Na tieto dôležité body myslite pri výbere sedacej súpravy

Zdroj obrázku: Artazum / Shutterstock.com

Vyberáte novú sedačku a neradi by ste urobili chybu? Máme pre vás prehľad zásad, ktoré by ste mali dodržiavať. Vezmite na ne ohľad a môžete byť v pokoji, budete mať sedačku, akú skutočne potrebujete.

 

Akú veľkú sedaciu súpravu potrebujete?

Na prvý pohľad to tak nemusí vyzerať, ale pravdepodobne najdôležitejším faktorom pri výbere sedacej súpravy je jej veľkosť. Práve veľkosť sedacej súpravy je totiž tým, čo budete najviac vnímať, keď bude sedacia súprava u vás doma.

Príliš veľká súprava bude v obývacej izbe pôsobiť nepatrične. Navyše budete mať problém do miestností vtesnať aj ďalšie kusy nábytku, napríklad konferenčný stolík, kvety alebo jedálenský či pracovný stôl.

Veľmi malá sedačka znižuje váš komfort. Ak máte päťčlennú domácnosť a sedacia súprava je sotva pre troch ľudí, budete svoju kúpu zrejme ľutovať.

Tip: Vopred si celú miestnosť premerajte a premyslite si, kde bude umiestnená pohovka, kde bude televízia a či aj potom zostane na všetko ostatné dostatok priestoru. Aby priestor naberal pohodový dojem, je veľmi dôležité zvoliť vhodné izbové osvetlenie.

 

Materiál poťahu sedačky

Najčastejšie dnes budete voliť medzi koženou a textilnou sedačkou. Kožené sedačky všeobecne patria medzi luxusnejšie. Ak máte teda obmedzený rozpočet, textilný poťah pre vás bude jasnou voľbou. Na druhú stranu to neznamená, že si nemôžete kúpiť luxusnú sedačku s textilným poťahom, v tomto ohľade je na trhu ponuka viac ako dostatočná.

Textilný poťah je spravidla príjemnejší a hrejivejší. Takže sa tieto sedačky vyrábajú v ďalšej širšej škále farieb, vzorov a tvarov.

 

Myslite na praktickosť

Nie vždy sa oplatí dávať prednosť dizajnu pred praktickosťou. Premyslite teda aj to, či vám môže sedacia súprava slúžiť na nejaký ďalší účel. Hovoríme napríklad o sedacích súpravách s úložným priestorom, alebo o sedačkách, ktoré je možné rozložiť na lôžko pre hostí.

Pohovka je tiež miestom, kde sa drží množstvo prachu, či už pod ňou alebo za ňou. Pokiaľ vám zvýšená prašnosť spôsobuje dýchacie problémy alebo skrátka len máte doma radi dokonale upratané, lepšou voľbou pre vás bude pohovka na vyšších nohách, pod ktorú pohodlne zájdete vysávačom, alebo prácu odvedie robotický vysávač.

 

Ako domov sedačku dostanete?

Pozornosť venujte aj tomu, či dokážete sedačku do obývačky jednoducho dostať. Tento bod sa týka predovšetkým bytov v bytových domoch s úzkou chodbou. Dokážete so sedačkou zdolať niekoľko poschodí nahor? A dokážete s veľkou rohovou sedacou súpravou, alebo dokonca sedačkou v tvare „U“ vytočiť všetky rohy a dostať sa, kam potrebujete?

Vhodnou voľbou pre vás môžu byť sedacie súpravy, ktoré sa dodávajú rozložené na niekoľko menších dielov, ktoré potom jednoducho „scvaknete“ k sebe až na mieste. Zložitejšie rozkladacie sedačky a súpravy s úložným priestorom si zase môžete odobrať v rozloženom stave, čím sa jej objem zmenší.

Zdroj obrázku: Artazum / Shutterstock.com