Mista: Môj svet sa točí okolo toho, čo milujem – muziky

Speváčka a hudobníčka MISTA

Speváčka a hudobníčka MISTA útočí na city poslucháčov novou, emotívnou melodickou baladou, plnou prežitkov, dojatí a pocitov s názvom Take Me Home. MISTA v nej spieva o nepodmienenej láske, podpore a uznaní, ktoré každý z nás hľadá počas celého života v rodine, vo vzťahoch, v priateľoch i vo svojom okolí. Ako sama žije sme sa dozvedeli počas jej návštevy v Bratislave.

Objasníte nám svoje meno – MISTA?
Študovala som na konzervatóriu a na VŠMU husle a klavír, spolužiaci mi pridelili túto prezývku ako skratku od multiinštrumentalista a ostala mi. Páči sa mi to, ide so mnou a je to fajn.

Na VŠMU sa nenalepili herecké ambície?
Ani náhodou, venovala som sa výhradne hudbe a herectvo vôbec nie, som veľmi zlá herečka (smiech).

Aj sa sama sprevádzate na vystúpeniach?
Áno, počas svojich koncertov hrám na husliach, mám živú kapelu, ktorej súčasťou je aj skvelý gitarista Henry Tóth.

Klavír?
Zatiaľ je trochu bokom, ale plánujem opäť zasadnúť zaň. Zatiaľ denne trénujem na husliach.

V roku 2011 ste odišli do Prahy, pretože Slováci vás ako speváčku príliš neprijali, skôr ostali chladní, zmenilo sa niečo?
Rok predtým som účinkovala na Eurovízii, kde som celkom pozitívne bola prijatá, ale na Slovensku to nejak nezafungovalo. Tak som sa rozhodla pre Prahu, kde všetko šlo. A som teraz o to príjemnejšie prekvapená, že sa stretávam na Slovensku s pozitívnymi ohlasmi, že ma už prijímajú. Vtedy som začínala tanečnou hudbou, spievala som po anglicky, lebo mi to nejak viac pasovalo v tej angličtine. Slovenčina mi pre tanečnú hudbu prišla taká ťažkopádna.

Čím si vás získala Praha,  ako sa zrodil nápad – idem do Prahy? Čakalo vás tam zázemie, istota?
Práveže nie. Nečakal ma tam nik. Spolupracovala som s mojím terajším manželom Stanom Šimorom, robili sme, posielali skladby do vydavateľstiev, ktoré moc neprejavovali záujem… až prišla skladba Rock It!, naraz sa chytilo aj vydavateľstvo aj rádiá. Medzitým som sa živila ako muzikantka, hrala som na husliach v rôznych telesách, takže môj svet sa točil okolo toho, čo milujem – muziky.

Vašou láskou je však aj MISTA Fashion…
V čase, keď blogerstvo bolo v plienkach som založila blog MISTA Fashion a za 4 roky som to vypracovala na portál a TV, mravenčou prácou. Je to program, kde si povolávam stylistov, módnych návrhárov, kde radíme ako sa obliekať, stajlovať podľa typov dievčat, žien. Celkom ma to posunulo, pretože sama som sa po desiatich rokoch odhodlala ostrihať nakrátko, desať rokov som na to „nemala gule“.  Keď som začínala, bola som mladá, všetci mi radili že sexi sú dlhé vlasy, ja som poslúchla a teraz som si povedala – a dosť. Moja kaderníčka, ktorá bola nedávno zaradená medzi top pätnástku kaderníčok sveta   – Petra Měchurová mi to schválila, odobrila, ostrihala ma a cítim sa skvele.

Také ženské vecičky – kabelky, topánky, oblečenie…
Priznám sa v tomto som minimalistka. Ale nechám sa uniesť rada, ak ide o vlasové prípravky, rôzne masky, oleje, stylingové prípravky, na tom fičím.

Okrem muziky a módy, čo vás baví?
Čítam. Čítam všetko, romány, v poslednom čase aj osobnostný rozvoj, ktorému sa venujem a moderujem aj tento  program. Pozývame si koučov, ktorí radia, pomáhajú.

Kedysi neboli koučovia a ľudia vydržali spolu celý život, dnes máme koučov, poradcov, psychológov a vzťahy sa rozpadajú…
Možno je tou uponáhľanou dobou, všetci sú nezávislí, nikto nikoho nepotrebuje, čo je v zásade aj smutné.

Vy ste však v Bratislave hlavne kvôli tomu, že prezentujete nový singel, tak niečo o ňom…
Spolupracujem na ňom s HenrymTóthom, ktorý dal do toho taký surový gitarový zvuk, nesmierne sa mi to páči. Volá sa Take Me Home, verím, že ho poslucháči prijmú. Je poprockový, pokladám ho za posun dopredu od tanečnej muziky, ktorej som sa venovala.

Ako ste prišli na seba s Henrym?
Účinkovali sme spolu asi trišvrte roka na turné s Elánom, ani neviem či 2009 alebo 2010, ja som hrala na husliach a spievala vokály. Tam sme si sadli, potom sme sa nejaký čas  nevideli.  Nedávno sme si zavolali, ako sa máme, čo kto robí a vznikla skladba.

Spievať teda budete stále po anglicky?
Práve, že pracujem na slovenských veciach, bude to niečo nové, verím, že aj zaujímavé.

Žijete v Česku a spievať budete anglicky alebo slovensky, česky nie?
Nie, ja si slovenčinu nedám, dokonca ani v Česku nerozprávam po česky. Ten prízvuk je takmer neodstrániteľný a prišiel by mi samej smiešny, takže radšej po slovensky.

Text: Anna Olvecká
Foto: Michal Hudec