Na ceste k bábätku

Dĺžka čakania na vytúžené bábätko je u každej ženy iná. Prvotné pokusy sú vždy naplnené optimizmom. Ak sú obaja rodičia očividne po zdravotnej stránke v poriadku, nie je dôvod na paniku. Počatie dieťatka by síce nemala byť mechanickou záležitosťou, aj napriek tomu je dobré postupovať sytematicky. Ak nechcete strácať čas, je dobré držať sa zaručených pravidiel.

 

Pravidlo č. 1 – Najmä v pohode!
Je jedno, koľko máte rokov. Či ste sa rozhodli pre bábätko tesne po 20tke alebo vám biologické hodiny už varovne bijú na poplach, základom je byť v pohode a nestresovať pri prvom neúspechu. Ani pri druhom, ani pri treťom pokuse, dokonca ani pri štvrtom, piatom.. Sú páry, ktorým to vyjde na prvý šup, iné čakajú rok aj dlhšie. Ľudský organizmus a psychika je nevyspytateľná. Ani lekári nepoznajú odpovede na otázky, ako je možné, že sa konečne zadarí a prečo to, naopak, nejde – ak neexistuje žiadna zdravotná indikácia. Nie je nič horšie ako hystéria a tlak na partnera.

Pravidlo č. 2 – Zmeňte svoj život
Fajčíte? Musíte s tým prestať! Tento zlozvyk je nezlučiteľný s počatím dieťaťka. Ak nechcete riskovať potrat či poškodenia plodu. Rovnako sa vyvarujte alkoholu a iným neduhom. To všetko môže vaše snaženie zbytočne predĺžiť. Začnite cvičiť a upravte svoju stravu. Nejedna profesionálna trénerka vám potvrdí, že nejedna z adeptiek na zlepšenie postavy bola za niekoľko mesiacov poctivého tréningu tehotná. „Dieťatko sme s priateľom ešte neplánovali. Chcela som sa dostať do formy. Zhodiť pár kíl a sformovať postavu. Trénovala som 3-krát do týždňa. Odrazu som zistila, že som tehotná. V prvom momente ma to rozrušilo, že teraz, keď som vo vrcholnej forme, začnem naberať tehotenské kilá. Dnes s manželom vieme, že to bolo to najlepšie, čo sa nám mohlo prihodiť,“ hovorí Gabika.

 

Pravidlo č. 3 – Počatie je alchýmia
Aplikácia v telefóne vám sice určí obdobie, ktoré je ideálne na otehotnenie, nie je to však dostatočne presné. Snahu otehotnieť možno podporiť zisťovaním plodných dní. K tomu môžu napomôcť pravidelné ovulačné testy.

Pravidlo č. 4 – Pripravte vajíčku pôdu
Každý živý tvor sa na príchod nového potomstva pripravuje. Okrem zmeny vášho životného štýlu lekári odporúčajú doplnky stravy, ktoré ženské telo pripravia na počatie bábätka, a pomôžu k rýchlejšiemu otehotneniu. Okrem toho obsahujú vitamíny a minerály podporujúce psychickú pohodu, ktorá je pre splnenie sna budúcej mamičky kľúčová.

Pravidlo č. 5 – Zbavte sa stresu
V súčasnej dobe rieši problém s otehotnením, spôsobený rôznymi dôvodmi, každý šiesty pár. „Šancu na otehotnenie značne ovplyvňuje nielen zdravý životný štýl a dostatok potrebných látok, ale predovšetkým aj psychický stav ženy. Každoročne k nám do Ústavu pre starostlivosť o matku a dieťa v Prahe–Podolí prichádza viac než 300 žien, ktoré nemôžu otehotnieť. U časti z nich sú ťažkosti spôsobené práve neustálym stresom a psychickou nevyrovnanosťou. Viac než 35 % z nich pomôžu naši špecialisti ich problém vyriešiť,“ hovorí MUDr. Diana Mlynárová.

Zdroj: Zuzana Z.