Motto svetoznámeho tenora Josého Curu: „Buď sám sebou. Všetky ostatné miesta sú už obsadené.“

José Cura pricestoval na tlačovú konferenciu do Bratislavy z neďalekej Viedne, kde mal svoj koncert. S nadhľadom, humorom a charizmou sebe vlastnou, s obrovským nadšením a modernými názormi na život a vývoj v opere, odpovedal na všetky otázky novinárov, či už zložitejšie alebo aj menej.

Množstvo otázok bolo ohľadom súčasnej klasickej hudby, kde maestro naznačil, že je niekedy príliš komplexná a nezosúladená. Niekedy je naivná, jednoduchá a nevinná hudba, ak je dobre napísaná, oveľa lepšie interpretovaná a pre publikum zaujímavejšia.

Nasledujúce otázky sa dotýkali jeho zvláštneho výberu hosťujúcej speváčky na pripravovanom koncerte v Bratislave a Ostrave. Linda Ballová – nesmierne talentovaná sopránistka, je známejšia v zahraničí ako na Slovensku. Priamo a jasne prezentoval, že je povinnosťou známych a slávnych umelcov propagovať a podporovať mladých talentovaných umelcov, nie preto, aby naklonovali výkon, umenie a štýl, ale len videli umeleckú cestu. Je úžasné vidieť v umení novú originálnu interpretáciu, nie je dôvod robiť ten istý kúsok a tú istú hudbu či operu rovnako znova a znova. Myslí si, že pracovať s mladými, je jediný spôsob, ako zabezpečiť stabilnú budúcnosť. Je otcom troch detí, takže vie, o čom hovorí. Lindu Ballovú na tlačovej konferencii uviedol ako mladú zatiaľ nie úplne docenenú hviezdu, o ktorej si myslí, že bude raz slávna a potom si bude môcť povedať, že i on prispel k jej zrodu a rozletu.

Ako najzaujímavejší a najpravdivejší výrok z mnohých, ktoré má rád, uviedol ten od Oscara Wilda: „Buď sám sebou. Všetky ostatné miesta sú už obsadené.“ Týmto svetoznámy tenor José Cura vystihuje to, že aj mladí operní speváci sa musia snažiť hľadať originalitu, autentickosť a svoju vlastnú cestu napriek vzorom a učiteľom.

Ohľadom vývoja klasickej hudby a opery, každý mladý moderný skladateľ musí pochopiť jedno, že po Johannovi Sebastianovi Bachovi je všetko už len komentár či poznámka. Toto povedal Mozart a poukazuje na to, že nie je už viac možné vytvoriť niečo úplne nové a originálne v klasickej hudbe. Géniovia to už takmer všetko vytvorili a svetu dali. Je dnes preto takmer nereálne prísť v hudbe s niečím úplne odlišným a novým.

Z jeho slov aj menej opery znalý nadšenec pochopí najmä jeho obrovskú pokoru, jednoznačné zameranie, ľahkosť a nadhľad bytia v živote a opere, priamočiarosť a jasnosť odpovedí, ktorá ho predurčuje na piedestál charizmatických osobností, ktoré bežne po uliciach nechodia. Rozumné realistické zmýšľanie a ostrý humor v spojení so zdravým rozumom nenechali chladného nikoho v sále tlačovej konferencie. Okrem iného jasne naznačil nechuť k dnešnému trendu rýchlo uvarenej slávy na sociálnych médiách, k smerovaniu sveta, kde takmer všetci budeme jesť rovnaké jedlo, piť tie isté nápoje, nosiť rovnaké oblečenie, atď. Tým poukazuje na takzvanú. „Wikipedia-generáciu“, čo sú ľudia, ktorí si prečítajú niečo na internete a myslia si, že to ich robí expertmi. Tvrdá práca, pokora a skvelí učitelia sú nevyhnutnosťou pre akýkoľvek vývoj v opere či všeobecne v každom odvetví alebo oblasti, jasne vyhlásil skvelý tenorista.

Na otázku či je pre neho náročné niekedy vystupovať a prevteliť sa do postavy, keď nemá svoj deň, odpovedal úplne jednoznačne, že záleží najviac na publiku, ktoré ťa buď podrží alebo položí, viac ako na tvojom vlastnom rozpoložení. José Cura naznačil, ako je neskutočne náročné v dnešnom opernom svete vymyslieť niečo odlišné, iné a originálne v spracovaní a produkcii.

Je vlastne nemožné spracovať Otella úplne odlišne a moderne, často vyznieva moderné spracovanie smiešne a je ťažké nájsť zdravú hranicu medzi klasickou operou a moderným prevedením.

Na otázku, či je pre neho náročné vystupovať a podať výkon stokrát a viackrát v tej istej postave poznamenal, že je to ako v živote, niekedy sa cíti akoby to spieval po prvýkrát a je to magické a o to ťažšie. Poskytuje publiku emóciu jedinečnosti prvého zážitku, pokúša sa spievať vždy akoby po prvýkrát. “Je to ako keď sa milujete so svojou manželkou po 30 rokoch, niekedy je to rutina a niekedy magické práve preto, že je to po 30 rokoch.”

Charizmatický José Cura často používal metafory a prirovnania lásky k opere, k bežnému spôsobu života. Opera je jeho život, súčasť života, láska. Nedá však dopustiť na rodinu, ktorá ak stratíte hlas a slávu, bude stáť pri vás. Ak sa zameria človek v tomto odvetví len na kariéru, jedného dňa môže zostať sám a to je trpká skúsenosť mnohých kolegov.

Tenorista José Cura vystúpi v Bratislave 13. marca 2014 o 19.00 hod. v aréne NTC a predstaví svoj charizmatický výzor, osobnosť, všestrannosť pri podaní klasických diel ale najmä neskutočný hlas na svojom prvom samostatnom koncerte spolu s talentovanou Lindou Ballovou, slovenskou sopránistkou, v najznámejších operných áriách a piesňach vrátane jeho rodných argentínskych skladieb typu Bolero.

Chystá sa sám orchester v niektorých častiach dirigovať, možno zahrá i Yesterdai sám s gitarou, určite si s Lindou dajú niekoľko duetov v áriách. Doprevádzať umelcov bude 75 členný orchester Jihočeského divadla z Českých Budejovíc.