MLADÍ SLOVÁCI UKÁZALI SVOJ TALENT A ODNIESLI SI ŠEK

Nielen zlepšovanie finančnej gramotnosti a finančných schopností u študentov je cieľom Nadácie PARTNERS. Pribúdajú aj ďalšie aktivity. Koncom minulého roka sa uskutočnil projekt podporujúci rozvoj mladých talentovUKÁŽ SVOJ TALENT. Prihlásiť sa mohli mladí ľudia vo veku od 16 do 21 rokov. Museli však nabrať odvahu a ukázať, čo v nich je. Nezáležalo, či vynikajú v športe, umení, alebo inej činnosti. Šek na 3 000 eur mali pôvodne získať traja najlepší, nakoniec však poznáme mená až piatich mladých talentov.

 

S myšlienkou pomôcť rozvoju talentu mladých športovcov a umelcov prišiel jeden zo zakladateľov spoločnosti PARTNERS GROUP SK Ján Müller. Ten zároveň aj nový projekt finančne podporil. O šek v hodnote 3 000 eur sa mohli uchádzať mladí ľudia vo veku 16 až 21 rokov. Názov projektu UKÁŽ SVOJ TALENT možno brať doslovne. Záujemcovia o finančnú odmenu sa totiž museli prezentovať na videu. Odvahu ukázať sa nabralo viac ako 60 mladých ľudí z celého Slovenska. Oblasti, s ktorými sa do projektu prihlásili, boli rôzne. Umelci ukázali maľbu, kresbu na drevo či tričká. Hudobníci hru na klavíri, harmonike a gitare. Predviedli sa tanečníci a veľké množstvo športovcov. Nechýbali ani vedci.

 

TRI CENY BOLI MÁLO

Aj táto súťaž ukázala, že v našej krajine máme množstvo nadaných a šikovných mladých ľudí. Porota sa preto dostala do problému, koho oceniť, no našla riešenie. Pôvodný zámer podporiť tri talenty však museli zmeniť. „Pre veľký záujem sme sa rozhodli neodmeniť len troch účastníkov tohto projektu, ale dokonca piatich,“ zhodnotil Juraj Juras, správca Nadácie PARTNERS. Ako dodal, snažili sa o výber z celého spektra a rôznych oblastí. Jeden z víťazov sa venuje paralyžovaniu, má poškodený zrak, no aj napriek tomu je úspešný. Lyže učarovali aj ďalšiemu z víťazov, ten sa športu venuje aj navzdory neľahkej finančnej situácii. Mladý umelec zaujal porotu krásnymi kresbami. Talentovaná mladá dáma trávi všetok svoj čas na ľadovej ploche a ďalšiu šikovnú športovkyňu stretnete na tenisových kurtoch. U všetkých piatich však okrem talentu nechýba ani odhodlanie a chuť dosiahnuť vo svojej oblasti úspech. Nadácia PARTNERS má v pláne aj naďalej pomáhať rozvíjať mladé talenty.

 

DO ČOHO INVESTUJÚ VÝHRU VÍŤAZI TALENTU

Alex Lajtman – paralyžovanie, 16 rokov
„Určite si kúpim nové lyže, investujem hlavne do lyžovania a do kondičných tréningov,“  uviedol.
Alex vidí len 10 % z toho čo bežní ľudia, má poškodený zrak, ale aj napriek tomu je súčasťou reprezentácie Slovenska v para alpskom lyžovaní. Jazdí s navádzačom, ktorý je jeho očami. Začiatky nemal jednoduché, začal ako 15-ročný v kategórii s dospelými, pretože v tomto športe nie je juniorská kategória. Svoju kondíciu si musí udržiavať celý rok. Aby v zime lyžovanie zvládol, trénuje a pripravuje sa na sezónu v podstate neustále. Príspevok mu pomôže zabezpečiť potrebné lyžiarske vybavenie či vhodné kurzy a tréningové pobyty v zahraničí.

Marko Havran – bežecké lyžovanie, 16 rokov
„Plánujem ju investovať do tréningov s profi trénermi, ako aj na zabezpečenie potrebného vybavenia, ako sú lyže, palice, topánky, a určite aj na cestovanie,“ reagoval na otázku, na čo minie svoju výhru.
Marko pochádza z Kežmarku a bežeckému lyžovaniu sa venuje skoro 5 rokov. Jeho snom je získať slovenský pohár v bežeckom lyžovaní, čomu sa úspešne približuje umiestňovaním na prvých miestach v súťažiach. V budúcnosti by sa chcel kvalifikovať na mládežnícke olympijské hry vo Švajčiarsku. Na tréningy dochádzal niekoľko desiatok kilometrov, nakoniec sa rozhodol ísť na strednú školu s pobytom v internáte, čo mu ušetrilo čas aj prostriedky na cestovanie. Aj napriek tomu je však vo finančnej situácii, ktorá jeho sny veľmi nepodporuje, mamina so sklerózou multiplex má dve zamestnania. Aj z tohto dôvodu mu výhra veľmi pomôže.

David Aghamyan – kresba, 18 rokov
„Výhru využijem na zahraničné kurzy, vzdelávanie, ale aj nejaké digitálne potreby na moje práce,“ priblížil svoje plány. David pochádza z Košíc a študuje výtvarníctvo a kresbu. Tejto oblasti sa naplno venuje odmalička, profesionálne a odborne už viac ako 3 roky. Využíva digitálnu aj klasickú formu kreslenia, momentálne je jeho obľúbenou formou kresba ceruzkou či uhlíkom.

Katarína Jurčenková – krasokorčuľovanie, 18 rokov
„Výhru určite použijem na tréningy či sústredenia,“ odpovedala na otázku.
Katka trénuje len 3 roky, začala pomerne neskoro, ale má úspech. Neustále na sebe pracuje, tvrdo maká a trénuje s úspešnými trénermi z Ruska či Ukrajiny. Jej snom je stať sa úspešnou krasokorčuliarkou a tomuto snu podriaďuje všetok svoj voľný čas.

Ela Pláteníková – tenis, 16 rokov
„Tréningy, taktiež kurty, lopty a výjazdy na turnaje,“ vymenovala.
Ela pochádza z Bratislavy a tenisu sa venuje od svojich 4 rokov. Jej snom je získať tenisové štipendium do USA a profesionálne sa venovať tenisu. Absolvovala množstvo turnajov v zahraničí, keď pocítila, že silná konkurencia ju dokáže motivovať a posunúť vpred, pretože vidí, kam až sa môže posunúť.
Link na videorozhovory s ocenenými

Zdroj: Katarína R.