Móda z plagátov – Pin – up girls

Vysmiate, krásne, plnotvaré symboly ženskosti. Kto by ich nemiloval? Viseli doslova všade. Na stenách kasární, kamiónov, väzenských ciel. Ale aj na reklamných pútačoch, ktoré propagovali výrobky na krajšiu pleť, žiarivejšie vlasy, belšie zuby.

Pin-up girls doslovne preložené „pišpendlené dievčatá“.  Marylin Monroe, Jane Palmer, Bettie Page a mnohé ďalšie boli v úlohe pin-upiek nielen sex symbolmi, ale aj zdrojom inšpirácie. Sporý odev, bodky, prúžky a pestré farby, silný make-up to všetko sa stalo aj ich zásluhou súčasťou módneho sveta.

 

Presýpacie hodiny

Hlavným zámerom pri pin-upkách bolo zvýrazniť (a odhaliť) postavu. Tá sa mala, aj prostredníctvom vhodne zvolených strihov šiat, čo najviac ponášať na siluetu presýpacích hodín. Kypré hore aj na bokoch. Dekolty boli také plné, že podprsenky alebo živôtiky ich len – len zakrývali. Zadok a lá Jenifer Lopez bol absolútnou normou a žiadna sa zaň nehanbila. Naopak. Dávali mu vyniknúť vo vysokých nohavičkách, ktoré siahali až k osiemu pásu. Skrátka pin-upky boli poriadne ženské.

 

Ako z cirkusu

Silný make-up, ku ktorému neodmysliteľne patril sýto červený, nahrubo natretý rúž, výrazne nalíčené oči  a hustá hriva zvlnených vlasov. To bol dress code líčenia pre všetky pin-up dievčatá. Týmto trendom, ktorý dominoval najmä v 30-tych až 50-tych rokoch 20 storočia sa inšpirovalo mnoho módnych tvorcov. Medzi inými aj geniálny John Galliano.

 

Silná kultúra

V súčasnosti je asi najznámejšou pin-up girl bývalá manželka Merlina Mensona, Dita von Teese. Ale na internete nájdete mnoho mladých dievčat, ktoré sa svojim obliekaním alebo líčením snažia tento kult ženskosti napodobniť. Niet sa čo diviť pin-upky boli síce často zobrazované ako pomerne naivne krásky, no sexepíl im nemôže odškriepiť nikto.

 

 

Zdroj: www.nydailynews.com, raycheesemester2.wordpress.com, s414.photobucket.com, www.comicvine.com, www.teampeterstigter.com, bluemoondame.com, allwomenstalk.com, favim.com, www.pinterest.com, www.kuttfrisor.no, dantefun.blogspot.com, svpply.com, gentlemint.com