My ich milujeme, muži neznášajú – čo ste možno nevedeli o balerínkach

Hoci dizajn tých súčasných inšpirovali cvičky na balet, topánky bez podpätku sa vkradli do módy už po Veľkej Francúzskej revolúcii. V súčasnosti sú absolútnym protikladom vysokých podpätkov a možno vás prekvapí, že ich nosenie má historicko-spoločenský rozmer.

 

Podpätky odstavilo na dlhý čas Osvietenstvo
Podpätky boli v minulosti výsadou mužov, a tak ich môžeme považovať za prvé lastovičky feminizmu.  Ženy ich začali nosiť, aby sa viac podobali a rovnali mužom. Po období baroka ich muži postupne prenechávali ženám. Tie ich však hodili cez palubu hneď po Veľkej francúzskej revolúcii. Vysoké podpätky prislúchali šľachte a symbolizovali triednu nadradenosť. Pod gilotínu v nich prinútili kráčať poslednú francúzsku kráľovnú Marie Antoinette. Pre revolucionárov sa podpätky stali symbolom triedneho útlaku a nastupujúci mešťania s nimi nechceli mať nič spoločné.

Dizajn balerínok je odkazom na balet 18. storočia
V tom období sa začala tanečná technika komplikovať a zložité skoky nebolo možné predvádzať v topánkach na podpätku. Zároveň sa v nich tanečnice nedokázali zdvíhať na brušká palcov, čo značne komplikovalo éterický pohľad na romantický balet. Baletky preto začali siahať po obuvi, ktorá pripomínala saténové papučky s koženou podrážkou, ktoré boli neodmysliteľnou súčasťou dámskych budoárov. Z týchto jednoduchých mäkkých topánočiek sa postupne zrodili baletné špičky, ktorých výrobcom sa na začiatku 20. storočia stal šikovný Talian Salvatore Capezio. Po presťahovaní do New Yorku sa mu podarilo stať mostom medzi svetom baletu a svetom vysokej módy.

 

Hviezdna éra
Do baleríniek sa zaľúbila módna návrhárka Clare McCardellová, ktorá obdivovala ich elegantný a jednoduchý dizajn. Požiadala Capezia o výrobu modelu, ktorý by bol nositeľný mimo baletného javiska. Talian jej požiadavku splnil. Mäkké, pohodlné topánky si obľúbili ikony filmu 20. storočia a balerínky sa stali ikonickou obuvou 60. rokov. Preslávili ich mená ako Brigitte Bardot, či Sophie Loren.


Čo sa nosí dnes?

Večnou klasikou sú balerínky, ktoré sú dizajnovo obohatené  o jemné, ale aj výraznejšie podpätky. Sezóna na jar a leto 2019 navyše praje vzorom. Či už ste jemnou a romantickou dušou, ktorej imponujú kvietky alebo osobnosťou preferujúcou dominantné vzory, tak si z tohtoročnej kolekcie CCC určite vyberiete.

Popularite sa opäť tešia asymetrické strihy, ktoré vynikajú na pastelových odtieňoch. V letných kolekciách sa darí aj púdrovým odtieňom. Okrem ružovej sa pozornosti dočkali aj jemnejšie odtiene siahajúce do béžových odtieňov.

balerínky CCC

Pohodlnosť ako dôsledok splynutia s davom
O nízkych topánkach sa často vyjadrujeme ako o pohodlných a praktických. Ich pohodlie je však skôr psychologického, než fyzického pôvodu. V súčasnosti nosí podpätky v bežný deň stále menej žien. Rovná podrážka nám zaručuje, že nevyčnievame z davu a teda sa cítime bezpečnejšie. Tento jav nie je znakom slabej sebadôvery, ale prirodzeným pudom sebazáchovy, ktorý je dôsledkom evolúcie.

Balerínky CCCBalerínky CCC

 

 

 

 

 

Zdroj: Simona P.

Viac topánkových inšpirácií hľadajte v kamenných predajniach alebo na www.ccc.eu