Matúš Vallo predstavil knihu Plán Bratislava, pokrstila ho herečka Zuzana Fialová!

Bratislava má konečne plán, ako byť lepším mestom! Publikáciu Plán Bratislava skompletizoval Matúš Vallo spolu so 76-timi odborníkmi. Pracoval na nej dlhé dva roky a jej vydanie sa podarilo vďaka príspevkom vyzbieraným cez crowdfunding, ľudia na ňu darovali spolu 16 000 eur. Plán Bratislava pokrstila v Novej Cvernovke herečka Zuzana Fialová, ktorá rovnako ako Matúš Vallo naše hlavné mesto miluje!

Návod na lepšie, moderné, dostupné, rozumné, funkčné, zdravé a kultúrne mesto! Tak sa dá nazvať publikácia Plán Bratislava, ktorú má na konte Matúš Vallo.

„Vďaka svojej práci som spoznal množstvo ľudí, ktorí mestu rozumejú a rozhodol som sa ich spojiť, aby postavili plán pre Bratislavu. Ako architekt a aktivista som sa stretával s postojom kompetentných, že to sa nedá sa, lebo nemajú kompetencie. Počas dvoch rokov sme s tímom absolvovali vyše 100 stretnutí. Bolo to náročné, ale hlavne veľmi obohacujúce. Spojil som ľudí, ktorí majú spoločný záujem, a to lepšiu Bratislavu,“ konštatuje Matúš Vallo.

Plán Bratislava a Matúša Valla prišli do Novej Cvernovky podporiť herečky Božidara Turzonovová, Henrieta Mickovičová, bývalý politik František Mikloško, spevák Juraj Benetin, Lucia Satinská, výtvarník Danglár a mnohí ďalší. Večer vtipne moderovali Tomáš Hudák a Samo Trnka. Za krstnú mamu si Matúš vybral herečku Zuzanu Fialovú, Bratislavčanku, ktorá sa zaujíma o veci verejné a hlavným mestom žije. Pokrstila ju láskou k Bratislave!

 „Naša Bratislava nám síce nepomáha žiť, ale my ju aj napriek tomu obrovskou láskou milujeme a žijeme tu. Matúša som sa rozhodla podporiť preto, lebo z neho cítim nadšenie pre toto mesto. Nadšenie, ktoré nechce odmenu. Myslím si, že Bratislavu miluje, je jej oddaný a bude pre ňu robiť všetko,“ povedala Zuzana Fialová.

Knihu vydáva Vydavateľstvo SLOVART a je rozdelená na dve základné časti – Funkčné mesto a Agenda mesta. Matúš Vallo na nej robil spolu so 76-timi odborníkmi. Táňa Kratochvílová ako dopravná inžinierka prispela ku kapitole Dostupné mesto. Fedor Blaščák a Michal Hvorecký spolupracovali na kapitole o identite Bratislavy a ľudí v nej žijúcich. Riaditeľka projektu Európske hlavné mesto kultúry v Košiciach Zora Jaurová viedla pracovnú skupinu pre kapitolu kultúry. Matúš Čupka, spoluzakladateľ iniciatívy Zelená hliadka, pracoval na kapitole o rozvoji mesta. Dizajnérka a riaditeľka Slovak Fashion Council Dana Kleinert sa spolupodieľala na kapitole o vzdelávaní.

„Narodil som sa v Bratislave a dlhodobo vidím, že Bratislava nie je na správnej ceste. Že jej chýba vízia a sú tu veľké nedostatky. Páčila sa mi iniciatíva, s ktorou prišiel Matúš. Vízia, ktorá bude riešiť čiastkové problémy mesta a spájať ich do jednotlivého celku. Dávalo mi to zmysel. Stretli sa tu odborníci, ktorí idú do hĺbky v jednotlivých témach a stretli sa na spoločnej platforme,“ konštatoval Ctibor Košťál, autor kapitoly Správa mesta.

Plán Bratislava zastrešuje Platforma pre Bratislavu o. z., ktorá vznikla ako nezávislé občianske združenie. Jeho cieľom je formulovať mestské problémy, navrhnúť ich konkrétne riešenia a určiť víziu Bratislavy ako mesta pre obyvateľov aj návštevníkov. Prostredníctvom knihy chce Matúš Vallo osloviť Bratislavčanov a riešiť konkrétne problémy mesta, preto sa rozhodol kandidovať na post primátora.

„Bratislava je pekné mesto a Bratislavčania sú na neho právom hrdí. Ako každé iné mesto, má aj svoje problémy. Tie sa však dajú vyriešiť. A mohla by mať omnoho lepšiu budúcnosť, pretože na to máme. Bratislava potrebuje primátora, ktorý bude v prvom rade srdcom Bratislavčan: toho, kto tu aj žije, kto má mesto rád a je motivovaný ho meniť k lepšiemu. Ja tu žijem, poznám mesto, poznám jeho problémy, poznám aj ich riešenia a mám pre Bratislavu a jej obyvateľov vysnívanú lepšiu budúcnosť. V dnešnej dobe, keď sa naša milovaná krajina potáca v kríze, je dôležité, aby sa ľudia z našich kruhov osmelili a išli do politiky. Ako sám zisťujem, nie je to ľahká vec a myslím si, že všetci tí, čo tak urobili alebo chcú urobiť, potrebujú vašu podporu,uzatvára Matúš Vallo.

Matúš Vallo je Bratislavčan, architekt a spoluzakladateľ ateliéru Vallo Sádovský aj občianskeho združenia My sme mesto, ktoré sa zameriava na súčasný verejný priestor. Stojí aj za iniciatívou Mestské zásady, ktorá za ostatných 10 rokov vytvorila vyše 900 projektov na vylepšenie verejných priestorov v 20-tich slovenských a českých mestách. Je členom správnej rady a zakladateľom o.z. Aliancia Stará Tržnica. V rámci Fulbrightovho štipendia absolvoval výskumný pobyt na Columbia Univerzity v New Yorku. Niekoľko rokov študoval v Ríme a pracoval pre architektonický ateliér v Londýne. Všetky informácie nájdete na www.vallo2018.sk. Kniha Plán Bratislava je dostupná na www.planbratislava.sk a vo všetkých dobrých kníhkupectvách.

Autor: Nora Krchňáková
Foto: René Miko