Medzinárodná škola QSI v Bratislave je viac ako obyčajná škola

Slovensko sa vo svojom konzervatívnom chápaní sveta a uznávaní tradičných hodnôt s multikultúrnosťou len zoznamuje. Cudzinci sa k nám húfne nesťahujú, keď tak prídu len na návštevu mladšej sestry kráľovskej Viedne, ako Bratislavu propagujú zahraničné cestovné kancelárie. Napriek tomu niekoľko cudzincov v Bratislave našlo svoj dočasný domov, väčšinou len na pár rokov, i keď niektorí zostávajú dlhšie a malá časť, raritne, aj do konca života. Na Slovensku pracujú, žijú, platia dane a neposlednom rade vychovávajú deti. V budove Iuventy v Bratislave sídli medzinárodná škola, v ktorej sa starajú o žiakov z takmer štyridsiatich krajín sveta.

QSI International School of Bratislava je viac než len škola, kde sa študenti chodia učiť. Je to domov mimo domova, útočisko, miesto, kde sa experimentuje a skúšajú sa nové veci bez strachu z neúspechu, bez klasického známkovania…

Matthew Farwell, riaditeľ QSI vysvetľuje: „Naše motto a základné presvedčenie je, že všetky deti môžu byť úspešné a že úspech plodí úspech. Vyzývame študentov a učiteľov, aby sa každý deň zdokonaľovali a posúvali možnosti svojho nadania, zručností, vedomostí. Som nesmierne hrdý na to, že 100% absolventov QSI Bratislava študuje na popredných univerzitách po celom svete. Niečo teda určite robíme správne a to je pre mňa skvelá satisfakcia.”

Počas vyše dvadsať ročnej histórie školy prešlo jej chodbami tisíce žiakov z najrôznejších miest sveta, ale aj veľa Slovákov. Nastúpili do tried, reprezentovali školu na medzinárodných fórach a pomohli vytvoriť atmosféru, ktorá je na Slovensku výnimočná a jedinečná.

Učitelia sú väčšinou z USA alebo zo Slovenska a deti bez ohľadu na to s akou znalosťou angličtiny do školy nastúpili, učia sa v jazyku, v ktorom neskôr končia prestížne vysoké školy v západnej Európe či USA. Filozofiou QSI Bratislava je viera, že každý človek je výnimočný a je schopný učiť sa dobre.

QSI vyrástla zo školy s dvadsiatimi žiakmi na živú, veselú, intelektuálne stimulujúcu komunitu s vyše tristo študentami. Každý deň sa tam stretávajú ľudia z odlišných kultúr, jazykov, náboženstiev a spolu tvoria harmóniu dnešného sveta, ktorá na Slovensku vôbec nie je bežná napriek tomu, že sme srdcom Európy.

Škola vyniká nielen v svojej pozitívnej atmosfére, úspešnosti prijatí na vysoké školy, ale v posledných rokoch študenti dosahujú aj zaujímavé športové úspechy. V univerzálnom jazyku športu prekročili rámec otázok čo?, kedy?, kde? a spoločne s trénermi sa zamerali na ako?, prečo?, čo keby?.

Atletická konferencia Danube Valley združuje veľké školy z Viedne, Budapešti a Salzburgu, a QSI sa môže cítiť rovnako ako Bratislava v reklamných letákoch zahraničných cestovných agentúr. Ako mladšia sestra veľkých hráčov.

AC skola 1(1)

Riaditeľ QSI Bratislava Matthew Farwell hrdo prikývol: „Stále sme najmenší, ale naše tímy su obrie na ihriskách a to sa počíta. Na jeseň starší chlapci na ceste za víťazstvom vo futbalovom šampionáte stratili len jeden zápas. Volejbalový tím dievčat vyhral druhý rok po sebe.”

g

AC skola 3(1)

Stanislav Šlahor, telocvikár a obľúbený školský tréner dodal: „Naši reprezentanti pochádzajú z celého sveta. Áno, na zápasay cestujeme do Viedne, Budapešti, do Prahy, ale najpyšnejší som na víťazný zápas v Malinove, dedine neďaleko Bratislavy. Som si istý, že Malinovo bude na cestovateľskej mape každého jedného môjho zverenca, nech ho už ďalšia cesta zavedie kamkoľvek.”

AC skola 2(1)

Výhry na športoviskách majú ešte väčší význam, pretože študentov do QSI neprijímaju na základe špeciálnych daností. Berú každého, kto má záujem.

Kristina Kotercova, volejbalistka: „Naša škola je malá, ale poskytuje veľa príležitostí. Necítime sa pod tlakom. Vieme, že robiť chyby je ľudské a snažíme sa o to viac. Cestujeme po celej Európe, každý má šancu reprezentovať a ukázať čo v ňom naozaj je.”

Michael Woodhead: „Som učiteľ, aj tréner a žiakov vnímam z rôznych uhlov. Šport v nich prebúdza rešpekt a rozvíjajú sa silné väzby.”

QSI dáva za pravdu starému prísloviu: „Ak veríte v seba, svet verí vo vás.” Vzťahuje sa to predovšetkým na prístup vedenia a učiteľov k mladým talentovaným, ale aj nie veľmi talentovaným študentom. Každý je jedinečný a výnimočný. Keď deti o sebe pochybujú, v QSI je vždy na blízku niekto, aby im povedal, že ak niečo nevyskúša, nikdy nezistí, či na to má alebo nie.