zasmejú sa na šibalstvách svojich vnúčat. Čím viac milých a zábavných videí, tým viac radosti pre osamelých starých rodičov. Videá si budú môcť opakovane prehrávať a tešiť sa, že sú ich vnúčatá šťastné, zdravé a aj v karanténe sa majú dobre. O to viac sa potom budú radovať, keď sa opäť osobne stretnú.

Pár tém pre deti a vnúčatá ako začať seriál rozhovor
Mnohé odpovede vás možno prekvapia, iné šokujú. Doba, v ktorej prežili seniori tie najlepšie roky, boli v mnohom iné a pre mladých ľudí nepochopiteľné. Skúste sa ich opýtať a uvidíte sami.

  1. Ako ste vyrastali? Ako ste chodili do školy? Ako prebiehalo vyučovanie? Chodili ste do školy aj v sobotu? Ako dlho ste študovali? Ako vyzerala desiatu alebo obed? Ako ste sa ako deti zabávali? Museli ste aj pracovať či pomáhať doma?
  2. Aké bolo vaše dospievanie? Kedy ste zažili svoju prvú lásku? Pamätáte si ho/ju? Aké to pre vás bolo? Brigádovali ste? Aké boli štúdia na strednej či vysokej škole?
  3. Aké bolo zoznámenie s babkou/dedkom? Aká bola svadba? Boli ste na svadobnej ceste? Aké bolo vaše prvé spoločné bývanie?
  4. Kedy ste mali deti? Aké bolo ich vychovávanie, keď boli malé? Ako prebiehalo ich dospievanie?
  5. Žili ste sa minulého režimu, aké to bolo? Čo si pamätáte? Zažili ste vojnu? (pre starých rodičov)
  6. Ako vyzerala vaša dovolenka? Kde ste boli na prvej dovolenke pri mori? Zavárali ste jedlo do pohárov? Nosili ste si ich so sebou?
  7. Ako ste pracovali? Mali ste radi svoju prácu? Koľko ste zarábali v priebehu času? Mali ste čas na voľný čas? Čo vás bavilo?
  8. Ako ste sa postavili k úlohe starej mamy/starého otca?

Prekvapte rodičov či dedkovcov chutným darčekom
Všetkých dôchodcov je teraz potrebné držať v čo možno najväčšej karanténe. Pomôcť im môžete aj tým, že im jedlo donesiete. Iba málokomu sa chce každý deň stáť dlhé hodiny pri sporáku a variť si. Prekvapte ich chutnými trvanlivými jedlami, ktoré počas prípravy nepoužívajú žiadne chemické prísady. Výber je skutočne obrovský. Na svoje si príde milovník mäsa, zeleniny ale aj sladkých pokrmov. Príprava je jednoduchá a nezaberá veľa času. Hotové trvanlivé jedla Expres menu budú chutnými raňajkami, obedom či večerov pre vašich rodičov a starých rodičov. Zaručí im pestrosť stravy, dostatok živín a vitamínov. Môžete im jedlo kúpiť aj cez e-shop https://www.expresmenu.sk/eshop/ a balíček im bude bez rizika doručený až domov.

Zdroj: Barbora R.