Natália Hatalová: Každé Vianoce sú u nás výnimočné

Natália Hatalová: Každé Vianoce sú u nás výnimočné

Mladá, krásna, talentovaná speváčka prežíva mimoriadne krásne obdobie. Okrem toho, že seba a svojich fanúšikov potešila vianočnou skladbou, v súkromnom živote zaznamenala najkrajšiu novinku, akú si žena môže želať – je v očakávaní svojho prvého bábätka.

Natália, ako vznikla myšlienka, aby si vyslala do sveta vianočnú pieseň, aj keď samozrejme v tomto období sa to robieva, že speváci nahrávajú práve vianočné pesničky?
Vzniklo to z vnútorného pocitu, ktorý som nikdy predtým nemala, a to aj napriek skutočnosti, že  mám veľa vianočných songov v repertoári, veľa vystúpení pred Vianocami a na vianočných večierkoch. Vianočné piesne milujem. Až tento rok  však prišla inšpirácia, až túžba urobiť vianočnú pieseň. Možno je to aj obdobím, ktoré práve prežívam, že som v očakávaní svojho prvého potomka. Tento rok sú Vianoce pre mňa jedinečné v tom, že sme „dva v jednom“. A ten nápad nevznikol niekedy v lete ako to bežne býva, ale koncom októbra, a preto som mala malú dušičku, či sa to stihne vôbec pred Vianocami. Sedeli sme spolu s Matúšom Ferkom v štúdiu a vznikla pesnička, najprv hudba a spontánne som ju začala textovať. Potom prišli konečné úpravy, lebo vianočná pieseň nemôže byť len taká jednoduchá, treba tam živé nástroje, aby si ju ľudia pamätali, aby mala slávnostný charakter.  Oslovila som ďalšieho muzikanta Andreja Hrušku, ktorý dal dokopy ďalších ľudí a teším sa, že naozaj zapracovali a vzniklo dielo, s ktorým som spokojná. Hlavne mi píšu ľudia, že je to milá pesnička, že si ju pospevujú a vianočne ich naladila, čo je pridaná hodnota.

Napokon si stihla nielen pesničku, ale aj videoklip…
Pesnička bola hotová, len nám chýbal sneh. Chcela som, aby to bolo naozajstné zase ako má byť, pre mňa to nie je banalita. Mala som predstavu starých tradičných Vianoc so zasneženými ulicami ako som si ich pamätala z detstva. Lebo to sú spomienky, ktoré nevymaže nikto.  Koniec novembra už bol a snehu nikde, napokon neuveriteľne napadol a spojila som dvoch ľudí Jána Jančoka, ktorý mi robil videoklip OSUD a Adama Bigockého, ktorý mi robil strih. Nakrúcalo sa na Slovensku, strihalo v Česku, skvelé spojenie a teším sa rovnako z klipu ako z pesničky. Nebolo to jednoduché, ale na Mikuláša sme mohli dať von hotové dielo.

Vianoce: https://www.youtube.com/watch?v=LNVFOP2jKl8

Možno je predčasné o tom hovoriť, ale plánuješ vydať vianočný album?
Napadli mi také myšlienky, ako som spomínala, mám veľa koncertov vianočných a aj pre deti, Deti hneď dajú najavo, či sa im niečo páči alebo nie, takže je to super spätná väzba. Nevylučujem to, ale neviem, či to bude celý vianočný album,  na druhej strane, keď príde inšpirácia ako pri tejto piesni, vôbec sa nebudem brániť. Nasilu ho však určite robiť nebudem, len aby som mala vianočný album.

Osud  https://www.youtube.com/watch?v=FsNq8krGYfM

V akom štádiu je aktuálne tvoj album, ktorý chystáš?
Plány boli na jeseň tohto roka, niektoré veci neboli dokončené, prišla nová životná situácia, počas prvých troch mesiacov tehotenstva to bolo náročné pre mňa. Okrem toho mám pocit, že do konca júna som stále len niekam bežala, naháňala sa. Spomínam si, že v noci  o tretej  som došla z Čiech a ráno sme šli na dovolenku, takže naozaj hektika. Dovolenka bola úžasná, po nej som zistila, že čakám bábätko, čomu som sa veľmi potešila a prišlo spomalenie života, ktoré som vlastne aj potrebovala. Hovorievala som, že moje prvé dieťa bude album, ale život ma príjemne prekvapil. Na albume môžem teraz pomaly pracovať, do konca marca, kým príde bábo ma čaká kreatívne obdobie. Po čase, keď sa zabehneme, vytvoríme si harmonogram, tak bude aj album. Milujem svoju prácu, teším sa, že sa ňou môžem živiť.

Vieš si predstaviť, že budeš na koncerty chodiť s bábätkom a v zákulisí niekto pokočíkuje, kým ty zaspievaš?
Viem, aj keď samozrejme uvidíme, či bude mať rado hudbu, ale verím, že má k nej pozitívny vzťah.  Veľmi dobre sa cítim na javisku, všetko tam zo mňa opadne a spievam za dvoch (úsmev).

Už aj vieš čo príde na svet?
Áno, bude to dievčatko. Už máme aj niekoľko mien vybratých a nechám to na intuíciu, keď príde na svet, uvidím ju, vtedy sa rozhodnem, ktoré meno dostane.

S manželom ste v Bratislave odkázaní sami na seba, nemáte tu rodičov, využiješ služby opatrovateľky?
Určite je dobré mať niekoho, na koho sa dá spoľahnúť, kto pomôže, keď je treba. Ale viem, že mám úžasných kamarátov, kamošky, ktoré sa chystajú pomôcť, uvidíme ako to bude, lebo niekedy ani na kávu nie je čas.  Nebránim sa tomu, možno to naozaj niekedy budem potrebovať, takže je to možné, hlavne pri mojej práci. Aj keď s manželom to máme naopak, on pracuje cez deň, ja večer. Rešpektujeme aj svoje povolania, rovnako ako manžel miluje svoju prácu, milujem ju aj ja a navzájom si fandíme, tešíme s z úspechov toho druhého.

Ako u vás prebieha predvianočná príprava?
Okolo 22.decembra sme obaja už voľnejší, tradične ideme do mesta na vianočné trhy, sadneme si niekam do podniku na večeru, čiže snažíme sa spoločne  ten čas prežívať.

Bývate sami, spolu, si taká gazdinka,aj vypekáš, vyváraš na sviatky?
Napečiem klasické medovníčky, niekedy aj s kamarátkou podebatujeme pozdobíme, potom milujem koláč štedrák, ktorý je veľmi dobrý a s tým sa aj podelíme, pokiaľ ho náhodou nezjeme. Máme svoju vianočnú polievku, ktorá nie je v pravom slova zmysle vianočná, ale meditariánska, každý rok chutí inak. Pripravuje ju manžel, je tam veľa zeleniny, ryby a dochucovadlá. Milujeme obaja poriadok a ja ho rada aj robím, pretože je to pre mňa relax. On je tiež veľmi poriadny, pedant, v tom sme sa zhodli. Som vďačná, že nemáme ponožky v každom kúte, ale naopak, občas ma prekvapí svojimi aranžérskymi schopnosťami, vždy niečo milé pripraví. Samozrejme šalát, ryby, makové pupáčky robíme.

Ty si z Topoľčian a manžel z východného Slovenska, ako je to u vás na Vianoce s tradíciami?
Manžel pochádza z dedinky pri maďarských hraniciach – Drahňov, kde kedysi dávno dokonca uzákonili spisovnú maďarčinu, tak aj ich tradície sú premiešané s maďarskými tradíciami. Prekvapili ma niektoré chute, napríklad tvarohový koláč jedia s kapustnicou, alebo vianočku so šalátom, ale vychádza nám to, milujem netradičné chute a s manželom obaja varíme. Preto sa snažíme kamarátov a rodine pripraviť klasické tradičné jedlá, ktoré sa pomaly  vytrácajú.

Chodíte aj na návštevy na štedrý deň?
Nie, tým že obaja máme rodičov mimo, tak celý deň pomaly pripravujeme, varíme, potom spolu zasadneme k večeri. Ja mám z domu taký tradičný predslov, pomodlíme sa, najeme a užívame si, že sme spolu, že máme čas len pre seba. Rodine zavoláme, povinšujeme, niekedy ideme aj na polnočnú omšu. Každé Vianoce sú u nás výnimočné, pred troma rokmi ma manžel požiadal o ruku, teraz čakáme bábätko, vždy sa niečo krásne a zaujímavé udeje. O rok budeme traja.

Silvester?
Mám ho pracovný ako takmer vždy posledné roky. Budem na Donovaloch, príjemné pohodové spievanie a pokladám to za čerešničku na torte, lebo zatiaľ ma spievanie dobíja energiou.

Novoročné predsavzatia si dávaš?
Nie. Všetky veci, ktoré prichádzajú v živote, sa nestanú zo dňa na deň. Nemám nič, čo by som chcela zmeniť radikálne po Novom roku. Sama si cez rok viem povedať, čo treba.

Anna Olvecká
Foto: Archív Natálie Hatalovej