Nela Pocisková: Termín „materská dovolenka“ musel vymysieť chlap!

Nela Pocisková

Štíhla ako kedykoľvek predtým sa  na DOD objavila Nela Pocisková,  bez syna Hektora. Zaspievala titulnú pieseň z Búrlivého vína a venovala sa novinárom a fanúšikom. Slnečný deň v Záhorskej Bystrici si užívala a veselo sa usmievala.

Ako sa máte konkrétne dnes?
Zaujímavá zmena, pretože som bola dlhé roky zvyknutá, že som obklopená stovkami, tisíckami ľudí, fanúšikov a teraz viac ako rok doma s malým synom. Na druhej strane si to užívam, pretože to prišlo ako skvelá zmena v pravý čas, v dobrý moment sa prihlásil na svet. Dnes si  teda opätovne užívam fanúšikov a zároveň ich obdivujem, že rok čo rok dokážu prísť, vystáť si tu hodiny a čakať na svoj idol, na fotku, na autogram,  na človeka, ktorého majú radi. Vonku brutálne teplo, o to viac si to vážim.

O mamách sa hovorí, že sú trochu nudné spoločníčky, pretože okruh tém sa naraz zúži na kašičky, plienky, prvé roky, slová ratolestí… Vnímate aj vy, že sa vám zmenili témy rozhovorov s kamarátkami?
(Smiech). Priznám sa áno, prirodzene to tak prišlo. Mamy  sú úžasná komunita,  držia spolu, je to krásne a keby takto fungovalo všetko ako súdržnosť a pomoc medzi mamami, bolo by super na svete. Príchodom dieťaťa sa vám otočí celý svet, zmení sa náplň dňa, noci.  Nesnažím  sa otravovať okolie, no s kamoškami mamami si navzájom radíme a predebatuvávame veci okolo detí.

Nechýba vám publikum, vystúpenia?
Mám také dni, kedy pociťujem deficit, najradšej by som bežala a zbúrala divadlo, ale opakujem sa – dobre mi to padlo, že som vypla-nevypla, lebo bolo toho naozaj už veľa. Dovolenka to určite nie je… Termín materská dovolenka musel vymyslieť chlap (smiech). Samozrejme moje priority a témy dni sa točia okolo syna.

S dieťaťom sa vraj nemáme maznať, ale hovoriť s ním čisto, ako sa synom hovoríte vy?
Maznám sa ako bláznivá, potom sa káram, že bude šušľať, keď s ním budem takto hovoriť, na chvíľu zmúdriem, a potom sa maznám ďalej. Keď na neho pozerám, najradšej by som ho zjedla, a že nemaznaj sa s ním – to nejde. Čím je väčší tým viac sa to snažím obmedzovať.

Aké dieťa je Hektor – poslušné, vzdorovité,  tvrdohlavé?
Živeľ, neposed, tvrdohlavý, ale inak je veľmi spoločenský, smejo, má rád spoločnosť. Neznesie akékoľvek obmedzovanie, tak uvidíme.

Ako si predstavujete výchovu, nebudete sa brániť plesnutiu po zadku?
Momentálne si to neviem predstaviť, ani si netrúfam na toto odpovedať. Všetko je spontánne, už boli chvíle, kedy som mala chuť plesnúť mu po riti, ale nechcem agresivitu vybíjať ďalšou. Asi teda budem voliť dohováranie, ale že mu neplesnem po zadku, za to ruku do ohňa nedám.

Vás rodičia bili?
Vraj som bola veľmi dobré dieťa, na rozdiel od môjho brata, ktorý bol bitý, bol čert, teraz mamina hovorí, že sa to vymenilo.

Ako to vyzerá s vaším návratom do práce?
Občas som odbehla na nejaký event, ale nie som súčasťou nijakého nového projektu, tak sa o tom moc nevie. Vyzerá, že som úplne v úzadí, čo síce som, ale nie tak celkom. Možno, keď príde nejaký projekt, ktorý ma naozaj osloví a ja budem spokojná, že malý je v poriadku, má sa o neho kto kompetentne postarať, tak to zoberiem a  ľudia nadobnudnú pocit, že som sa vrátila (úsmev). Zatiaľ sa vraciam v zmysle, že muzikál Rómeo a Júlia sa obnovuje od septembra, nové divadelné veci sú vo fáze rozhodovania a konkurzov. Jednu ponuku mám aj z televíznej tvorby, zatiaľ zvažujem.

Prijali by ste aj niečo podobné ako bolo Búrlivé víno?
Fúúú, toto naozaj neviem, pretože to bolo všetko inak, malo byť 20 dielov,  a potom sa to začalo nabaľovať, že vzniklo 300 alebo koľko…  Momentálne si to nedokážem predstaviť, môj syn ma potrebuje a ja ho nechcem vidieť len ako spí. Okrem toho stále kojím. Možno,  keď bude v škole a bude mať krúžky, záujmy, by som zvažovala… Pre mňa to bolo veľmi náročné časovo, aj fyzicky.

Keď ukradnete čas pre seba, čo robíte, viete, že teraz mám dve hodiny…
Spím. Je to nudné, ale spím. Ešte 3-4-krát v noci kojím, síce už Hektor prespal aj niekoľko nocí, ale stále je toho spania málo.

Text a foto: Anna Olvecká