Miro Šmajda: Zatiaľ mi vyhovujú pražské podnájmy

Slovenský spevák, ktorý momentálne našiel domov v Prahe verí, že aj na Slovensku si jeho hudba nájde dostatok priaznivcov. Pôvodne plánoval vydať tretiu platňu ako Miro Šmajda, ale do cesty sa mu priplietla kapela, ktorej vymyslel názov Terrapie. Práve dnes večer sa v pražskom Rock café odpáli nielen koncert českej kapely Terrapie so slovenským spevákom Mirom Šmajdom, ale uskutoční sa aj krst debutového albumu tejto novej formácie.

Hovorí sa, že „imidž je na nič“, ale v tvojom prípade to rozhodne neplatí, pretože akonáhle si sa objavil  bez  svojej povestnej blond hrivy, rozpútalo sa okolo teba mediálne peklo…

Som vďačný za vyše mesiac, kým sa to prevalilo. Zasa som sa presvedčil, že sa riešia moje vlasy,  či ich mám alebo nemám, frajerky, slovom hocičo, len nie hudba.

 

Čo je za tým, snaha upútať, upozorniť na seba?

Ostrihané vlasy nepomôžu v ničom, jednoducho som sa rozhodol po jedenástich rokoch ostrihať,  to je všetko.

 

Maťo Ďurinda hovorí, že dlhé vlasy sú rock and roll.  Nové CD teda bude mäkšie, baladické, tanečné…?

Naopak, CD bude tvrdšie ako  moje predchádzajúce. Však aj Maťo strieda dĺžku dokonca aj farbu  vlasov.  Keď sa v 94-tom ostrihala celá Metallica, prežila to rocková scéna a verím, že prežijeme aj môj zostrih (úsmev).

 

Si zmierený s faktom, že si sa udomácnil v Prahe, slovenské publikum nie je natoľko rockové?

Nie je to o mojom zmierení, pravdou je, že nás živí český trh, ale plánujeme preniknúť aj na Slovensko. Melodická stránka nikdy nebude chýbať, pretože v mojom rukopise je melódia dôležitá, tak verím, že si tam nájdu svoje aj nie ortodoxní rockeri.

 

Paľo Habera ti svojho času povedal, keď si zaspieval C‘est la vie, že toto by bola cesta, ktorou by si sa mal uberať, máš v sebe aj kus herecko-muzikálového  talentu – šansóny, baladické pesničky so silnými textami – nevŕta ti to v hlave, neuvažoval si nad tým?

Podľa mňa to súvisí s vývojom človeka,  že musí sa dostať do  fázy, možno veku, nadobudnúť vnútorný pocit, aby sa vydal touto cestou. Ale nevylučujem to.

 

Stravovanie si nezmenil…

Nie, fičím na surovej strave, vegánskej, exotickej, nakoľko rád cestujem a načerpal som toho naozaj veľa, pretože sa venujem chutiam a jedlám aj na cestách. Dal by som aj nejaký recept, ale bez vizuálneho pôžitku to nie je ono a pripravovať jedlo je potrebné s láskou.

 

Prístup k surovinám u nás?

Zlepšil sa, ale naozaj to treba sledovať, pretože občas zavádzajú a samozrejme najlepšie je domáce.

 

Plánuješ teda domček, pestovanie byliniek

Zatiaľ mi vyhovujú pražské podnájmy a dom určite, keď príde rodina. Niekde ďaleko za mestom.

 

Akú zaujímavú cestu si naposledy absolvoval?

Spájam to rád s prírodou, keď som bol v New Yorku po pár dňoch ma „mrle žrali“.  Minulý rok som bol v Thajsku a Kambodži, čo bolo super, páčila sa mi aj Kostarika, samozrejme chcem precestovať čo najviac. Svet je krásny, všade objavujem niečo nové.

 

Aké bývanie vyžaduješ  na  cestách – hotel „all inclusive“ či pokojne aj „pod širákom“?

Som „antirezortový“ tip, žiadne plány. Kúpim letenku, zbalím batoh  – troje kraťasy, troje boxerky,  nejaké tričká, plavky a ide sa.  Všade sa dá všetko kúpiť, ubytovanie riešim – v štýle ráno vstanem a neviem, kde budem večer spať (smiech). Bol som s bývalou frajerkou,  prešli sme asi sedem ostrovov, večer sme sa rozhodovali, kam zajtra pôjdeme a bolo to super.

 

S frajerkou si sa rozišiel, s kým pôjdeš tento rok na dovolenku?

To ešte neviem… som vlastne mladý,  slobodný muzikant, ktorý hľadá spoločníčku na cestovanie (smiech).

 

Foto: autorka, archív M.Šmajdu