Michal David: Človek musí riskovať

Michal David je na Slovensku ako doma, pri našom stretnutí prišiel odprezentovať svoj najnovší počin – hudobný film Decibely lásky, v ktorom vystupuje hlavne ako producent. Dej hudobnej filmovej romance sa odohráva v súčasnosti a zachytáva odvekú túžbu po láske, životnom partnerstve, náprave krívd a omylov, a to naprieč všetkými generáciami.

Žánrovo sa jedná o hudobno-tanečný, rodinný, romantický príbeh troch dvojíc v úplne rozdielnom veku, s dôrazom na hudbu Michala Davida, nielen pôvodnú, ale aj novo skomponovanú, doplnenú pesničkami Joe Cockera, Westlife, Barry Whitea, Seala, H. Lewise. Atraktívnou súčasťou filmu sú tanečné scény, nielen z prostredia Tančiarne (v choreografii Petra Čadka), ale aj z prostredia exkluzívneho diskotékového klubu Pantheon, doplnené o atmosféry ulíc.

Asi pred polrokom sme sa rozprávali o tom, že pracujete na pesničkovom romantickom filme Decibely lásky a dnes sa stretávame pri jeho premiére. Ako vznikol nápad urobiť film s vašimi pesničkami?
Uvažoval som nad tým už niekoľko rokov, napokon s mojimi pesničkami boli úspešné aj iné filmy ako Vítr v kapse, Láska z pasáže či oba Diskopříběhy. Nejakým spôsobom ma posunuli v kariére. Po dvadsiatich rokoch žijeme v novej dobe trochu iný život, tak som si povedal, že táto disciplína by sa mohla znova objaviť v mojom živote. Hoci sme pôvodne uvažovali o Diskopríbehu 3, napokon sme túto myšlienku zavrhli, povedali sme si, že bude lepšie priniesť nový, iný film, čo sa nám, myslím, aj podarilo. Film Decibely lásky je trochu iný než možno budú fanúškovia očakávať, nie je to žiadne „disko hej hou…“, ale romantický príbeh troch generácií. Pesničky sú pokojnejšie ako napríklad Každý mi tě lásko závidí, pár nových pesničiek, duetov, ktoré som napísal a samozrejme scénická muzika. Osobne si myslím, že tento druh filmu tu chýbal, pretože sa natáčajú rôzne žánre, ale normálny rodinný hudobný film, pozor nie muzikál, tu naozaj absentuje. Verím, že sa nám to podarilo.

Hovoríte stále v množnom čísle, kto sa teda najviac s vami podieľal na filme?
Hlavne režisér Miloslav Halík, ktorý dal dokopy celý realizačný tím, myslím tým kameramana známeho Vladimíra Smutného, strihača, všetkých ľudí, ktorí sa nejakým spôsobom podieľali na vzniku filmu. Ja ako producent som mal na starosti zohnať hlavne peniaze a zaobstarať hudobnú stránku filmu. Myslím, že sme sa celkom vhodne dopĺňali a spoločne sme vyberali hercov, ktorí sa nám hodili do postáv vytvorených vo filme. Veľa sme diskutovali, premýšľali, až vznikla skladba účinkujúcich, ktorých máme – Rudolf Hrušínský nejml., Lucie Vondráčková, Rudolf Hrušínský ml., Michal David, Iva Janžurová, Karel Gott či krásna slovenka Alžbeta Bartošová, Petra Svoboda, Roman Vojtek, Marika Šoposká, Aneta Vrzalová, Pavel Horváth, Mahulena Bočanová a ďalší.

O všetkom hovoríte s ľahkosťou, ako sa zháňajú Michalovi Davidovi peniaze na film?
Fuuu, toto je kapitola sama o sebe. Štyri roky sa mi nedarilo zohnať ani korunu, v auguste prišiel režisér, že 28. točíme, ak nebudú peniaze, film nevznikne vôbec. Považujem za zázrak, že za dva týždne som zohnal 15 miliónov českých korún a ďakujem všetkým, ktorí so mnou do toho šli. Pravdou je, že pomohol hotový scenár, ktorý som potencionálnym partnerom prerozprával a to sa im páčilo.

Suma 15 miliónov – je to veľa alebo málo na hudobný film?
To je taký základ (úsmev). Sám som do filmu vložil svojich sedem miliónov, pretože to považujem za fér voči sponzorom a investorom, aby neplatili len oni. Uvidíme, či sa nám to vráti, čo nie je až také podstatné ako to, aby sa naše dielo ľuďom páčilo, pre nich sme to robili.

Je to fér  voči rodine Michala Davida, že zoberiete z rodinného účtu sedem miliónov?
Nie je, s manželkou sme viedli dlhé diskusie, moc sa jej to nepáčilo. Je to dosť peňazí, ale človek musí trochu riskovať, je to o šou aj o biznise a treba niekedy do toho ísť a veriť.

Bulvár žiadne správy o rozvode Michala Davida neprináša, takže asi ste manželku presvedčili…
Rozvod určite nie, manželka je v pohode a myslím, že je dokonca presvedčená, že tá investícia bola správna. Som v brandži štyridsať rokov, čo je neuveriteľné, ale naozaj od šestnástich rokov, tak trochu viem odhadnúť riziko. Filmu verím, spĺňa to, čo sme od neho očakávali, úžasná kamera, skvele postrihané, je to zo života každého z nás, verím tomu, že sa tam ľudia nájdu.

Neuvažovali ste do postáv otcov mladých hrdinov filmu obsadiť ostrieľaných hercov z predchádzajúcich filmov ako Sagvana Tofiho či Lukáša Vaculíka?
Podobným úvahám sme sa nevyhli, ale nechceli sme to kombinovať s filmami, ktoré máme za sebou a sú čarovné také aké sú. Chceli sme, aby tento film bol nový, odlišný, jediný Rudolf Hrušínský najmladší sa tam objavuje.

V predchádzajúcich filmoch zazneli vaše pesničky, ale spojenie zrejme nie je až také silné ako bude v tomto filme, keďže ste nielen autorom pesničiek a hudby, ale aj producentom… A film určite budú považovať za muzikál, pretože tým sa venujete posledné roky.
Pravdou je, že muziky je tam dosť, ale stále je to film s pesničkami, nie muzikál, takých filmov vzniklo aj vo svete veľa. Okrem mojich pesničiek sú tam aj prevzaté, napríklad Mandy, na ktorú je úžasné tanečné číslo v choreografii Petra Čadeka. Tančí tam Lucka Vondráčková s Petrom Čadkom, Betka Bartošová s Filipom Cílom, je to novinka, niečo iné ako sú ľudia u mňa zvyknutí.

Vo filme účinkuje Betka Bartošová a zaregistrovala som titulky v médiách, že Bartošová v novom filme Michala Davida…čo samozrejme vyvoláva domnienky, že sa jedná o Ivetu…
My vieme, že je to krásna mladá Slovenka Alžbeta Bartošová z Púchova, ktorú som objavil pred siedmimi rokmi a obsadil som do muzikálu Kat Mydlář. Odvtedy hrá v našom divadle rovnako ako Aneta Vrzalová, ktorá účinkuje v muzikále Děti ráje. Sú to dievčatá, ktoré vedia hrať a spievať…

V Česku máte radi naše slovenské dievčence, čo nás samozrejme teší…
Slovenské dievčatá sú v prvom rade veľmi krásne a po druhé talentované a majú v sebe niečo – taký správny šoubiznisový šmrnc, čo nakoniec uvidíte vo filme.

Ako by ste na záver pozvali divákov na film, prečo majú prísť si to pozrieť?
Zabaviť sa, odreagovať, užiť si trochu romantiky, vypočuť pekné pesničky, odchádzať z filmu s dobrým pocitom.

Pripravila: Anna Olvecká

Decibely láskyDecibely lásky