Myšlienka, posolstvo, dizajn…

thumbnail-myslienka-posolstvo-dizajn-174617

Jeho krédom je pristupovať k dizajnu so srdcom. Je presvedčený o tom, že veci, ktoré používame by nemali slúžiť len na uspokojenie našich každodenných potrieb. Je dôležité, aby okrem praktickej stránky dokázali zažať iskru v duši tých, ktorí ich používajú. Jeho práce majú priniesť doslova zážitok, ktorý nám navodí pozitívne emócie.

Toto neznie ako jednoduchý cieľ. Ale Christian Vivanco to dokázal. Stačí si pozrieť jeho vskutku neobyčajné práce.

Zo strateného mesta…

Asi každý z nás by raz chcel vdýchnuť atmosféru tak mnohotvárnej krajiny ako je Mexiko. Preplnené uličky hýriace všetkými farbami, ktorými sa nesie veselý spev Mariaci, všadeprítomné prvky nezameniteľnej kultúry a tradície. Ale rovnako krajina plná nástrah, nebezpečia a protikladov. Christian Vivanco je dizajnér, ktorého rodiskom je práve táto mýtmi opradená krajina. Stačí len jediný pohľad na niektorý z jeho solitérov a je vám hneď jasné, čo je hlavnou inšpiráciou tohto mladého mimoriadne talentovaného dizajnéra- čaro Mexika…

Tento mladý dizajnér dokázal fantasticky esenciu tejto krajiny zakomponovať do svojho návrhu, ktorý nazval Zo strateného mesta („From a lost city“). Myšlienka tohto počinu je celkom jednoduchá: zobrať mesto,  zmenšiť ho a mať ho doma, povedzme v obývačke. Neznie to veľmi zložito, môžete si ho predsa odfotiť a obrázok zavesiť na stenu. Christian Vivanco je však oveľa dômyselnejší. Fotografiu použil ako predlohu a vyrobil naozaj pozoruhodný odkladací pult… kamkoľvek si ho postavíte, každý pohľad naň bude ako pohľad na spomínanú fotografiu. Bude pohľadom na mesto, na jeho čaro, kultúru a farby….

 

Fragment rozprávkovej reality…

Prepojenie okolitého sveta a človeka. To je hlavná myšlienka väčšiny prác Christana Vivanca. Zhmotnenie tejto myšlienky reprezentuje aj lavica The Grass Is Always Greener on The Other Side of the Fence. Teda tráva je zelenšia vždy na druhej strane plota. Tento úsmevný názov, za sebou skrýva čosi viac ako len jemnú iróniu. Vivanco do tohto kúska nábytku premietol prirodzenú ľudskú nespokojnosť samých so sebou a napopak domienku, že ten druhýma čosi lepšie. Druhou myšlienkovou platfromou tohto produktu je oplotenie, ako symbol vymedzovania priestoru, ktorý chceme mať pod kontrolou a v istom zmysle ho ovládať. Táto pohovka sa dá použiť aj ako záhradný nábytok, pretože vankúše na operadle aj sedáku sú odstrániteľné, ale ajako vtipná sedačka do obývacej alebo detskej izby.

Foto: zdroj: http://www.christianvivanco.com

13357144961t 13357144962t 13357144963t 13357144964t 13357144965t 13357144966t 13357144967t