Nechcú vaše deti zaspať? Skúste im nastaviť pravidelný režim

spánok detí

Aj keď je to u každého do istej miery individuálne, všeobecne možno povedať, že malé deti potrebujú spať viac ako dospelí. Pravidelný a kvalitný spánok je dôležitý pre ich zdravý vývoj. Lenže, čo robiť v prípade, ak sa ukladanie dieťaťa do postele podobá malej revolúcii a vy neviete, čo si s vyčíňajúcim potomkom počať?

Deti sa často bránia zaspávaniu a protestujú proti pravidelnému ukladaniu do postieľky najrôznejšími spôsobmi. Trucovité správanie, plač, krik, nepokojný spánok, nočné mory… Práve ťažkosti so zaspávaním a nočným prebúdzaním sa patria k najčastejšie diskutovaným problémom mamičiek a oteckov na internetových fórach. Ak chýba dieťaťu pokojné spanie, poriadne sa nevyspia ani rodičia. Pozrime sa na pár tipov a odporúčaní, ako každovečerné obliekanie do pyžama, čistenie zubov a ukladanie na dobrú urobiť tak, aby bol výsledkom bol ničím nerušený spánok.

Pravidelný režim
Deti potrebujú, aby sa ich svet riadil určitými pravidlami a fungoval podľa opakovaných vzorcov. Táto predvídateľnosť im dodáva pocit bezpečia. Vďaka nemu vedia, čo sa bude diať a čo môžu očakávať. Nepredvídateľnosť a neustále zmeny im spôsobujú úzkosť a zmätok. Miesto, čas a spôsob uloženia do postieľky by sa teda nemali meniť a mali by sa podobať dôverne známemu rituálu. Celý proces by nemal trvať viac ako  tridsať minút, aby nevznikol priestor na vyjednávanie. Dieťa by „naťahovanie“ času  skôr povzbudilo k aktivite ako upokojilo a pripravilo na spánok. Kratší čas by zase mohol dieťaťu signalizovať, že sa mu dostatočne nevenujeme. Snažte sa tiež dodržiavať rovnaký čas zaspávania, bez ohľadu či ide o pracovný deň alebo víkend. Práve to pomáha dieťaťu osvojovať si správne návyky.

Špeciálna hračka pre pokojné spanie
Vedeli ste, že existujú špeciálne hračky pre deti, ktoré dokážu navodiť pokojnú atmosféru pred zaspávaním? Sú určené deťom každého veku, aby im pomohli zaspať a spať nerušene celú noc. Ide o hračky, ktoré vytvárajú čarovné svetelné efekty, prípadne premietajúce sa na stenu a vydávajú relaxačné zvuky alebo prehrávajú celé melódie. Výber je na rodičoch. Hračky majú v sebe tiež zakomponovaný časovač, ktorý sa po uplynutí určitej lehoty vypne a zaistí tmu a ticho, čo je, ako odporúčajú pediatri,pre hlboký spánok dieťaťa nevyhnutné.

Spríjemnenie hrou
Rituály konané bezprostredne pred zaspávaním by mali zahŕňať aj milé, pre dieťa príjemné aktivity na uvoľnenie a navodenie pokojnej atmosféry. Kúpte mu napríklad hračku do vody a ešte počas kúpania sa s ním hrajte. Vyvádzanie by však nemalo byť príliš bujaré a veselé, aby ste nemali problémy s následným upokojením a prípravou na nočný spánok. Skvele tiež funguje hudba, a ak dieťaťu dovolíte vybrať, akú by chcelo počúvať, bude mať vďaka pocit, že má situáciu aspoň trochu pod kontrolou. Nemali by si zabudnúť ani na klasické a osvedčené čítanie rozprávok. Rozprávanie príbehov pred spaním je staré, pravdepodobne, ako ľudstvo samo, a funguje aj dnes. Ak navyše vymyslíte vlastný rozprávkový príbeh a zakomponujete do neho osoby, ktoré dieťa pozná a má ich rado, bude prechod medzi bdením a snívaním o to milšie a bezproblémovejšie

Tomáš
Ingimage