Mladá Slovenka navrhuje a ručne šije originálne výrobky z ekologického prateľného papiera

Ekologický materiál nazývaný prateľný papier (washable paper) pripomína pravú kožu. Jeho hlavnou zložkou je celulóza z odpadového dreva s   kontrolovanou ťažbou a ohľadom na dlhodobú udržateľnosť lesa. Ekológovia a dizajnéri ho označujú za materiál budúcnosti, ktorý neobsahuje škodlivé látky a je šetrný k životnému prostrediu. Materiál je hladký, príjemný na dotyk a odolný voči vode. Mladá Slovenka Eliška Jedináková z neho navrhuje a sama šije originálne kabelky, podložky pod poháre, vrecká pre celú rodinu, štýlové obaly pre záhradkárov či vrecúška na drobné hračky pre deti.

„Materiál pre moje eko výrobky som dlho hľadala doma i v zahraničí. Prateľný papier ma na 100 % presvedčil. Je perfektnou voľbou pre fanúšikov prírodnej a udržateľnej módy, poznajú ho handmade výrobcovia v Poľsku, Česku, Taliansku aj v Nemecku. Vďaka jeho vegánskemu zloženiu ho módni dizajnéri označujú za materiál budúcnosti. Mám s ním len výborné skúsenosti, okamžite som si ho zamilovala. Na svojom webe Handmade Eliška ponúkam ručne šité slovenské výrobky z tohto poctivého materiálu. Vrecká do domácnosti sú farebným kokteilom, rozžiaria priestor, vyžarujú hravosť, štýl a pocit domova. Kabelky sú originálnym doplnkom každej trendy ženy,“ hovorí Eliška Jedináková.

Jedinečnosť materiálu tkvie v jeho zložení. Neobsahuje pentachlórfenol, PVC alebo BPA, nie je zdraviu škodlivý a nezaťažuje životné prostredie.

Na Slovensku je tento materiál ešte málo rozšírený. Eliška svojimi výrobkami poukazuje na vplyv tzv. fast fashion na životné prostredie. Práve rýchlo sa meniace módne trendy a s tým súvisiaca veľká spotreba oblečenia zaťažujú našu planétu textilným odpadom.

„Bolo by skvelé ušiť sukňu či kabát práve z tohto materiálu, ktorý sa nezráža, nerozťahuje, nedeformuje a ani sa nezmení po styku s vodou. Po čase vplyvom používania a umývania materiál vyzerá viac pokrčený, ale to mu neberie na kvalite,“ dodáva Eliška Jedináková.

Výrobky v podobe farebných vreciek z dielne Handmade Eliška rozveselia detské kráľovstvo, sú vkusným doplnkom v kuchyni aj praktickým pomocníkom v zimnej záhradke.

 

Všestranné použitie v domácnosti
Medzi Eliškinými ručne vyrobenými kúskami dominujú vrecká rôznych rozmerov a farieb. V ponuke sú rozmery 29 x 26 cm a 20 x 21 cm. Všetky sa dajú zrolovať a prispôsobiť želanému rozmeru. Pekne ukážu napríklad v kúpeľni. Konečne budú šminky aj parfum upratané na jednom mieste – vo vrecku. Pre mužov sú vrecká tmavšej farby, kozmetika na vani je ihneď poruke!

V kuchyni uvíta každá gazdinka poriadok. Kapsuly na kávu už nemusia byť rozsypané na drese, varešky a vidličky patria do vrecka.

V dievčenskom kráľovstve nesmie chýbať cukríková ružová – náhrdelníky, gumičky, sponky aj oblečenie pre bábiky si nájdu svoje miesto. Handmade Eliška myslí aj na chlapcov – lego kocky, menšie autíčka, perá, ceruzky aj mobil jednoducho uložte do vrecka.

Pestrofarebné obaly uvítajú aj záhradkári pre svoje v črepníkoch pestované bylinky a kvety.

Novinkou sú veľké štýlové dámske kabelky (washbag) s rozmermi 40 x 40 cm. Sú vhodným módnym doplnkom každej ženy a odnesú aj dvojkilogramový nákup. Ekologická kabelka je trendy a je originálnym darčekom pre modernú ženu.

Zdroj: Petra M.