Najlepší detskí programátori na Slovensku sú z východu

Podľa posledných prieskumov bude do 5 rokov chýbať na Slovensku 10 000 IT špecialistov. Aj preto vznikla súťaž Kodu Cup 2016 určená pre nádejných programátorov, ktorá vyvrcholila počas Medzinárodného dňa bezpečného internetu 2016 celoslovenským finále. Cieľom súťaže bolo cez programovanie vlastných hier poskytnúť deťom priestor na uplatnenie svojej kreativity a pretaviť ich záujem o IT technológie do praktických poznatkov a skúseností. Najlepšie hry naprogramovali deti zo základných škôl v Pečovskej Novej Vsi a Sabinova.

Spoločnosť Microsoft Slovakia a ZŠ Rudolfa Dilonga v Trstenej pripravili pre školy a mladých IT nadšencov druhý ročník súťaže v programovaní Kodu CUP 2016. Po úspešnom nultom a prvom ročníku, ktoré prebiehali v Trstenej, sa súťaž rozšírila na celoslovenské podujatie s presahom aj k našim susedom.

„Kódovanie dnes nie je len o nulách a jednotkách. Vďaka moderným aplikáciám na programovanie sa môžu už aj žiaci základných škôl zapojiť a vytvoriť si vlastné virtuálne svety. Rozvíjajú tým nielen svoju predstavivosť, ale aj koncepčné myslenie a IT zručnosti,“ hovorí Peter Pallo, učiteľ informatiky na ZŠ Rudolfa Dilonga v Trstenej a spoluorganizátor súťaže.

Do druhého ročníka Kodu Cupu sa zapojilo 23 základných škôl a osemročných gymnázií zo Slovenska a Českej republiky. Súťažilo sa v troch kategóriách, pričom úlohou mladých programátorov bolo vytvoriť ľubovoľnú počítačovú hru v špeciálnom programe Kodu Game Lab z dielne Microsoftu, ktorá funguje na princípe zjednodušeného programovania objektov. Aby to zvládli, museli najskôr určiť pravidlá hry a definovať podmienky fungovania Kodu.

„Projekty našich IT talentov sú z roka na rok prepracovanejšie. Vidno na nich, ako im rastie sebavedomie nielen v používaní technológií, ale aj v prezentovaní svojej kreativity. Aplikácia Kodu Game Lab je dostupná zadarmo pre všetky zariadenia s Windows, preto dúfame, že ju začne využívať na hodinách informatiky čoraz viac škôl,“ prezradila Zuzana Molčanová, manažérka akademických programov v spoločnosti Microsoft Slovensko.

Podľa dostupných štatistík, do 5 rokov bude Slovensku chýbať 10 000 IT špecialistov. Európska Únia navyše avizuje, že v krátkom období zanikne 30 – 40 % povolaní. O to väčší dôraz sa preto kladie práve na získavanie počítačových zručností, ktoré sa dnes považujú za kľúčové takmer v každej pracovnej oblasti.

Vyhodnotenie súťaže Kodu Cup prebiehalo symbolicky počas Medzinárodného dňa bezpečného internetu 9. februára 2016. Spomedzi 30 finalistov porota vybrala 3 víťazov a udelila aj špeciálnu cenu poroty. Hodnotila sa najmä nápaditosť hry, grafické spracovanie, náročnosť programovania, cieľ hry či herná stratégia. Jedným zo skupinových zadaní priamo počas finále bolo v zmiešaných tímoch pripraviť nenáročnú hru stvárňujúcu postavy v úlohe ochrany pred hrozbou, ktorá číha pre mladých a deti na internete.

Ukázalo sa, že najšikovnejší detskí programátori pochádzajú z východného Slovenska – dvaja z nich navštevujú ZŠ a MŠ Pečovská Nová Ves a dvaja školy v Sabinove. Svoje výhry a certifikát si prišli všetci prevziať do pobočky Microsoftu v Bratislave.

Víťazi Kodu Cup 2016:

  • Kategória žiaci 1. až 4. ročníka ZŠ a osemročných gymnázií po kvartu

Lukáš Merta, ZŠ a MŠ Pečovská Nová Ves za hru, hra Matematika

  • Kategória žiaci 5. až 7. ročníka ZŠ a osemročných gymnázií po kvartu

Marek Štofaník, Súkromná základná škola Sabinov, hra Svet Microsoftu

  • Kategória žiaci 8. až 9. ročníka ZŠ a osemročných gymnázií po kvartu

Maroš Peregrin, ZŠ a MŠ Pečovská Nová Ves, hra SaW Trip

  • Špeciálna cena poroty

Matej Kandráč, Cirkevná škola sv. Jána Krstiteľa Sabinov, hra Titanic

Microsoft dlhodobo pomáha zlepšiť bezpečnosť mladých vo virtuálnom svete. Vo svojom softvéri a zariadeniach využíva viacero ochranných prvkov. Vlajková loď Microsoftu Windows 10 sa hrdí prívlastkom najbezpečnejšieho Windows v histórii. Úroveň nastavení je zachovaná tak, aby mal každý používateľ aj bez použitia softvéru tretej strany, zaručenú základnú ochranu v podobe anti-malvéru s funkciou antivírusu a anti-phisingu. Súčasťou sú aj rodinné kontá, pomocou ktorých dokážu rodičia monitorovať aktivity svojich detí na počítači.

Viac informácií o Kodu Cupe, ako aj víťazné hry nájdete na: https://koduslovak.wordpress.com/
Informácie o rodinných nastaveniach Windows 10: http://windows.microsoft.com/sk-sk/windows/set-up-family#set-up-family=windows-10