NAVLEČENÝ VO FENDI . alebo…..

thumbnail-navleceny-vo-fendi---alebo-aj-double-f-ma-trinastu-komnatu-203116

Fendi je fenomén. A fenomén ako taký, netreba nikomu predstavovať. Hovoríme o talianskej značke, ktorá je „in“ vďaka koženým doplnkom, najmä kabelkám a topánkam. Päť sestier a jeden Karl Langerfeld stvorili zázrak. Stvorili Fendi.

Z každého rožka troška
Je už tradíciou, možno dobrou a možno zlou, že obchodné domy, hneď potom, ako dobijú svetové móla, začnú produkovať vlastné parfumy, kozmetiku, bytové doplnky, či nábytok. Skrátka, čo je značka, to sa predá. Fendi má za sebou najnovšie jeden dizajnérsky kúsok, ktorý, viac ako marketingom, vonia skutočným dizajnom.

Nie je odpad, ako odpad
Fendi si povolal na spoluprácu dizajnérku Elisu Strozyk a umelca Sebastiana Neeba, aby z koženého materiálu, ktorý je nepotrebný („odpadový“) vytvorili niečo… To niečo malo byť hlavnou hviezdou prehliadky Design Miami 2011. Výsledok s názvom Craft Alchemy naozaj stojí za to… Kolekcia nábytku vytvorená Elisou a Sebastianom je neopakovateľná, snová, klasická, kožená a samozrejme Fendi.

Sen o zabudnutej izbe
Pod rukami dizajnérky a výtvarníka prechádzajú tradičné remeselné materiály (drevo, koža) čarovnými premenami. Na jednej strane stojí nábytok, prevažne z 18 storočia. Toto obdobie sa vo všeobecnosti považuje za zlatý vek tradičnej práce s drevom. Nábytok je bohato zdobený, či už rezbou alebo intarziou. A v rozličných metamorfózach je potom preobliekaný do najrôznejších kožených outfitov.
Inšpiráciou pre tvorcov bola samotná Mekka značky Fendi. Grand Palazzo Fendi. Budova v neoklasickom štýle, postavená okolo roku 1700. Pomocou vlastnej fantázie si vytvorili, trochu mystický trochu rozprávkový príbeh. Predstavili si, že v tomto veľkolepom paláci je jedna izba, do ktorej nik nevkročil celých 300 rokov.

Výsledkom sú naozaj dizajnérske kúsky, ako z rozprávky… Klavír na ktorom sa dá sedieť, mäkký sekretár, či skrinka, z ktorej vyteká dekorovaná koža…  Celkový dojem je umocnený samotnou inštaláciou objektov, ktoré sú zasadené do prostredia dokonale imitujúceho Palazzo Fendi.

 

Zdroj:  www.dazeddigital.com , www.fendi.com

 

13263103321t 13263103322t 13263103325t 13263103327t 13263103328t 13263103329t