MUDr. Mária Petrášová: Moji synovia sa tešia na darčeky

MUDr. Mária Petrášová je uznávaná odborníčka v oblasti estetickej medicíny. Získala odbornú atestáciu druhého stupňa s nostrifikáciou lekárskeho diplomu od Kanadskej lekárskej asociácie. Počas dvadsiatich rokov praxe v oblasti dermatovenerológie si MUDr. Petrášová, ktorá je už desať rokov garantom prestížnej  kliniky estetickej medicíny DermaPoint v Žiline, získala dôveru desiatok tisíc spokojných pacientov. Dnes je aj odbornou školiteľkou špičkovej kliniky estetickej medicíny a dermatológie Skinpoint na Tehelnej ulici v Bratislave, kde svoje skúsenosti odovzdáva ďalej.

Kedy sa pre vás začínajú Vianoce?

Vianoce vnímam ako sviatky rodinnej harmónie a pokoja. Pre mňa začínajú v decembri, keď si zapálim prvú adventnú sviečku. Vtedy  si sama poviem, že by som sa mala trošku upokojiť, spomaliť, popremýšľať.. Nechcem aby to vyznelo ako klišé, ale aspoň v tomto období koncoročného bilancovania by sme sa mohli všetci povzniesť nad tie naše častokrát banálne problémy a tešiť sa z toho čo máme. Veľmi ma mrzí, že to už tak dnes nie je a že sú ľudia pod obrovským tlakom. Či už v práci, v rodine, alebo pod tým finančným.

 

Vnímate Vianoce ako niečo, čo pravidelne prichádza a prispôsobíte sa alebo ako skutočne najkrajšiu časť roka?

Pre mňa sú  Vianoce najkrajšie sviatky v roku. Keď boli deti malé, bolo to samozrejme tajomnejšie a  to očakávanie a tešenie sa na darčeky bolo väčšie, ale na druhej strane teraz sa skôr snažím sviatky prežiť pokojnejšie a pomalšie. Celá moja rodina sme vášnivými vyznávačmi zimných športov a preto by sme si veľmi priali keby nás tohtoročné Vianoce privítali so snehovou nádielkou. Samozrejme, ideálne by bolo keby boli hory snehu len na horách.
Kde ich najradšej prežívate, v akej atmosfére?

Najradšej som v kruhu mojej rodiny. Večer sa radi vyberieme na dlhšiu prechádzku.  Tešíme sa z romanticky rozžiarených svetielok a zasneženej krajiny…Potom prídeme príjemne unavení  domov,  vychutnáme si krásne chvíle pri večeri a láskavej spomienke na tých, ktorí už medzi nami nie sú…Moji synovia sa tešia na darčeky a my s manželom sa radi pozeráme na ich radostné pohľady ak sa im trafíme do toho, čo si pod stromčekom tajne priali.

 

Obdobie konca roka je zvyčajne náročné. Zrejme aj pre vás. Čo sa snažíte zvyčajne dobehnúť?

U nás v práci je veľmi náročné obdobie v mesiaci decembri, pretože máme veľa zahraničných klientov, ktorí sa vracajú na sviatky domov  a popritom navštívia aj našu kliniku. Robia to roky rokúce a je to pre nich vlastne taký rituál. Pretože  väčšina z nich sú dlhoroční klienti,  snažíme  sa im vyjsť v ústrety a  koncom roka dlho pracujeme väčšinou aj 23.12.

 

Je kupovanie darčekov pre vás problém, alebo sa na to tešíte lebo poznáte svojich najbližších a viete čím im urobiť radosť?

Ja pristupujem ku kupovaniu darčekov veľmi zodpovedne, snažím si premyslieť s čím by som konkrétnej osobe urobila radosť a darčeky kupujem už od leta. Takže teraz mám všetko pripravené a v decembri po obchodoch už nechodím. Ale ja som taký typ, že všetko si v živote pripravujem v predstihu a všade chodím radšej o 15 min. skôr.

 

Je vám práca, ktorú robíte, zábavou, poslaním alebo proste teraz je taká aká je?
Moja práca ma napĺňa a vidím v nej veľký zmysel.  Veď čo môže byť krajšie ako radosť na tvári tých, ktorým človek pomôže zmeniť život k lepšiemu. Komu vráti stratené sebavedomie? Či nebodaj odstráni jeho celoživotné trápenie? Moja práca je síce náročná, no pracujem rada. Nie vždy je mi práca zábavou, ale keby som ju nemala rada, nevidela v nej zmysel nemohla by som ju vykonávať. Ja si vážim každé povolanie. Každý si musí niesť svoj kríž. Ja musím byť v práci vždy oddýchnutá, vyspatá, sústredená, pri  plnej sile, aby som mohla podávať zodpovedné, pekné  a technicky správne výkony. Ak chcem mojim pacientom prinášať tie najnovšie a najúčinnejšie metódy a držať krok s dobou, musím sa  neustále vzdelávať, navštevovať odborné semináre a lietať po rôznych kútoch sveta. A to si vyžaduje veľa času a energie. Zvlášť keď sa popri tom všetkom ešte staráte o rodinu. Keby som nemala práve v nej takú veľkú oporu,nemohla by som sa tejto práci dôkladne venovať, za čo som im nesmierne vďačná.
Čo by ste odporučili ženám, ktoré sa pohybujú v iných oblastiach, teda nie tak zameraných na krásu ako je vaša?

Je taká doba, ktorá vyžaduje od ženy aby vyzerala dobre. Pekná žena to má v živote určite trošku ľahšie. Aj malé deti v škole majú radi mladšie a pekné pani učiteľky.  Bolo by fajn, aby si každý jeden deň ženy položili otázku, čo urobili pre seba, pre svoju krásu a pokoj duše. Každý deň by si mali nájsť dôvod na smiech, ktorý oslobodzuje. Na to, čo majú radi. Takisto používanie vhodnej kozmetiky, pohyb  a správna životospráva je alfou a omegou všetkého. Tak ako povedala Coco Chanel- Na svete neexistuje škaredá žena, iba lenivá. A o tom to je.

 

Je na Zemeguli miesto po ktorom túžite a chceli by ste tam prežiť aspoň chvíľu?

Nemám také konkrétne miesto. Aj keď existuje mnoho fascinujúcich miest na zemeguli, kde by človek rád šiel. No keď prižmúrim oči a predstavím si absolútnu idylku, v mysli sa mi vynorí krásna horská chata niekde na snehom prikrytom svahu, horúci čaj a prítomnosť môjho manžela a vysmiatych detí.