Najväčšie mýty o zuboch, ktoré sa vám pokúsime vyvrátiť

Zdroj obrázka: Josep Suria/Shutterstock.com

O svojich zuboch ste už toho určite veľa počuli, no pri množstve informácií ste zrejme rovnako automaticky a ľahko prestali vnímať, ktoré rady sú správne a v ktorých sa naopak skrýva množstvo mýtov. Ak vám preto na kvalite a kráse vašej ústnej dutiny a zuboch záleží,  je na čase si niektoré poznatky správne vytriediť, v čom vám teraz pomôžeme.

 

Pokračujte v čítaní a dozviete sa, ktoré tvrdenia sú v prípade starostlivosti o zuby mýtus.

Med podporuje tvorbu zubného kazu

Zrejme ste už počuli, že pravidelná konzumácia sladkých jedál s vysokým obsahom cukru zvyšuje riziko vzniku zubného kazu. To je samozrejme pravda, netýka sa to však všetkých cukrov.

Vedci zistili, že prírodný med má na naše zuby naopak priaznivý účinok, pretože obsahuje takzvané inhibítory, ktoré bránia rozvoju baktérií zubného kazu. Nevýhodou týchto inhibítorov je, že sú citlivé na teplo. Preto med priaznivo vždy nefunguje v horúcich nápojoch, ako je čaj alebo mlieko. Záleží tiež od kvality medu. Čím lepšia je preto vaša voľba, tým viac blahodarného pôsobenia medu na vaše telo a jeho zdravie si môžete užívať.

Zuby si treba čistiť hneď po jedle

Čistenie zubov sa aj podľa odborníkov považuje za jeden z najdôležitejších faktorov starostlivosti o chrup. Častou chybou však je čistenie zubov hneď po jedle. Pred čistením zubov je dôležité počkať aspoň 20 minút, najmä po konzumácii kyslých potravín. Kyselina zo stravy totiž zmäkčuje našu zubnú sklovinu, takže okamžité čistenie zubov môže niekedy naopak poškodiť zubnú sklovinu.

Takže radšej počkajte a okrem všeobecnej starostlivosti o chrup každých 6 mesiacov absolvujte aj profesionálne čistenie zubov u vášho zubného lekára.

Za všetko môžu gény

Pomerne často sa tiež spomína, že svoje zdravie a stav tela z väčšej časti dedíme po predkoch a ani zuby nie sú výnimkou. Skutočne aj existuje niekoľko faktorov, ktoré podporujú vznik zubného kazu a sú dedičné. Napríklad rýchlosť prúdenia slín, ich minerálne zloženie a hodnota pH v ústach, ktorá ponúka optimálnu živnú pôdu pre baktérie zubného kazu, môžu byť dedičné. Aj výsledok plánovaného bielenia zubov môže byť daný tým, akú farbu zubnej skloviny ste dostali do vienka.

Avšak, kaz ako zubné ochorenie nemožno zdediť, pretože ide o infekčné ochorenie. Určité faktory, ktoré môžu podporovať vznik zubného kazu, sú však dedičné.

Skúste si preto pri hygiene vašej ústnej dutiny na tieto informácie vždy spomenúť a možno sa vám podarí ich udržať dlho zdravé a krásne.

om