Miro Šmajda je frontmanom českej kapely

Miro Šmajda

V príjemnom prostredí reštaurácie Mánes,  s výhľadom na žblnkajúcu Vltavu, šumiace stromy popri nej a občasným pohľadom na Tancujúci dom, sme prebrali novinky v živote Mira Šmajdu, ktorý sa usídlil práve v Prahe.

Priznáva, že počas pobytu  Bratislave pokojne  bez výčitiek svedomia mladý Košičan prijímal pozvania stráviť noc v mieste, kde s kapelou koncertoval. Praha ho však natoľko očarila, že to musí byť poriadna diaľka, prípadne koncert na druhý deň poblíž, aby sa nevrátil do svojej postele.   Na naše stretnutie prišiel z koncertu vo Valticiach. Nakoľko momentálne účinkuje s dvoma kapelami, roboty je neúrekom a prvý voľný víkend sa u neho  črtá v polovičke novembra.

Linka na pieseň Miluj s kapeou Terrapie https://www.youtube.com/watch?v=mecOM1nDbSY

Okrem svojej kapely Terrapie účinkuješ v zaujímavom projekte, tak nám prezraď, čo ťa tu v Prahe zastihlo?
Zastihol ma krutý osud (smiech)… Ale nie, môj osud je v poriadku. Chalani z kapely Walda Gang museli riešiť veľký problém, pretože ich, dnes už legendárny, spevák Váďa Šafránek vážne ochorel, skolaboval počas koncertu. Ostatné vystúpenia museli zrušiť a začali riešiť novú sezónu. Pozvali ma na pohovor, či by som nezastúpil  ich speváka, vysvetlili mi  to tým, že nie je veľa spevákov s vyššie položeným hlasom.  Bol to pre mňa príjemný šok, pretože česká kapela oslovila slovenského speváka, aby nahradil legendu… No musel som premýšľať, zvažovať, ako usporiadať veci, aby som zvládol aj už zazmluvnené vytúpenia so svojou kapelou, ale zvládli sme napokon aj  časové kolízie. Takže jazdím svoju kapelu, jazdím Walda Gang a je to zujímavé.

Spomínaš si na tvoju prvú reakciu na ponuku a vôbec aký si mal dovtedy vzťah k pesničkám Waldemara Matušku, repertoár ktorého tvorí väčšinu piesní kapely Walda Gang?
Mal som predstavu, že je to estrádna kapela, aj preto  som zvažoval. Na prvej skúške som zistil, že chalani sú profesionáli, hrajú veľmi dobre, precízne, Pavel Pásek to naozaj postavil na mladých chalanoch, hoci to vzniklo pôvodne ako hold Matuškovi, ale tie  pesničky sú pôvodné americké ľudové a country pesničky, ktoré prevzal s českými textami pán Matuška do svojho programu. Spievame tam aj iných interpretov napríklad Michala Tučného, piesne sú upravené do rockového štýlu, a keď k tomu prirátame môj prejav – je to o cirkus viac (úsmev). Lietam po javisku, užívam si to a doteraz som sa nespamätal, že česká kapela, ktorá funguje 15 rokov, oslovila slovenského speváka a spravila z neho frontmana.

Link na Eldrádo MiroŠmajda Walda Gang https://www.youtube.com/watch?v=FFh96Mw-VJ4

Zvažoval si to dlho?
Priznám sa povedal som ok, idem do toho, ale musel som si vypočuť repertoár a rozhodujúcim momentom bola skúška, kde som pochopil, že toto nie je estrádna kapela na dedinskú zábavu, ale fakt seriózna muzika, hoci vstupujeme aj po dedinách.

Presne si pamätám a často počúvam tvoje prevedenie piesne C’est lavie, Ondřej  Hejma ti vtedy povedal, že toto by mala byť tvoja cesta, šansón, kde vieš uplatniť aj herecký talent, ktorý v tebe je, ale ty si vtedy ako mladík podobné veci odmietal, len rok a rock.
Vtedy som sa bránil a myslel si, že „strejda Ondra“ nemá pravdu a došlo  na jeho slová (smiech). Baví ma to, dokonca som zvažoval aj muzikál, ale prišla táto ponuka.  Je to harmonické riešenie sebarealizácie v tom, že s mojou kapelou prezentujem moju tvorbu a s Walda Gangom je to naozaj trochu o divadle, o estráde, ktorá je podaná s gráciou a kvalitou.

Spomínaš si na úplne prvý koncert s nimi, ako si to prežíval, šiel si na javisko s trasúcimi sa kolenami?
Nezabudnem nikdy, prežíval som to skutočne veľmi aj preto, že sa konal v rodnom meste pôvodného speváka.  Keď mi  to Pavel Pásek zavolal, hovorím si, no zbohom, teraz sa všetci prídu pozrieť ako to ten Šmajda „dodrbe“. Musím však povedať, že koncert dopadol úžasne. Kolená sa mi netriasli, ale rešpekt a zodpo

vednosť boli veľké. Mám jedno šťastie, že už keď som na pódiu, už to „zavelím“, je moje a dostal som aj divákov, reakcie skvelé.

Ako ti idú „prepínačky“ zo slovenčiny do češtiny?
Je to veselé, spievam po česky a konferans medzi pesničkami miešam, niekedy česky, ale potom preladím na slovenčinu, vtedy aj divákom dopne, že nie som Čech. Prepínam bežne, ani si neuvedomujem, inak  hovorím po slovensky, ale vycepoval som češtinu celkom dobre.

Ako sa odmeníš po takomto náročnom lete a jeseni?
Určite nejakým cestovateľským tripom, kde načerpám nové sily, inšpiráciu, takže pocestujem.

Anna Olvecká