Nevera – dá sa s ňou ďalej žiť?

Môže sa stať každému z nás, pretože väčšina ľudí ju vôbec neplánuje. Nevera príde nečakane a zväčša trvá len chvíľu, no dôsledky, ktoré spôsobí nás môžu poznamenať na celý zvyšok života. Najmä ak zasiahne partnerský vzťah s deťmi a dvojica už spolu nedokáže ďalej žiť. Vtedy zoberie omnoho viac, ako dá.

Vo všeobecnosti je nevera považovaná za klinec do rakvy partnerského spolužitia. Paradoxom však je, že častejšie podvádzajú partneri, ktorý nie sú vo svojom vzťahu nešťastní, ani dokonca neprechádzajú krízou. O to viac je potom zistenie nevery, pre podvedeného partnera bolestivejšie a nepochopiteľnejšie.

Niekedy sa však stane, že nevera vzťahu pomôže. To však platí najmä v opačnom prípade. Ak partneri prechádzajú krízou, môžu si aj vďaka nej uvedomiť, že sa potrebujú a že by bez seba nedokázali žiť. V takomto prípade môže nevera partnerský vzťah upevniť. Svoju skúsenosť s tým má aj Adriana: „ S manželom sme prežívali veľkú krízu, nerozprávali sme sa, nepozreli sme sa na seba, náš vzťah bol prakticky pred rozvodom. Až som sa jedného dňa dozvedela, že má milenku. Prišla som za ním, začala som mu to vyčítať a on sa mi vtedy otvoril. Vysvetlil mi, že sa neuveriteľne trápil tým, ako nám to nefunguje a na milenku natrafil náhodou, keď raz večer popíjali s kamarátmi. Zbalila ho samozrejme ona, on sa len poddal a hľadal v nej útechu. Vtedy som pochopila, že chyba bola aj na mojej strane a že som sa ku nemu asi nesprávala ako dobrá žena. Pomerili sme sa a odvtedy je náš vzťah omnoho krajší a úprimnejší. Vážime si viac jeden druhého. A jeho milenka? Som jej vďačná, pretože nám zachránila manželstvo a naše dve deti nežijú bez otca. Sme na seba dobrí a viem, že by ma už nikdy nepodviedol.“

Takýto prípad je však skôr výnimkou. Ako sa dá teda vyrovnať s partnerovou neverou? A dá sa to vôbec? Každý človek je iný a tak isto je iným aj každý vzťah, či manželstvo. Nedá sa preto v tomto smere paušalizovať. Po prvotnom návale hnevu a zúfalstva je potrebné si v pokoji  zhodnotiť všetky pre a proti. Opýtať sa samej seba, či vám partner stojí za to, aby ste s ním zostávala, či máte deti, aké to bude mať pre ne dôsledky, rovnako aj prístup partnera ku danej veci. Sú totiž ľudia, ktorí podviedli naozaj len raz, vo vypätej situácii a veľmi ich to mrzí. Takýmto neverníkom sa ešte dá odpustiť. No s chronickým sukničkárom si to radšej rozmyslite.

nevera-hadka-manzelska-kriza-dvaja-manzelstvo-problem-konflikt