Najväčšie lákadlá pre turistov na Slovensku

Najpríťažlivejšou turistickou oblasťou Slovenska je nepochybne tatranský región. Skladá sa z  podoblastí  Tatier a severného Spiša. Tri štvrtiny pohoria Tatier ležia na území Slovenska a svojou neobyčajnou koncentráciou prírodných krás si vyslúžili názov „miniatúrne Alpy“. S výnimkou ľadovca majú všetko, čo majú aj Alpy. Tatry sú pohraničné pohorie a delia sa na Vysoké, Belianske a Západné Tatry. Slovensko navštívi ročne 1,53 milióna turistov a z toho do Vysokých  Tatier zavíta okolo 450 tisíc turistov.

Podobný počet turistov ako do Vysokých Tatier sa vyberie aj na územie severného Spiša. Tento región je veľmi bohatý na  kaštiele, kláštory, hrady, prírodné krásy, múzeá či pamiatky ľudovej architektúry.
Prírodným skvostom severného Spiša je Prielom Dunajca v Národnom parku Pieniny spolu s typickým splavom na pltiach. Všetky tieto lákadlá pre turistov fungujú už mnoho rokov či desaťročí.  Návštevníci sa v priebehu rokov zmenili. Chcú si naše Slovensko užiť čo najviac, ale sa o ňom aj čo najviac dozvedieť. Najnovšia turistická atrakcia na severnom Spiši  Nestville Park s expozíciou tradičných remesiel a liehovarníctva je otvorená  len rok, ale cestu si sem našlo viac ako 12 tisíc turistov. Výnimočná expozícia má tri časti. Historická zachytáva spôsob života ľudí z tohto regiónu od 12. storočia. Moderná časť je venovaná prehliadke najmodernejšieho liehovaru v Európe. V tradičnej časti sú ukážky remesiel charakteristických pre tento región, vrátane rezbárskej miestnosti s najväčším vyrezávaným dreveným obrazom na Slovensku. Priamo pod obrazom sa končí celá prehliadka ochutnávkou prvej slovenskej whisky.
V Hniezdnom v Nestville Parku udržiavajú zvyky a tradície. Hľadajú historické artefakty a zároveň sa snažia čo najviac otvoriť brány parku turistom, aby spoznali región severného Spiša. Letnú turistickú sezónu otvorili folklórnym festivalom Slávnosť jari a koncom júna pripravujú veľkolepý Deň otvorených dverí. Ten minuloročný navštívila hviezda akčných filmov Jean Claude Van Damme. Aj tento rok organizátori sľubujú bohatý program so známymi kapelami a s atraktívnymi hosťami.