Miluješ prírodu? Stráv celé leto v najznámejších amerických národných parkoch

Amerika je kontinent plný nádherných prírodných krás. Niektoré jej oblasti pripomínajú Slovensko, iné ponúkajú bežnému Európanovi možnosť stretnúť sa s výnimočnou flórou a faunou, ktorú nikde inde vo svete neuvidí. Najpozoruhodnejšie prírodné krásy USA sú chránené ako národné parky. Je ich tam viac ako 350. Mladý študent Adrián Vargončík strávil celé leto prácou v jednom z najkrajších národných parkov v spojených štátoch Sequoia National Park v štáte Kalifornia. Aké bolo stráviť niekoľko mesiacov v obklopení prírody, pracovať v národnom parku a plánuje sa do krajiny neobmedzených možností vrátiť?

 

Ak sa vyberieš do USA, nezostávaj iba v slávnych mestách ako New York, Chicago či Los Angeles. Nesmieš vynechať ani americký západ, kde nájdeš tie najkrajšie národné parky celej krajiny. Jeden krajší ako druhý, stačí si len vybrať!

Zbaľ si kufre do národného parku
Znejú ti povedome mená národných parkov ako Yellowstone, Glacier, Grand Canyon, Denali, Mount Rushmore, Lake Powell, Yosemite, Kings Canyon, Death Valley, Zion alebo Bryce? V týchto prírodných rezerváciách môžeš stráviť niekoľko nezabudnuteľných mesiacov. Musíš iba spĺňať niekoľko podmienok. Tie základné sú: byť študentom denného štúdia univerzity alebo vysokej školy a mať aspoň komunikatívnu úroveň angličtiny. Nič komplikované, však? Môžeš si vybrať pracovné pozície ako prevádzkovateľ kaviarne, recepčný, denná barová služba či starať sa o poriadok v izbách a hoteloch:Práca v národných parkoch bol úplne nový program od Smaller Earth. Pozícia, na ktorú som sa v tom čase hlásil bola „housekeeping“ teda chyžný. Pracoval som v hoteli, kde som sa staral o čistotu izieb a komfort pre hosti, ktorí navštívili tento rezort počas leta,“ prezradil Adrián Vargončík.

Leto v Národnom parku Sequoia
Tento národný park sa nachádza v pohorí Sierra Nevada, východne od kalifornského mesta Visalia v USA. Park bol založený v roku 1890. Jeho rozloha je 1 635 km² a teda ponúka veľa priestoru pre milovníkov prírody a turistiky. Park je známy pre stromy sekvojovce mamutie, vrátane stromu generála Shermana, ktorý je najväčším stromom na svete. Po týchto obrovských stromoch dostal názov aj národný park, v ktorom pracoval Adrián. Práca v národnom parku ma oslovila skrz môj blízky vzťah k prírode. Aktuálne už zase riešim budúce leto v Sequoi a po skončení práce  by som chcel cestovať a navštíviť aj rôzne národné parky po celom území USA,“ prezrádza svoje plány na budúce leto mladý študent.

Voľné dni v lese aj najväčších metropolách
Okrem turistiky a spoznávania prírody, ti dni kedy nepracuješ ponúkajú možnosť vybehnúť mimo národného parku a spoznať aj mestský život a jeho ruch.:Na mojej pozícií sme pracovali len počas dňa od ôsmej rána do šestnástej poobedia. Celé leto bolo krásne slnečné, takže po práci bola vždy možnosť na voľnočasové aktivity. Každý týždeň som mal jeden alebo dva dni voľna, kedy som spoznával okolitú krajinu, navštívil známe mestá ako Los Angeles či San Francisco. Kamošov, ktorých som tam získal mi ukázali pravú tvár Ameriky,“ spomína Adrián.

Leto v USA plné pozitív
Leto v národnom parku ponúka príležitosť zoznámiť sa s  novou kultúrou, pracovať v medzinárodnom prostredí a spriateliť sa s ľuďmi z iných krajín či zdokonaliť sa v angličtine. Niekoľko mesiacov v Amerike dá človeku veľa nových skúseností a zážitkov! Existujú nejaké negatíva? Adrián v tom má jasno: Určite mi dala novú skúsenosť či už pracovnú alebo jazykovú. Bol som tam jediný chalan zo Slovenska, tým pádom  komunikácia bola možná len v anglickom jazyku. Strávil som takmer štyri mesiace v USA so super ľuďmi a získal som doživotné priateľstvá, zarobil slušné peniaze, spoznal kus novej krajiny a samozrejme zdokonalil angličtinu, tak nepociťujem žiadnu stratu. Vidím v tom len pozitíva.“ 

Chceš spoznať najkrajšie národné parky Ameriky, stretnúť nových priateľov z celého sveta a dostať ten najlepší kultúrny šok? Viac informácií nájdeš na stránke www.smallerearth.com/sk

Zdroj: Barbora R.