Naše milované Slovensko

Slovensko je krajina, na ktorú môžeme byť naozaj veľmi  pyšní. Niektorí možno ani len netušia, koľko krás sa u nás nachádza. Vidieť to na vlastné oči a precítiť tú krásu, je na nezaplatenie.

Vybrali sme pár krásnych slovenských unikátov ktoré sa oplatí navštíviť. Ak ste tak ešte neurobili, šikovne sa pobaľte a vyrazte! Všetky tieto miesta sú charakteristické a známe nielen svojou bohatou históriou či kultúrou, ale sú to tiež lokality, ktoré sú ako stvorené na oddych. A práve na to vás upozorníme v nasledujúcich riadkoch.

Vysoké Tatry sú navštevované najmä turistami z Čiech, Poľska, Nemecka, či z iných  krajín ako Slovákmi. Je mnoho našincov, ktorí tento skvost ešte neokúsili a videli ho zatiaľ len niekde na obrázku časopisu, internete či ako pozdrav od známeho, ktorý sa tam  dostal.  Prvým významným a kľúčovým miestom v tomto okolí je Starý Smokovec, ktorý patrí k najvýznamnejšej časti Vysokých Tatier. Okrem historických zákutí určite stoja za vyskúšanie Vodopády Studeného potoka. Dostať sa k nim môžete pomocou pozemnej lanovky na Hrebienok alebo peším výstupom. Podotýkame, že Smokovce sú štyri (Horný, Dolný, Starý a Nový). Každý z nich je typický umelecko-technickým vzhľadom. Smokovce sú známe aj tým, že sa tam nachádzajú sanatóriá na liečbu respiračných chorôb a tuberkulózy a tiež liečebné pavilóny, keďže Tatry sú charakteristické najmä čistým horským ovzduším. K obľúbeným tatranským destináciám patrí tiež Tatranská Lomnica. Je najkrajším turistickým miestom Vysokých Tatier. Ak radi zdolávate výšky a ešte ste sa neocitli vyše 1700 m.n.m., skúste sa vyviezť kabínkovou lanovkou zo stanice v Tatranskej Lomnici až na Lomnický štít. A hlavou v oblakoch budete až v neuveriteľných 2 632 metroch nad morom. Ak ste už v Tatrách, stojí za zmienku aj informácia, že v okolí sa nachádza aj tatranská dedina Štrba alebo tiež významné tatranské mesto Poprad, kde môžete zrelaxovať v jednom z prestížnych aquaparkov na Slovensku. Tatry sú miestom, kde o relax, oddych a pokojnú atmosféru nebude núdza. Nielenže sa oddýchnete, ale nadýchate sa aj sviežeho tatranského vzduchu. A Tatry sú určite jednou z destinácií, ktorú by sme mali navštíviť ako prvú…ak sme tak ešte neurobili.

Banská Štiavnica, toto krásne mesto dýcha históriou a preto je tiež ďalšou zaujímavou lokalitou na oddych, relax a poznávanie histórie. V meste nájdeme Slovenské banské múzeum, ktoré poskytne návštevníkom (už 40 rokov) pohľad na najrozsiahlejšiu banícku expozíciu. Ukazuje vývoj baníctva od stredoveku. V Banskej Štiavnici taktiež nájdeme Starý zámok, v ktorom môžeme vidieť rytiersku sálu, fajkársku dielňu či históriu zbraní. Nový zámok je protiturecká renesančná pevnosť, ktorá má viacero názvov a môžete ju poznať aj pod označením ako Nový, Panenský alebo Dievčenský hrad. Expozícia hradom dokumentuje vojenskú situáciu, zbrane či terče, ktoré používali pri boji. Zámok je špecifický aj tým, že poskytuje výhľad na celé mesto pomocou ďalekohľadu. Pre tých, ktorí obľubujú spoznávať rôzne druhy drevín, stromov či kvetov, odporúčame prejsť sa Botanickou záhradou, ktorá v sebe ukrýva nemalé  prírodne krásy. Ak máte chuť na príjemné strávené popoludnie niekde v centre mesta pri dobrej káve, určite sa zastavte v kaviarňach, ktoré svojím štýlom vynikajú a nadchnú aj tých najnáročnejších. K takýmto patria napríklad kaviarne Divná pani, Gavalier či Trotuar. Zaujímavých  zákutí ktoré si môžete užiť v Banskej Štiavnici je mnoho. Stačí už len vyraziť a prebádať tie, ktoré sú vášmu srdcu blízke. A v Banskej Štiavnici sa nudiť určite nebudete.

Bratislava, hlavné mesto Slovenskej republiky, rozlohou a počtom obyvateľov aj najväčšie mesto na území Slovenska je mesto, ktoré tiež zaraďujeme k tým, ktoré majú čo ukázať. Aj keď si mnohí pomyslia, kde už v takom rušnom a uponáhľanom meste nájdeme oddych, chceme vám ukázať, že opak je pravdou.
A aj pre tých, ktorí sa rozhodnú vycestovať do hlavného mesta ukážeme, že miest na oddych je mnoho. A pritom zabudnete, že ste sa ocitli v Bratislave. Tých, ktorí sa chcú prejsť len tak mestom odporúčame prechádzku v Starom Meste. Bratislavský hrad, Dóm Sv. Martina, a mnoho ďalších historických častí nájdete práve v tejto lokalite. Ak hľadáte kultúru, divadlá, múzeá, galérie či iné podujatia, aj tu ste na správnom mieste, v časti starého mesta. Ak však hľadáte pravý oddych, relax a nemáte záujem obzerať si históriu mesta, leňošiť môžete aj v prírode. Magio pláž, Štrkovecké jazero či oddych pri Dunaji, kde nedávno sprístupnili Dunajskú promenádu, vám ponúka práve túto možnosť. Sú to miesta, kde sa môžete prejsť, poležať si či posedieť na lavičke. Odporúčame tiež navštíviť Medickú záhradu, ktorá je tiež skvelo alternatívou ako stráviť prechádzku v prírode s rodinou, deťmi či so svojou polovičkou. Podobnou možnosťou je aj Sad Janka Kráľa, ktorí patrí snáď k najkrajším parkom v Bratislave.

Slovensko je krajinou, ktorá v sebe ukrýva široké bohatstvo kultúry, histórie, rôznych prírodných destinácií, kde si môžete oddýchnuť a aspoň na chvíľu sa tak odpútať od každodenných starostí.

Autor: Miriama L.