Najčastejšie chyby pri intímnej hygiene – ako im predchádzať

Najčastejšie chyby pri intímnej hygiene

Správna osobné hygiena je znakom modernej doby. Pravidlá, ktoré pri nej platia, však nie sú vždy vhodné na intímne partie ženy. Pritom takmer každá z nás pozná nepríjemný pocit svrbenia či pálenia bez toho aby tušila, čo ho spôsobuje. Možno si myslíte, že intímna hygiena nie je žiadna veda a stačí sa len dôkladne umývať mydlom. Používanie voňavých sprchových gélov či nosenie obtiahnutých džínsov a spodnej bielizne však môže vyvolať aj zápal močových ciest. Čo všetko robíme zle?

 

Nechajte kožu dýchať
Vhodná spodná bielizeň hrá dôležitú úlohu v osobnej hygiene. Mala by byť z materiálu, ktorý je priedušný a nezadržiava v sebe vodu. Pohodlné sú nohavičky zo 100 % bavlny alebo bambusového vlákna, syntetické materiály môžu naopak nedovoľujú pokožke dýchať a môžu pokožku dráždiť. Nielen v horúcich dňoch by ste sa mali vyvarovať príliš tesnému oblečeniu. Ľahko totiž môže dôjsť ku kumulácii tepla a vlhka v intímnych miestach, čo je ideálne prostredie na množenie baktérií. „Práve jemná a obtiahnutá spodná bielizeň je častá príčina zápalu vonkajších rodidiel, pričom ich etiologický význam si často neuvedomujeme a podceňujeme ho. Vytvorenie vlhkej až dusnej klímy v oblasti rodidiel a konečníka často vedie k zápalu kože a slizníc, ktoré sú komplikované plesňou. Ak skombinujeme elastickú spodnú bielizeň so slipovými vložkami tento účinok sa ešte znásobuje. Tieto zápaly často končia ako chronické, s potrebou dlhodobejšej liečby,“ vysvetľuje skúsený gynekológ MUDr. Miroslav Kozár.

„Intímky“? Nie, ďakujem
Aj keď sa v slipových vložkách cítime príjemne a sviežo, je otázne, či nám neprinášajú viac škody ako úžitku. Slipové vložky často spôsobujú komplikácie kvôli ich nepriedušnosti, kedy sa nám intímne miesta ľahšie zahrievajú a vysušujú sa. Snažte sa preto obmedziť používanie všetkých druhov „intímiek“. Ak máte pocit, že bez nich nemôžete byť, skúste používať naozaj len tie priedušné a neparfumované. Pre istotu aplikujte zároveň aj špeciálne probiotické intímne krémy, ktoré zvláčňujú, pomáhajú predchádzať suchosti a hydratujú citlivé intímne partie.

Nejednajte na vlastnú päsť
Aj keď k našej ženskej povahe patrí, že rady konáme samy bez toho aby sme sa s niekým radili, v prípade akýchkoľvek intímnych problémov radšej zájdite ku gynekológovi či praktickému lekárovi. V lekárňach sa síce dá kúpiť celá škála prípravkov, vám však môžu bez súhlasu lekára skôr uškodiť ako pomôcť.

Raz denne stačí
Veľký pozor treba dať aj na frekvenciu sprchovania a používania sprchových gélov či mydiel. Príliš častá a dôkladná intímna hygiena so sebou prináša zdravotné problémy. Zničíte tým totiž baktérie, ktoré sú prirodzenou súčasťou vnútorného prostredia. Najčastejšou chybou, ktorej sa väčšina žien dopúšťa je, že sa umývajú aj na miestach, ktoré takú dôkladnú hygienu nepotrebujú. Zatiaľ čo vonkajšie okolie intímneho ústrojenstva si dôkladnú očistu vyžaduje, vnútorné prostredie už nie. Ak sa sprchujete niekoľkokrát denne, intímne miesta oplachujte len vodou, maximálne raz denne siahnite po mydle.

Voda je dokonalejšia ako toaletný papier
Ženské pravidlo „spredu dozadu“, ktoré sa dodržiava od nepamäti, je zásadou číslo jeden v každej príručke o deťoch a každá mamička dievčatka o ňom vie. Dôležité ale je, aby sa správneho utierania držali aj dospelé ženy a nezaniesli si nežiadúce baktérie do svojich intímnych partií. Opatrné by ste mali byť najmä pri používaní tango nohavičiek, ktoré sa cez intímne miesta pri pohybe posúvajú, čo sa u normálnych nohavičiek zvyčajne nedeje. Po „veľkej“ teda dbajte na dôkladné očistenie. Toaletný papier však neponúka príliš šetrnú a dokonalú očistu. Najefektívnejším a najprirodzenejším spôsobom očisty je voda. Ak nemáte doma miesto na bidet a do sprchy či vane sa vám po použití toalety nechce, nezúfajte. Dnes už existujú priamo toalety s integrovanou sprchou, či dosky s rovnakou funkciou, ktorá sa nasadí na existujúcu toaletu a dokonale umyje intímne partie. Tým, že sa jedná o sprchovanie čistou vodou, nemusíte sa báť prenesenia akýchkoľvek baktérií, čo potvrdzujú aj mikrobiologické štúdie. Navyše sa sprchovacia tryska štandardne pred aj po jej použití hygienicky očistí.

Sprchový gél musí najmä voňať – omyl!
Dnes narazíme v drogériách na široký výber mydiel a sprchových gélov. Aký si vybrať a kúpiť? Hlavným kritériom, podľa ktorého väčšinou vyberáme, býva vôňa. Pri výbere produktov by sme sa však mali zamerať na pH. V oblasti intímnych partií ženy prevláda kyslé pH a prirodzená obranyschopnosť môže byť ľahko narušená použitím obyčajného mydla či sprchového gélu, ktoré sú zásadité, parfumované a môžu podráždiť citlivú pokožku. Na umývanie teda používajte také prostriedky, ktoré sú priamo určené na intímnu hygienu. Predídete tým mnohým ťažkostiam. „Skôr platí zásada – čím je prostriedok jednoduchší a obsahuje menej chémie, tým je lepší. Tým najlepším je skutočne voda a detské mydlo. O neškodnosti nerozhoduje značka. Tiež platí pravidlo, že každý si musí nájsť to svoje, ktoré mu vyhovuje,“ upresňuje gynekológ MUDr. Miroslav Kozár.

Vlhčený obrúsok ako posledná záchrana
Vlhčené obrúsky nie sú určené na každodenné používanie. Ak však idete niekam, kde nemáte príležitosť sa dôkladne umyť, mať po ruke vlhčené obrúsky nie je na škodu. Existujú špeciálne intímne obrúsky, ktoré pokožku nedráždia a obsahujú aj prospešné látky, ako napr. potrebná L-kyselina mliečna. Ak už siahnete po vlhčených obrúskoch, majte na pamäti, že by nemali byť parfumované, pretože by mohli podráždiť pokožku. Nezabúdajte tiež, že ich prehnané používanie môže narúšať vlhkosť intímnych miest, čím strácate kyslé pH, a môžu sa dokonca objaviť slabé zápaly či vaginálne mykózy.

Pri menštruácii zvýšte intímnu hygienu o 100 %
Menštruácia sama o sebe zvyšuje náchylnosť k infekciám. Žena by sa preto mala v tomto období pravidelne sprchovať. Kúpanie vo vani sa neodporúča a opäť platí pravidlo, že ak sa sprchujeme viackrát za deň, nie je vhodné sa zakaždým umývať sprchovými prípravkami. „Dôsledná hygiena počas menštruácie by mala byť samozrejmosť. Riziká zápalu, prenosu chorôb a šírenia nepríjemného zápachu sú pri nedodržiavaní dôslednej hygieny reálne. Rozhodujúcu úlohu by mala zohrávať výchova matky už pred očakávaním prvej menštruácie u dcéry a najmä aj kontrola ak už dcéra menštruuje. Nepovažujem v tomto smere za rozumnú výchovu kamarátok či internetu,“ radí MUDr. Miroslav Kozár.

Dbajte na správny jedálny lístok
Správne intímne prostredie ženy môže narušiť aj zlé stravovanie. Napríklad nadmerná konzumácia cukru a bielej múky narúša prirodzenú mikroflóru organizmu. Snažte sa do svojho jedálneho lístka zaradiť dostatok zeleniny, bielych prírodných jogurtov, kefír a iné mliečne výrobky bohaté na priaznivé baktérie. Celozrnné pečivo a pravidelný príjem pitnej vody zaručí bezproblémový chod vášho tela. „Pestrá, vyvážená, racionálna strava skutočne robí zázraky čo sa týka zdravia u žien, či už v období gravidity alebo aj mimo nej. Ovocie, zelenina a zdravé bielkoviny je potrebné  jednoznačne uprednostniť pred výživovými doplnkami a potravinami dodatočne obohacovanými syntetickými vitamínmi,“ dopĺňa gynekológ MUDr. Miroslav Kozár.

Chodievajte na záchod často a nenoste mokré plavky
Veľkým problémom je, keď žena málo pije, nechodí často na malú a zadržiava moč. V moči sa tak hromadí obsah baktérií, ktoré nerobia dobrotu v močovom ústrojenstve a môžu spôsobiť zápal močových ciest, močového mechúra, dokonca aj obličiek. Nebezpečenstvo zápalu či iného ochorenia tiež nastáva vo chvíli, keď na sebe máme mokré plavky. Vlhké a chladné „plavkové“ prostredie by sme preto mali čo najrýchlejšie vymeniť za suchú a priedušnú spodnú bielizeň.

Zdroj: Romana O.