Nedajte si začiatok jari pokaziť kašľom!

Uplynulé mrazivé počasie sa podľa predpovedí už nevráti. Vystriedajú ho chladné dni s teplotami pár stupňov nad nulou. Nezvyčajná treskúca zima prekvapila všetkých, vrátane imunitného systému. Tomu dajú zabrať aj nasledujúce dni, ktoré budú priať šíreniu všetkých vírusov a baktérií.

Predpokladom toho, aby ste si posledné zimné dni mohli užívať v zdraví a pohode, je silná imunita, ktorá dokáže organizmus ochrániť pred typickými vírusovými ochoreniami, ako je napríklad prechladnutie, nádcha, či chrípka.

Imunitu je potrebné si posilňovať počas celého roka – správnou stravou, dostatočným pitným režimom, spánkom, oddychom, pravidelným športovaním a tiež vyhýbaniu sa stresovým situáciám. Počas obdobia od jesene do jari sa odporúča doplniť stravu aj vitamínmi v podobe výživových doplnkov. Telo bude nadopované a bude tak lepšie zvládať nápory vírusov.

Ak však organizmus neodolá a ochorie, častým sprievodným javom vírusových ochorení je kašeľ. Je nepríjemný nielen pre samotného pacienta, ale aj pre jeho okolie. Preto je vytúženým želaním každého zbaviť sa ho čo najskôr. Možno ho rozdeliť do dvoch fáz. V počiatočnom štádiu ochorenia, keď sa vírusy usadia a dráždia sliznice dýchacích ciest, ide o suchý dráždivý kašeľ, trvajúci spravidla 3 dni. V tomto prípade sa lieči antitusikami – liekmi, ktoré kašeľ potláčajú. V ďalšej fáze sú už riasinky na sliznici zlepené hustým hlienom a strácajú svoju schopnosť chrániť dýchacie cesty a odvádzať choroboplodné častice preč z organizmu. Kašeľ sa mení na produktívny s tvorbou hlienu. Tu už nie je vhodné potláčať nutkanie na kašeľ, ale je žiaduce podporiť vykašliavanie hlienu. Nato slúžia tzv. expektoranciá alebo mukolytiká. Sú to látky, ktoré zasahujú priamo do štruktúry hlienu, znižujú jeho hustotu a tým umožňujú vykašliavanie.

Pozor však na kašeľ, ktorý sa vás „drží“ dlhšiu dobu. „Ak vám kašeľ pretrváva viac ako 10 dní alebo sa vám opakovane vracia, odporúčam vám navštíviť alergológa, ktorý podrobnými vyšetreniami vylúči astmu, kde kašeľ patrí k jedným z najčastejších prejavov.“ – zdôrazňuje MUDr. Boris Hruškovič z IMUNO-ALERGO s.r.o.