Milo Kráľ prichádza pred Vianocami s rozprávkami

Všestranný umelec. Vyštudoval herectvo, v minulom roku ukončil štúdiá réžie, popritom má kapelu Milo Kráľ Band, s ktorou úspešne koncertuje po slovenských mestách.

Nezabúda ani na malých poslucháčov a v čase predvianočnom im pripravil prekvapenie – balíček rozprávok na dvojcédečku. Na krásnom farebnom obale nájdu malí i veľkí poslucháči káričku s rovnako farebnými vreciami plnými krásnych pesničiek, ktoré zložil, otextoval a rozprávky poupravoval tak, aby boli všetky veselé a optimistické. Dobre známe rozprávky o repke, ktorú musela ťahať zo zeme celá rodina aj s zvieratkami, o namyslenom pampúšikovi, ktorého prekabáti líška, o zlatej rybke či hrnčeku čo varil, varil kašu…a samozrejme ďalšie zaujímavé príbehy, ktoré dôverne poznáme, ale teraz ich spoznáme úplne inak. Čo viedlo tak vyťaženého umelca k tomuto počinu? „V prvom rade by som rád povedal, čo vás, poslucháčov, čaká na tomto dvojcédéčku. Milé veselé rozprávky, pesničky, ktoré sme nahrali so živou kapelou, ľahko zapamätateľné a spevavé. Zatiaľ som sa u poslucháčov nestretol s odporom“ – konštatuje s úsmevom na margo svojho najnovšieho „dieťaťa“ Milo Kráľ. Skúsenosti s týmto dielkom má Milo Kráľ už z minulosti, keďže tieto rozprávky vyšli na kazetách, ale vydavateľstvo sa nevenovalo príliš  distribúcii a neskôr zaniklo. Milo Kráľ si počkal kým prejdú autorské práva na neho, a keďže ten čas nastal, rozhodol sa potešiť detičky aj rodičov práve teraz – pred vianočnými sviatkami. Rozprávky pre kazetové nosiče vznikli v čase, keď cieľovou skupinu bol aj Milov syn. „Samozrejme som sledoval rôzne produkcie, ktoré sa snažili deťom ponúknuť rozprávky na nosičoch, či už na platniach alebo kazetách a bol som veľmi sklamaný prístupom tvorcov,“ – spomína na časy a objasňuje dôvody prečo sa pre tento počin rozhodol. „Je fajn, keď detské pesničky sú detské, ale zase ani malého poslucháča netreba podceňovať. Bola to väčšinou lacná výroba, hudba nahraná na „samohrajkách“ a ja som sa vrátil k poctivej rozhlasovej robote, tak ako sa rozprávky vyrábali pre rozhlasových poslucháčov. Živé hudobné nástroje, vniesol tam smuto-smiešne prvky, ktoré ma vždy bavili už ako dieťa a bavia ma aj ako autora nielen pre deti, ale a pre dospelých.“ Milo Kráľ rozprávky nenahovoril sám, pretože sú postavené do dialógov. Hlavnú úlohu zohrávajú kolegovia z martinského divadla, v niektorých rozprávkach vystupuje i samotný režisér a autor Milo Kráľ, ale napríklad aj Alexander Bárta či Jana Oľhová. Poslucháč ocení ľubozvučnú slovenčinu, ktorá lahodne dokresľuje skvelé dielo. „Musím pochváliť aj muzikantov z kapely Homo Sapiens a hostí, ktorí veľmi pohodovo a pohotovo zareagovali na moju ponuku. Bol to pre nich trochu úlet, pretože hrajú skôr funky muziku, ale zabavili sme sa, užili sme si to a myslím si, že je to z nahrávky aj cítiť,“ – vytešuje sa Milo Kráľ aj po rokoch.

Teraz už len sledovať obchody alebo facebookovú stránku Milo Kráľ Band, MKB, kde si do Vianoc výnimočne môžete CD objednať.

Autor: Anka Olvecká