Muškátové SOS: víťazná receptúra pre zdravé muškáty a bezstarostné leto

Kvitnúce útočisko, miesto na oddych. To by bolo niečo! Nebyť strachu, že z rastlín na balkóne budú mať radosť len vošky, slimáky a belorítky. Riešením je však iba kúpa: ak chcete bezstarostné leto, potrebujete muškáty. Nespôsobia žiadne problémy!

 

Prečo sú muškáty tou najlepšou voľbou pre bezstarostné leto; akú starostlivosť potrebuje táto odolná kvitnúca kráska; a čo robiť, ak sa vyskytnú problémy – odborníci z Pelargonium for Europe (PfE) majú všetky odpovede.

Prečo pestovať muškáty?

Muškáty len zriedka trpia škodcami a sú tiež prekvapivo nenáročné na starostlivosť. Ukazujú svoju silu, keď ostatné letné kvety zaváhajú: horúco a sucho – to je ich vec. A čo viac, čím je leto slnečnejšie a teplejšie, tým lepšie sa muškátom darí. Celé mesiace sa objavuje kvitnutie za kvetom – odo dňa vysadenia až do prvého mrazu. Keďže je taká robustná, táto kvetinová zátka jednoducho prerastie mnohé problémy. Ani to najkrajšie slimačie počasie nepokazí radosť z muškátov, pretože slimáky sa vyhýbajú mäsitým výhonkom a listom.

Ako sa starať o muškáty, aby boli zdravé
Muškáty potrebujú slnečné až polotienisté miesto. Títo nenároční juhoafrickí domorodci veľmi dobre znášajú aj poludňajšie slnko. Muškáty kvitnú najlepšie, keď sú pravidelne polievané a pôda nie je úplne presušená, ale ani nepremočená. Ako rastú, tieto letné krásky potrebujú veľa živín, ktoré im ľahko poskytne tekuté alebo pomaly sa uvoľňujúce hnojivo pre kvitnúce rastliny. Plesňovým chorobám sa vyhnete, ak odstránite odkvitnuté kvety, najmä po silnom daždi. Vítaným vedľajším efektom je, že muškát kvitne ešte bohatšie ako doteraz.
Zlá pôda a špinavé kvetináče môžu zaniesť škodcov a choroby. Použité nádoby pred výsadbou rýchlo očistite kefou. Voľné, štruktúrne stabilné pestovateľské médium tvorí základ zdravého rastu; takže pokiaľ ide o kompost, investícia do kvality sa nesmierne oplatí.
Muškáty sú od prírody robustné, ale ak sa stanú veci, ktoré by sa nemali stať, tu je päť SOS tipov na najčastejšie problémy. Všetky sa dajú vyriešiť bez použitia chemikálií.

SOS:  Čo robiť s bradavicami na spodnej strane listov

Edém sa prejavuje ako korkové bradavice na spodnej strane listu. Tie sa môžu vyvinúť, keď sú teploty nízke a zásoby vody sú príliš vysoké. Muškáty sa snažia zbaviť prebytočnej vody. To spôsobí prasknutie ich prieduchov (bunkové štruktúry na povrchu listov, ktoré regulujú vyparovanie), čo poškodí tkanivo. Korkové škvrny sú jazvy, ktoré sa vyskytujú pri hojení.
Prognóza: Nie je to pekné, ale ani nebezpečné.
Prvá pomoc: Rastliny umiestnite na svetlejšie a čo najteplejšie miesto, zalievajte podľa potreby.

SOS: Čo robiť so žltými listami

Existuje veľa príčin bledých listov. Nedostatok svetla je faktorom, rovnako ako nedostatok živín. Najmä na začiatku sezóny sa opakovane vyskytuje chloróza vyvolaná chladom (vedecký výraz pre žltnutie listov). Vyskytuje sa pri teplotách pod 8°C alebo keď teploty ešte začiatkom leta silno kolíšu.
Prognóza: Vyrastie to.
Prvá pomoc: Chráňte rastliny pred príliš nízkymi teplotami a/alebo udržujte teplo pomocou záhradného rúna. Hnojiť v prípade nedostatku živín. Čistenie môže byť tiež užitočné.

SOS: Čo robiť so škvrnami na listoch

Ak sa na vrcholoch listov objavia žltkasté škvrny a zároveň sa na spodnej strane listov objavia prstencové, hnedé kruhy, rastlina chytila hrdzu pelargonium. Hrdza pelargonium je plesňové ochorenie. Môže sa vyskytnúť pri letných teplotách a zároveň pri vysokej vlhkosti. Hrdza Pelargonium sa šíri výlučne striekajúcou vodou na listy.
Prognóza: Rastlina sa zregeneruje, postihnuté listy nie.
Prvá pomoc: Zasiahnuté listy ihneď odstráňte a vyhoďte ich do domového odpadu. Presuňte rastliny na lepšie vetrané miesto s väčším priestorom medzi nimi. Pri zalievaní dbajte na to, aby sa na listy dostalo veľmi málo vody.

SOS: Čo robiť, ak rastlina vädne, aj keď je pôda vlhká

Ak je pôda vlhká a lístie stále vädne, rastliny boli pravdepodobne premočené. Ak je príliš veľa vlhkosti, väčšie póry kompostu sa upchajú vodou. To narúša životnú výmenu kyslíka a oxidu uhličitého na koreňových špičkách a podporuje hnilobu.
Prognóza: Muškáty sa zvyčajne zotavia, keď sa obnoví vodná rovnováha.
Prvá pomoc: Už nepolievajte. Nechajte pôdu vyschnúť. Ak kompost v črepníkoch nebol v prvom rade najlepší, presádzanie môže urobiť to najlepšie zo zlej práce.

SOS: Čo robiť so slabým rastom a čiernymi hryzákmi?

Čierne komáre, ktoré bzučia v blízkosti črepníkového kompostu, sú zvyčajne hryzáky (sciarid muchy). Problémy spôsobujú práve ich larvy. Okusujú korene a veľmi dobre sa vyvíjajú, keď je pôda mokrá a podnebie je teplé a vlhké.
Prognóza: Všetko by malo byť v poriadku, ak korene ešte nie sú poškodené.
Prvá pomoc: Nechajte pôdu úplne vyschnúť, aby mali korene čas na zotavenie. Okrem toho pomáha odstraňovať kvety a puky, takže rastlina môže vložiť zvyšnú energiu do regenerácie koreňov a listov. V budúcnosti polievajte iba vtedy, keď je povrch suchý. Môžete tiež umiestniť lepkavé žlté atraktantové panely, aby ste prilákali komáre. Hmyz na biologickú kontrolu, ako sú patogénne háďatká alebo roztočec Hypoaspis miles, pomáha proti ťažkým zamoreniam.

Podrobné rady o všetkých otázkach zdravia rastlín sú k dispozícii v špecializovaných predajniach.

Zdroj: Pelargonium for Europe