Módna dizajnérka Gabriela Giotto: Ak vo vás drieme talent, prederie si cestu na povrch

Pochádza zo „slovenského Ríma“ – Trnavy, kde ju môžete občas stretnúť, aj keď jej domov je už dlhé roky Bratislava. Umenia nasávala počas celého detstva, nakoľko trnavský byt jej rodičov bol neustále strediskom stretnutí umelcov – či básnikov, výtvarníkov a iných a Gabriela nasávala plnými dúškami debaty,m ktoré sa okolo nej diali. Dnes je medzinárodne uznávanou módnou dizajnérkou, jej rukopis je nezmazateľný a čitateľný.

Kedy a ako ste objavili v sebe, že vaša cesta je móda, módne návrhárstvo?
Keď vo vás drieme nejaký talent, tak si skôr či neskôr prederie svoju cestu na povrch. Hoci ste ho predtým nerozpoznali, ignorovali alebo len nepočúvali ten tichý vnútorný hlas duše. Kedysi som žila v mentálnom hluku ako väčšina ľudí, ktorá funguje v korporátnom svete Matrixu. Pôsobila som ako PR & Marketing manažér pre viaceré medzinárodné či nadnárodné spoločnosti. Vždy som si rada kreslila, ale určitom okamihu som zacítila potrebu nakúpiť si akrylové farby a plátna a začalo sa dobrodružstvo. Paradoxne som v detstve chodila asi na všetky možné krúžky od výmyslu sveta okrem výtvarnej. Ešte počas posledného zamestnania som takmer tri roky vystavovala svoje obrazy. Potom však nastal zlom a prišlo moje vnútorné rozhodnutie. Zatúžila som kúsok umenia preniesť na predmety dennej spotreby, ktoré ľudia často a radi využívajú. Veď kto už len v 21.storočí bude chodiť do galérií, však? Tam niekde možno hľadať zrod mojej dizajn značky Gabriela Giotto Fashion.

Čo ste navrhli ako prvé, aký kúsok – tričko, šaty sukňa a aký osud ho stihol, kde sa dnes nachádza?
Úplne prvé boli 100% bavlnené bielo-čierne tričká s V výstrihom potlačené mojimi portrétovými dizajnami žien. Dokonca som s nimi robila svoju úplne prvú módnu prehliadku, na ktorej mi modelkovali moje kamarátky. Ešte mi zostalo pár symbolických kusov doma na pamiatku.

Ako ste prišli na myšlienku pomaľovať biele látky a vytvárať tak jedinečnú farebné kompozície?
Od začiatku som túžila svoje plnofarebné žiarivé akrylové obrazy a dizajny preniesť aj na látky. To však chcelo nájsť tú správnu a vhodnú technológiu. Nepotláčam však metráže látky. Postupne som si vytvorila vlastné know-how, akým tvorím svoje kolekcie šiat. Svoj dizajn vkladám priamo do strihov a musí sedieť na milimeter presne. Je to časovo náročný proces, ale o tom je originálna umelecká tvorba. Nič hodnotné nevzniká ľahko.

Pre koho sú určené vaše odevy a na aké príležitosti?
Pre každého, s kým rezonujú a komu sa páčia. V rámci portfólia mojej dizajn značky Gabriela Giotto Fashion je možné nájsť od plaviek, cez minišaty, sukne (dlhé, krátke), letné plážové či top elegantné spoločenské šaty až po prechodné/zimné kabáty asi všetko. Moje šaty či doplnky (kabelky, tenisky, šatky, atď.) dajú každej žene možnosť vyniknúť a oživiť si svoj šatník o štýlový kúsok.

Spomínate si, kedy ste si uvedomili, že vaša značka je úspešná?
Asi by sme mohli zadefinovať viacej parametrov úspechu. Možno to však bol okamih, keď mi minulý rok zatelefonovali a ponúkli fotenie mojej letnej kolekcie na slnečnej Ibize spolu s Tommy Hilfiger značkou plaviek. Fotilo sa v prekrásnom prostredí prístavu, na luxusnej lodi a sú z toho prenádherné fotografie.

Pýtať sa na nezabudnuteľnú módnu prehliadku je asi odvážne, ale predsa, je taká, na ktorú nikdy nezabudnete a prečo?
Skôr by som to preformulovala na nezabudnuteľné momenty. Jedným z nich bol zážitok, kedy po mojej módnej prehliadke v Bejrúte prišiel za mnou jeden pán so synom, v rukách držali moju fotografiu z malej pozvánky vytlačenú na A4 a nadšení z mojej tvorby si vypýtali odo mňa autogram. Alebo keď naša slovenská modelka Adriana Pašková, ktorej som vytvorila na mieru plavky aj šaty, priniesla z Hollywoodu tri medaily v kategórii modeling, kde predvádzala aj moje modely. Do tretice, keď som stála pred slovenským pavilónom na Expo2017 v Kazachstane a videla svoj veľkorozmerný dizajn na hlavnej stene. Témou výstavy bola totiž energia budúcnosti a architekt Ing. Jozef Danák si ma vybral ako dizajnérku, ktorá tvorí energetizujúce umenie. To sú nezabudnuteľné okamihy!

Tento rok ste sa opätovne zúčastnili akcie CZECH FASHION WEEK. Ktorý ročník ste absolvovali a čím je pre vás český týždeň módy zaujímavý?
Czech Fashion Week je moja srdcová záležitosť, top módna udalosť roka v strednej Európe. Zúčastnila som ho už tretíkrát, čiže som bola hosťujúcim návrhárom od začiatku existencie projektu. Ide o najprofesionálnejšiu akciu, akú som kedy zažila, a to som už precestovala kus sveta. Riaditeľ Czech Fashion Weeku Jiří Morstadt je vizionár a úžasný producent, ktorý premyslí event do posledných logistických detailov. V jeho tíme vládne vždy hlboko ľudská prajná atmosféra, čo je v tejto brandži skôr ojedinelým úkazom. Vždy je o nás fantasticky postarané počnúc ubytovaním až po asistenciu pri nakladaní a vykladaní puzdier so šatami pred a po akcii. Najpodstatnejšia je však samotná produkcia: top technicky vybavený stage s veľkými LCD obrazovkami, úžasným svetelným parkom, ozvučenie, rôzne vizuálne efekty, 50 m dlhá runway, krásna sklenená presvetlená Kolonáda, to všetko prispieva k veľkolepému zážitku nielen pre návštevníkov dní módy, ale aj pre nás samotných tvorcov. Podujatie fotia a nakrúcajú desiatky špičkových fotografov a kameramanov, takže z Czech Fashion Weeku mám vždy najkrajšie najprofesionálnejšie fotografie a početné mediálne výstupy. Toho roku bol aj life stream prehliadok online na idnes.cz vrátane rozhovorov s nami hneď po prehliadke, ešte pred fotením na červenom koberci pred hlavnou logostenou podujatia.

Konkurencia je silná a ako ju vnímate?
Konkurencia je vždy pozitívna v tom zmysle, že vás posúva vpred. Každopádne si myslím, že každý z nás má svoju vlastnú jedinečnú cestu.

Čo zaujímavé chystáte aktuálne a kde sa najbližšie odprezentujete?
Je toho viac, zatiaľ nechcem prezrádzať, ale určite sa to včas dozviete.

Zdroj: Anna Olvecká
Foto: Archív GG