Najčastejšie chyby ktoré robíme pri stravovaní

V dnešnej dobe existuje mnoho rád, ako sa správne stravovať aby sme dosiahli požadovaný výsledok, či už pribrať, alebo naopak schudnúť. Mnoho ľudí sa aj napriek tomu dopúšťa častých chýb v stravovaní, alebo si zle vysvetľujú niektoré rady odborníkov. Prinášame vám tie najčastejšie chyby, ktorým by ste sa mali v rámci zdravých stravovacích návykov vyhnúť.

Veľké porcie
Častou chybou, ktorej sa nedokážeme pri jedení zbaviť sú príliš veľké porcie. Ráno vo veľkom zhone jesť nestíhame, a potom v čase obeda sa hlad dostaví. Keďže je v tomto prípade obed naším prvým jedlom dňa, zvykneme zjesť veľkú porciu, prípadne za tou veľkou porciou ešte rýchlo niečo sladké. Namiesto toho, aby sme počkali, kým si telo uvedomí, že prijalo dostatočnú energiu sa nevieme v jedení zastaviť. A práve to je veľká chyba- veľké porcie a rýchle jedenie. Ideálne je jesť od rána menšie porcie každé tri hodiny počas celého dňa.

Slabý pitný režim
Ak sme už v jednom článku uvádzali, pitný režim má dôležité funkcie aj pri chudnutí. Ak je teda vaším cieľom schudnúť, pitný režim je pri zdravom a kvalitnom stravovaní veľmi dôležitý. Slabý pitný režim budí dojem prázdneho žalúdka, a pokiaľ nie sme zvyknutí piť pravidelne, prvé po čom väčšinou siahneme sú sladkosti a maškrty.

Krátkodobé a neúčinné diéty
Na trhu nájdete rôzne druhy diét. Od tých účinných, ktoré bývajú často iba upraveným zdravším životným štýlom, až po tie krátkodobé, ktorých výsledok je síce expresne rýchly, ale účinok veľmi krátkodobý. Zabudnite preto na drastické diéty, ktoré vám síce pomôžu zhodiť pár kíl do plaviek, no zvyšok roka vás potrápi jojo efekt a záchvaty hladu, pretože ste telu odopierali základné živiny. Vyvarujte sa chybám krátkodobých diét a neuprednostňujte dočasné pohodlie pred dlhodobým snažením.

Dojedanie zvyškov bez pocitu hladu
Určite poznáte ten pocit, keď vám na tanieri po dobrom jedle zostane pár zvyškov, ktoré už nevládzete jesť. Je vám ale ľúto jedlo vyhodiť, pretože sa to jednoducho nepatrí. Máte pravdu, no zvyšky jedla by ste telu už  tom momente nemali nútiť. Najrozumnejším riešením je jedlo jednoducho odložiť nabok, prípadne do chladničky a počkať na neskôr, kým príde znova hlad alebo ďalšie jedlo dňa. Nikdy by ste nemali telu nútiť zvyšky jedla ak vám dalo signál, že nateraz je už jednoducho plné.

Jedlo ako trest a odmena
Situáciu jedlo ako odmena a trest je bežnej praxi veľmi obľúbená. Či už medzi ľuďmi, ktorí si dávajú krátkodobé ciele a tie neskôr odmenia jedlom, alebo medzi ľuďmi, ktorých momentálne niečo trápi a ako trest si zvolili jedlo. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, ani jedna z možností nie je správnou voľbou. Ak potrebujete rýchlu terapiu alebo maličkú odmenu, je to normálne, no namiesto jedla skúste iné varianty, napríklad káva s priateľmi, masáž, prípadne spánok, kniha alebo hudba. Jednoducho všetko, čo vám robí radosť.

Zdroj: AF
Foto: pixabay