Mirka Partlová: Som skutočná pôžitkárka

Vo svete slovenského šoubiznisu sa pohybuje od pätnástich rokov, kedy zaspievala pieseň Vyznanie od Mariky Gombitovej tak že všetci naokolo mali zimomriavky a nechápali, kde sa v jej krehkom telíčku nabralo toľko precítenia. Odvtedy spieva, účinkuje v inscenáciách, ale hlavne v muzikáloch – Hamlet, Na skle maľované, West Side Story, Fontána pre Zuzanu, atď. Nielen o ostatných postavách, ktoré ju čakajú sme sa porozprávali nedávno v priestoroch Teátra Wüstenrot, kde momentálne trávi najviac času.

Máte za sebou skvelú premiéru muzikálu Pokrvní bratia v réžii Ľuba Pavloviča, kde ste si zahrali náročnú postavu matky siedmych detí, ktorá sa jedného dokonca vzdá. Ako ste sa vžívali do tejto postavy?

Najnáročnejše bolo to, že  nemám  ešte vlastné deti.  Úsmevné, ale aj  zložité bolo sledovať dotyky mňa a mojich, už pomaly dospelých, synov, aby boli presvedčivo materské a nie partnerské, aby nevyzerali  ako incest, ale skutočná materinská láska. Nájsť tú hranicu bolo naozaj ťažké.  V šatni mám  našťastie dve matky, takže o deťoch som sa napočúvala vďakabohu  dosť, za čo som vďačná. Po niekoľkých rokoch som sa vrátila v tejto postave na svoju domovskú scénu, cítim sa tam dobre a ľudia sú skvelí, poznáme sa a tým mi to aj uľahčili.

 

Emócie v diele sú veľmi silné, nezatúžili ste stať sa matkou, dlhodobo máte partnera, s ktorým žijete?

Ešte nie. Ani po siedmych deťoch (smiech). Myslím, že to príde, že vnútorne pocítim, že nastal čas.

 

Teraz sa stretávame počas skúšky do muzikálu Frida Kahlo – Milovať a maľovať. Aká bola vaša reakcia, keď ste dostali ponuku účinkovať a čo nám poviete o svojej postave?

V prvom rade som bola prekvapená, že vôbec na Slovensku sa ide robiť pôvodný slovenský muzikál o Fride, lebo je naozaj  pôvodný – hudbu skomponval Rudolf Geri a libreto napísal Daniel Hevier, čo ma potešilo. Rovnako ma príjemne prekvapila aj partia ľudí, ktorá sa na tom podieľa, okrem autorov  – režisér Karol Vosátko, spoluúčinkujúci Katka Ivanková, Natália Puklušová, Tomáš Palonder, Marcel Ochránek, slovom skvelá konštelácia ľudí.  Spolupracovala som aj s tanečníkmi, s ktorými sa poznám a už sme  spolu účnkovali. Veľmi zaujímavý pre mňa bol aj scenár a samozrejme hudba veľmi  presvedčivá.  Hrám sestru Fridy. Postava je pekná, farebná na hranie, teším sa z nej, beriem to ako pokus o niečo, čo som ešte nerobila, lebo je to iná činohra, iný spôsob hrania.

 

Čo všetko ste o Fride a jej sestre vedeli skôr ako ste čítali scenár?

Priznám sa, že túto tému som nejako príliš neregistrovala, poznala som film a vďaka postave teraz nasávam o nej informácie.

 

Čím je zaujímavá postava jej sestry, lebo Frida bola excentrická, chorá, milovala, maľovala…?

Je krásna, inteligentná a nedocenená, čím strašne trpí, takže je to postava vďačná na hranie.  Poskytuje veľkú škálu emócií – vie byť dobrá, ale aj zlá a zákerná, milujúca, potom nenávidí Fridu napriek tomu, že ju zbožňuje.

 

Ako relaxujete, keď máte v repertoári takto dve náročné, emocionálne vypäté postavy?

Ťažko. Mám tendenciu utekať, odísť čo najďalej, teraz mi to však  čas a práca nedovolia. Vyhľadávam miesta, kde je kľud, kde môžem byť sama so sebou.

 

Ako túžbu byť sama so sebou vníma váš partner Peter Cmorík?

Chápe to, tiež má veľa práce, takže v rámci tohto sme také samostatné jednotky.  Vieme čo to všetko obnáša a naozaj sa chápeme navzájom.

 

Kam a ako  ďaleko od Bratislavy odchádzate?

Na východ Slovenska, kúsok od Košíc, Peter tam má rodinu a je tam nádherne.

 

A taký pocit, že teraz som úplne hotová, idem si kúpiť nejaký dobrý drahý parfum alebo kabelku – to nemávate?

Mám. Vyberiem sa do obchodu, že idem si niečo kúpiť, potom sa len kochám, nič nekúpim, pozorujem ľudí, alebo kúpim niečo otcovi či Petrovi (smiech).

 

Keď už míňate – na čo najradšej?

Dobré jedlo a cestovanie, na toto som skutočná pôžitkárka.

 

Obľúbená destinácia okrem spomenutého východu Slovenska?

Naposledy som bola v Barcelone a očarila ma, ale to asi každého, lebo s kým som hovorila a bol tam, bol nadšený rovnako  ako ja, napriek tomu, že milujem Grécko. Myslím si však, že všade je pekne, ak sa tam človek vyberie s čistou hlavou,  že chce cestovať, spoznávať a má dobrú spoločnosť.

 

Vaše obľúbené jedlo, kuchyňa…

Zo  zdravotných dôvodov si  dávam pozor a samozrejme drvivú väčšinu jedálnička tvorí ovocie, zelenina, ale musím mať aj mäso. Pri mori neodolám morských plodom. Ryby príliš  nemusím, ale krevety, chobotnice  si dám rada.

 

Čo najradšej  varíte a varíte vôbec rada?

Veľmi rada varím, v pätnástich som odišla z domu, takže všetko, aj parené buchty, i keď zriedka, pretože sa snažíme zdravo jesť.  Netvrdím, že moje prvé kuchárske pokusy boli jedlé a okulahodiace, ale mne chutili (smiech).

 

Móda – aké má miesto vo vašom živote?

Moja úchylka. Rada ju sledujem, rada sa pekne obliekam, rada sa páčim asi ako každá žena.