MIKLOSKO KOLEKCIA JAR-LETO 2016

photo: reefe | www.reefe.sk

Najnovšia kolekcia značky MIKLOSKO predstavená v Bratislave v rámci módnej udalosti Eurovea Fashion Forward bola zavŕšením jarno-letného bloku prehliadok medzinárodne známych značiek a ako jediná ponúkla návštevníkom exkluzívne tvorbu slovenského módneho ateliéru. Dizajnér sa sústredil na jednu farbu, ako už viackrát v minulosti, ale nebola to čierna, dokonca použitá výhradne už aj v celej jarnej kolekcii.

Dominantnou pre jarné radovánky a letný oddych v ponímaní Fera Mikloška pre ženy a po dlhšom čase aj mužov sa stala modrá. Predvedených bolo totiž aj niekoľko “unisex” kúskov vhodných pre obe pohlavia vo voľnejšom prevedení “oversized” štýlu. Dámska a zároveň väčšinová časť kolekcie nesie strihové prvky konca 80-tych rokov, avšak odľahčené a modernizované z pohľadu návrhára. Rovnako je prítomná jeho obľúbená filtrovaná čipka a prepracované detaily aj v prípade džínsoviny – najčastejšie prezentovanej v street style podobe – ktorú používal ako látku určenú na kokteilové či večerné šaty.
Módnu prehliadku tento krát otvorila ďalšia z úspešných slovenských modeliek – ALENA MARTANOVIČOVÁ. Modelingu sa venuje od svojich šestnástich rokov po víťazstve v súťaži Elite Model Look Slovakia v roku 2000 a po úspešnom 2. mieste na svetovom finále EML v Ženeve v tom istom roku. Väčšinu svojej kariéry trávila v najväčších módnych metropolách ako sú Paríž, New York, Tokio a Berlín. Má za sebou množstvo fashion editoriálov pre módne magazíny Elle, Marie Claire, Glamour, Harper’s Bazaar, L’Officiel a Vogue. Stala sa taktiež tvárou pre kozmetické a vlasové produkty značiek Clarins, Olay, Avon, L’Oréal a Schwarzkopf. Rovnako zaujala v kampaniach známych značiek luxusnej bižutérie (Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Swarovski) a svetovo preslávených obchodných
domov ako Barneys, Neiman Marcus či Macy’s. V súčasnosti trávi čas v Bratislave a venuje sa najmä osobným záujmom a rodine.

Farbou kolekcie je už spomínaná modrá – tmavá, námornícka modrá, aktuálne trendy indigová a nakoniec trojkombinácia modrých odtieňov so zlatým či béžovým leskom.
Čierna a biela zase vytvorili podklad pre efektné grafické prvky, ktoré vtipne a zároveň aktuálne odrážajú módne piktogramy.
Vzory kolekcie MIKLOSKO jar-leto 2016 ustúpili do úzadia pred jednofarebnými plochami a výraznou, ale zároveň jednoduchou potlačou vychádzajúcej z už známej kolekcie MIKLOSKO POP-UP. Práve komiksovo ladené prvky spojené s módnou tvorbou (krajčírsky meter, gombíky, nožnice, vešiak na šaty či zatvárací špendlík) ale aj univerzálnejšie symboly emócií (srdce, hviezdy, blesky) či logovaná nákupná taška, alebo tvár samotného návrhára skvele korešpondujú s osviežujúcou denníkovou časťou kolekcie.
Exkluzívnou a jedinečnou je potlač zobrazujúca najpopulárnejšiu moderátorku súčasného Slovenského show biznisu – Adelu Banášovú, ktorá je zároveň dlhoročnou priateľkou Fera Mikloška
a pravidelnou nositeľkou jeho módnej tvorby. Druhá časť kolekcie je formálnejšia vďaka čipke a brokátu vyberaných tón v tóne. Zavŕšením tohto nežnodrsného spojenia je autorsky navrhnutá potlač denimu a čipky na hodvábnych šatkách, topoch a šatách.
Materiálová skladba je tvorená denimom, lurexovým brokátom, flitrovanou čipkou, žakárom, bavlnou a hodvábom. Lemy džínových kúskov kolekcie sú ležérne rozstrapkané, alebo kde-tu zvýraznené metalicky modrým či zlatým lemovaním z eko kože. Nápaditý a originálny je aj efekt plisovania džínsoviny a spontánne pripnuté odznaky opäť vyobrazujúce symboly línie MIKLOSKO POP-UP. Vhodné zladenie sa ponúka v menej tradičnom spracovaní ležérnej a populárnej látky rovnako vhodnej na denné nosenie ako aj večerné príležitosti.
Doplnky letnej kolekcie kontrastujú s oblečením vďaka kovovým farbám a retro odtieňom.
Kabelky z hladkej prírodnej kože v štvorkombinácii zelená, fialová, béžová a slonovinová sú navrhnuté v optimálnej strenej veľkosti s odnímateľnou rúčkou vhodné na deň ako aj koktailové príležitosti doplnené logom v podobe kovovej plakety.
Metalicky lesklé lodičky s ostrou špičkou v tmavej striebornej pripomínajú štýl energických a priebojných žien módy 80 rokov. Otvorené rukavičky z prírodnej kože sú elegantne pohodlné nielen
v chladnejšom počasí – indigová modrá, holubičia sivá a svetlá modrá budú bodkou dokonalosti jarného outfitu.
Bižutéria vnáša do letnej kolekcie 2015 opulentnejší “street style” v podobe výrazných reťazí. Trblietavý štras strieda tento krát kovový odlesk jasne zlatej farby veľkých plastových náhrdelníkov pretkávaných denimovými a brokátovými stužkami.
Kolekcia oblečenia a doplnkov MIKLOSKO je dostupná v Ateliéri MIKLOSKO.
Obuv je súčasťou ponuky www.topankovo.sk.

Zdroj: Rasťo Holubec