Na Muzikálovom festivale ocenia in memoriam Jozefa Urbana aj Jozefa Bednárika

Muzikálový festival Jozefa Bednárika už druhý rok nesie meno velikána tohto divadelného žánru. Bednárik, ktorý nečakane navždy odišiel len jeden deň pred začiatkom minulého ročníka festivalu sa presne v deň prvého výročia svojho úmrtia dočká významného ocenenia a spolu s ním aj ďalšia nežijúca legenda, textár a básnik Jozef Urban.

Muzikálový festival Jozefa Bednárika sa každoročne koná v Kúpeľoch Brusno v druhej polovici augusta. Tento ročník je naplánovaný na 22. – 23. augusta, jeho program je venovaný tomu najlepšiemu, čo muzikálová tvorba na Slovensku prináša a pravidelne oceňuje významné osobnosti. 7. ročník tohto hudobného sviatku sa bude niesť v znamení spomienky na jeho spolutvorcu, po ktorom je pomenovaný. Presne v deň prvého výročia úmrtia velikána muzikálových javísk bude miesto konania festivalu premenované na Terasu muzikálovej slávy Jozefa Bednárika.

Okrem neho však organizátori ocenia aj textára a básnika Jozefa Urbana, ktorý tragicky zahynul pred 15 rokmi a textársky sa podieľal na takých hitoch ako Vráť trochu lásky medzi nás od Money Factoru, Voda čo ma drží nad vodou od Elánu, Len s ňou od Mekyho Žbirku a mnohých ďalších. Bol tiež autorom libreta k pôvodnému Slovenskému mizikálu Kráľ Dávid. Spolupracoval tiež napríklad s Beátou Dubasovou, Oľgou Záblackou, Vašom Patejdlom, Marcelom Palonderom či Petrom Lipom. Na Terase muzikálovej slávy Jozefa Bednárika tak pribudne tabuľka s jeho menom. V minulosti už toto ocenenie získali napríklad Petr Muk, Bára Basiková či naposledy Marián Slovák. „Jozef Urban bol, a napriek tomu, že už 15 rokov nie je medzi nami, stále je veľkou osobnosťou, ktorá výrazne ovplyvnila dianie na hudobnej a literárnej scéne,“ povedal organizátor festivalu Ján Kubiš.

Okrem Urbana bude Brusnianskou brusnicou za mimoriadny prínos v muzikálovej tvorbe ocenená aj inštitúcia. Tento rok si ju prevezme Divadlo Jonáša Záborského v Prešove.

Počas dvojdňového programu sa na pódiu predstaví množstvo slovenských hviezd, medzi nimi Zuzana Krónerová, Karol Čálik, Štefan Skrúcaný, Marián Labuda ml., Viktor Horjánl, Robo Halák či Ján Gallovič, ale tiež Sisa Sklovska, Mirka Partlová, Andrea Zimányiová a Zoro Laurinc, ktorí vystúpia s Cigánskymi diablami v Diabolskom šansóne. Súčasťou programu bude tiež pásmo Béďov muzikál, ktoré bude prierezom diel Jozefa Bednárika. Hlavnou hviezdou festivalu bude Janek Ledecký. Ten uzavrie festivalový program v sobotu svojím recitálom.