Naozaj viete ako si správne vyčistiť pleť?

Viete, čo všetko obnáša každodenná starostlivosť o pokožku? Je vaša kozmetická „rutina“ správna?  Stačí si správne odpovedať na nasledujúce otázky a dodržovať rady odborníkov. Krásna a žiarivá pleť tak bude rázom na dosah.

 

Stačí mi na čistenie len voda?

Mnoho žien si mylne myslí, že na dôkladné vyčistenie pleti im stačí iba čistá voda. A to je chyba. Hlavne ak pravidelne nosíte make-up alebo produkty s SPF. Čistá voda totiž nedokáže rozpustiť niektoré kozmetické prípravky, maz, oleje či pot, nakoľko sa voda a mastné zložky nedokážu zmiešať. Voda taktiež neobsahuje antibakteriálne zložky, čo môže časom viesť k tvorbe akné a vyrážok. Preto sa naučte svoju pleť čistiť dvojfázovo. Dvojfázové čistenie alebo aj tzv. „double cleansing“ pozostáva z dvoch krokov. Z olejového čistenia a následne dočistenia pleti na vodnej báze.  Čistiacim olejom alebo balzamom totiž dokážete dokonale rozpustiť make-up či krém s ochranným faktorom. Zároveň sa masírovaním oleja uvoľňujú zanesené póry, čo sa bežným odličovačom zvyčajne dosiahnuť nedá. Druhý čistiaci produkt, napríklad čistiaci gél alebo iný produkt na báze vody, tým pádom už len jemne dočistí pleť od zvyškov nečistôt.

Po takomto dôkladnom prečistení bude vaša pleť pripravená na ďalšiu pleťovú starostlivosť.

 

Používam správne produkty?

Dôležitým pre vašu pleť je aj správna voľba produktov, určených pre váš typ pleti.
Pokiaľ je vaša pokožka zmiešaná až mastná, produkuje príliš veľa kožného mazu, čo ale neznamená, že nie je potrebné ju hydratovať. Pokiaľ máte mastnú pleť, ideálne pre vás budú čistiace gély a peny a pleťové vody s antibakteriálnymi a astringentnými účinkami, ktoré sú priamo zamerané na vysušenú, mastnú pokožku, upokojujú podráždenia a obmedzujú vznik akné.
Suchá pleť si vyžaduje zvláštnu starostlivosť a dostatočnú hydratáciu.
Pri suchom type pleti sa rozhodne vyhnite kozmetike, v ktorej je obsiahnutý alkohol, pretože vám zbytočne hrozí riziko vysušenia a podráždenia pokožky.
Odporúčajú sa produkty s vyšším obsahom tukových a hydratačných zložiek, ktoré pleť vyživia a dodajú jej potrebnú hydratáciu.
Citlivá pleť si vyžaduje šetrnú starostlivosť a jemné čistiace prípravky, ktoré ju zbavia nečistôt a make-upu bez zbytočného drhnutia.  A ak máte citlivú pokožku siahnite po pleťovom mlieku alebo micelárnej či pleťovej vode, určenej výhradne pre citlivú pokožku. Vhodné zložky, ktoré pomáhajú citlivej pokožke vyrovnať sa s iritáciami a podporujú hojenie, sú napríklad nechtík lekársky, aloe vera a arnika.

Naozaj dôkladne hydratujem?

Aby ste zabránili vysúšaniu pleti používajte hydratačné prípravky každý deň. Vytvoria vám ochranný štít a pomôžu pokožke lepšie plniť svoje ochranné funkcie. Preto po dôkladnom odlíčení nezabudnite na toner a výživné sérum na pleť.
Toner  má dokonalú schopnosť hydratovať pokožku a vyrovnávať pH pleti. Pomáha pripraviť pleť na ďalšie kroky a zabezpečí aby sa prípravky lepšie vstrebali do pokožky. Použitie pleťového séra je pre vašu pokožku tiež kľúčové. Séra sú väčšinou najviac „nabité“ účinnými látkami a odporúčajú sa aplikovať denne pri suchej pleti pod krém, ako aj na večerné ošetrenie, kedy pokožka oddychuje a môže tak načerpávať všetky účinné látky do pleti. Čo sa použitia pleťového krému týka, počas jarného obdobia je dobré zvoliť ľahšie produkty s väčším obsahom výživných zložiek. Výbornou voľbou sú krémy s komplexom vitamínov, či produkty obsahujúce prírodné oleje alebo prírodné liečivé minerály. Vďaka správnej hydratácií vaša pleť omladne a výsledkom bude na dotyk jemná a zamatová pokožka.

Autor: Nina M.
Ilustračná fotografia: pinterest.com