Módny folklór

Každý tvorca potrebuje ku svojej práci inšpiráciu. Je to mimoriadne dôležitá časť tvorivého procesu najmä v súčasnosti, keď je svet módy doslova presýtený návrhármi, inováciami. Je to doslova boj o každú jednu myšlienku, motív, tému. A keď už sa vyčerpá všetko nové je na čase vrátiť sa  k tomu starému. Vrátiť sa ku koreňom, k tradícii a kultúre.

Práve folklórne motívy sú stále viac a viac používané módnymi návrhármi, ale aj obchodnými reťazcami. Oblečte si aj vy kúsok tradície, je mimoriadne vhodná pre toto ročné obdobie najmä kvôli častým kvetinovým vzorom.

 

Šaty presýtené Sicíliou

Dolce and Gabbana vo svojej kolekcii jar 2013 uchvátili všetkých svojimi modelmi, ktoré každučkým centimetrom látky a každou krivkou strihu hovoria o Sicílii. O jej histórii, kultúre a zvykoch. Pestrofarebné a nápadné modely sú ukážkou toho, ako sa dá zo starého urobiť nové a ešte tým aj uchvátiť celý módny svet. Každý z modelov je navyše doplnený extravagantným a masívnym šperkom. Táto svetoznáma dvojica je skutočne hrdá na svoje korene a dáva to najavo tým najlepším možným spôsobom. Prostredníctvom svojej kolekcie celému svetu ukázali krásy Sicílie.

 

Tradícia netradične

Aj na Slovensku máme módnych tvorcov, ktorí sa neboja siahnuť po ľudových motívoch a po folklórnych prvkoch, ktoré dodajú ich výtvorom jasnú identitu a neobyčajný estetický výraz. K takýmto návrhárom patrí aj Ľubica Poncik, ktorá ľudové prvky používa v netradičných kombináciách a preto sú nositeľné aj v súčasnosti. Vo svojej kolekcii má aj svadobné šaty, či tričká, ktoré potlačou na priesvitnej látke vytvárajú dojem tetovania.

O tom, že byť patriotom je jeden zo zúčasných trendov, svedčí aj fakt, že takéto prvky sme mohli vidieť aj na posledných Bratislavských módnych dňoch. Či už išlo o kvetinové aplikácie, alebo bielo-modré kombinácie, ktoré pripomínali Modranskú keramiku, každému pri pohľade na ne napadlo asi len jedno jediné- Dedinka v údolí, srdce ma zabolí….

Každej žene dodajú punc jemnosti a vyzdvihnú jej prirodzenú krásu. Alebo naopak môžete použiť výraznejšie prvky a tak vytvoriť extravagantný look.

 

Zdroj:  http://www.sashe.sk, http://www.asos.com, www.swide.com, thatbohemiangirl.tumblr.com, pinterest.com, www.retrotogo.com, www.stylebistro.com